Haber

Elon Musk: İnsanlar 4 ya da 6 Yıl İçinde Mars’a İnecek

Elon Musk: İnsanlar 4 ya da 6 Yıl İçinde Mars'a İnecek

ABD merkezli bir uzay taşımacılığı şirketi olan SpaceX’in kurucusu olan Elon Musk, salı günü (dün) Avrupalı bir medya devi olan Axel Springer’den ödül aldı ve söz konusu ödül konuşması esnasında SpaceX’in Kızıl Gezegen Mars ile ilgili planları hakkında yeni açıklamalarda bulundu.

Önümüzdeki yaklaşık 6 sene içinde insanların Mars’a etap basacağından oldukça belli olduğunu ifade eden Musk, vakit tahmini Dünya ile Mars’ın yörünge verilerine dayanarak yaptığını açıklama ediyor.

Elon Musk, 2 yıl sonradan Mars’a yeni bir insansız uzay aracı göndermeyi planlıyor

elon musk

Bilmeyenler için; Dünya ile Mars, Güneş’in etrafındaki elips şeklindeki yörüngelerinde aynı yönge ama öbür hızlarda ilerliyor. İki gezegen, her 720 günde (26 ay) bir, birbirlerine en yakın oldukları konuma geliyor. Elon Musk, bu bilgiden yola çıkarak SpaceX’in takriben iki sene daha sonra Mars’a insansız bir uzay arabulucu gönderebileceğini, keza sürpriz bir şekilde insanların Mars’a 6 yerine 4 sene daha sonra gidebileceğini dile getirdi.

Musk, insanların Mars’ın yörüngesine ilk yolculuğunun ne zaman olacağına karşın soruya “Muhtemelen iki veya üç sene” cevabını verirken, buna rağmen esas hedefinin çoğu insanın Mars’a gitmesini ve orada hayatını devam ettirmesini sağlayacak teknolojiyi ilerletmek olduğunu ifade etti.

Comments
To Top