Haber

Elon Musk, 1000 km Menzile Sahip Batarya Üstünde Çalıştıklarını Söyledi

Elon Musk, 1000 km Menzile Sahip Batarya Üstünde Çalıştıklarını Söyledi

Açıklamalarıyla gündeme gelmeyi seven Tesla CEO’su Elon Musk, Almanya’nın başkenti Berlin’de Tesla Model X sürerken arabulucu park etmenin oldukça zorlama olduğunu söylemiş ve Avrupa pazarı için daha kompakt bir modelin çıkarılabileceğini açıklama etmişti.

Musk, salı günü düzenlenen bir konferansta “Avrupa’da kompakt bir vasıta şayet de bir hatchback ya da ona aynı bir şey yapmak daha akılcı. Yoğun bir kentsel çevrede park etmeye çalışıyorsanız park alanlarına sığabilen bir araca sahip olmak oldukça kayda değer” dedi ve Berlin’de yerinde bir park alanı bulmakta zorlandığını açıklama etti.

Tesla’dan 1000 km menzil karşılayan batarya

tesla model x

Elon Musk, Tesla’nın Avrupa’da tasarımcılar ve mühendislerle anlaşabileceğini söylerken keza araçlara ek olarak batarya üretmeyi de planladıklarını söyledi. Musk, en uzun menzile sahip araçlarının 600 km’nin üzerinde gidebildiğini ama çok daha fazlasını yapabileceklerini dile getirdi. Ünlü CEO, 1000 km menzile sahip bir bataryayı da geliştirme aşamasında olduklarını söyledi.

Business Insider’da bulunan habere kadar, Tesla’nın batarya ömrünü ve menzilini artmak için gitmesi gereken ve kimsesiz aşamayacağı fazla pozitif uzaklık bulunuyor. Örneğin Musk, bu senenin başlarında işlenmemiş pil materyallerinin çok yüksek maliyetli olduğunu dile getirmişti.

Meşhur elektrikli otomobil üreticisi Tesla’nın şu belli başlı dek çıkardığı modeller arasında 600 km menzili aşabilen tek bir vasıta bulunuyor: Tesla Model S. Şirketin internet sitesinde yer alan bilgiye takriben Model S, kullanıcısına 652 km’lik bir menzil sunuyor. Öteki modellerden Model Y, 505 km; Model X, 561 km ve Model 3, 580 km menzil sunuyor.

Comments
To Top