Haber

Elon Musk: Mars’a Giden İlk İnsanlar Cam Kubbelerde Yaşayacak

Elon Musk: Mars'a Giden İlk İnsanlar Cam Kubbelerde Yaşayacak

Geçtiğimiz gün Astronomiaum adlı bir Twitter hesabı, kısa zaman önce dünyanın en zengin 3. insanı haline gelen Elon Musk’ın 2017’de yapmış olduğu “2050 yılına kadar Mars’ta 1 milyon insandan oluşan bir koloni kurma” açıklamalarını hatırlatarak “Bu mümkün mü Elon Musk?” şeklinde bir tweet paylaşmıştı.

Elon Musk’ın bu tweete “Mümkün!” biçiminde cevap vermesinin peşinde Astronomiaum, Elon Musk’a insanların Mars’a gittiklerinde Kızıl Gezegen’in yaşamı destekleyecek şekillendirilip şekillendirilmeyeceğini ve SpaceX’in insanların Mars’ta hayatta kalmak için diğer bir yol sunup sunmayacağını sordu.

cam kubbe

Bu soru üzerine ise Elon Musk, Mars’ta kurulması hedeflenen kolonilerin nasıl yaşayacakları hakkında daha ayrıntılı bilgiler paylaştı ve “(Mars’ta) Yaşam, birincil öncelikle sırça kubbelerde olacak. Nihayetinde ise (Mars),  Dünya gibi yaşamı desteklemesi için şekillendirilecek.” ifadelerini kullandı. Bu izah etme, Mars’ta kurulacak ilk kolonilerin, zamanlarını Mars’ı yaşanılabilir bir gezegen haline getirmekle harcayacakları anlamına geliyor.

Astronomiaum, bu talimatlar üstüne bir takım çalışmaların mevcut teknolojiler ile Mars’ı yaşanılabilir bir gezegen haline getirmenin olası olmadığını gösterdiğini, SpaceX’in bu durum karşı nasıl bir çözüm sunacağını sorması üstünde ise Elon Musk, Mars’ı yaşamı destekleyen bir gezegen haline getirmenin tek bir nesilde çözülemecek değin yavaş işleyecek bir süreç olacağını, bu nedenle Kızıl Gezegen’e giden ilk insanların orada bir insan üssü kurmakla ilgileneceklerini ve bu şekilde gelecek nesillere insanların gelişimini gösteren harabeler bırakacaklarını söyledi.

Comments
To Top