Haber

Eleştirmen Puanlarına Göre 2020’nin En İyi Filmleri

Eleştirmen Puanlarına Göre 2020’nin En İyi Filmleri

Rotten Tomatoes, tıpatıp IMDb gibi film ve dizileri oylamaya sunan meşhur bir eleştiri sitesi. Bu sitede aradığınız bir filmin oyuncu kadrosundan filme dair yapılan eleştirilere değin birçok detaylı bilgiye ulaşabiliyorsunuz. Hal böyle olunca da Rotten Tomatoes, yeni filme başlamadan önce danışıp data edinmemiz gereken en faydalı sitelerden birisi haline geliyor. 

Bu sitede yapılan oylamaların sonucu, Tomatometer ve Audience Score olarak ikiye ayrılıyor. Tomatometer’da sunulan sonuçlar, eleştirmenlerin yaptığı oylamalara kadar baz alınıyor. 2020 yılında eleştirmenler tarafından en çok hayran eden yapımların genel olarak belgesel ağırlıklı olduğunu söyleyebiliriz. Biz de Tomatometer’da %100 puan almayı başarmış 10 yapımı detaylarıyla birlikte listelemek istedik. 

Rotten Tomatoes’da %100 galibiyet oranına sahip 10 film:

Rewind A Secret Love House of Hummingbird (Beolsae) City Hall Athlete A Welcome To Chechnya Mucho Mucho Amor: The Legend of Walter Mercado Dick Johnson is Dead (Dick Johnson’ın Ölümü) Crip Camp: A Disability Revolution (Crip Camp: Engelli Devrimi) His House

İnsanlığın görmezden geldiği büyük bir sorunu anlatan: Rewind

Cins: Belgeli, dram Tomatometer: %100

Sasha Joseph Neulinger’in kendi çocukluğunda yaşadığı cinsel istismarı çocukken çekilen videoları ile kanıtladığı bu belgesel, çocuk istismarı ve pedofili konularında büyük sansasyon yaratan filmlerden birisi oldu. Film, aileler aralarında yaşanan bu tarz rahatsız edici olaylara ışık tutan ve benzer geçmişe sahip tüm gençlere kılavuz olacak türden bir üretim olarak karşımıza çıkıyor. 

Bir nevi otobiyografik bir yapım olan Rewind, Sasha’nın ve kız kardeşinin ailenin diğer üyeleri kadar nasıl cinsel istismara maruz kaldığını gösteriyor. Çocukken yaşadığı korkunç anıları netleştirmek için hem ebeveynleri ayrıca de psikiyatristle görüşmeler sağlayan Sasha, çocukken babasının el kamerasıyla çekmiş olduğu görüntüleri bulduğu zaman cesur bir şekilde parçaları birleştirerek olayları tüm dünyaya kanıtlıyor. 

Hakiki hayattan uyarlanan: A Secret Love

Cins: Belgelere Dayanan, dram Tomatometer: %100 Oyuncular: Terry Donahue, Pat Henschel, Diana Bolan

2020 yılının Nisan ayında Netflix’te yayınlanan A Secret Love, hem eleştirmenlerden hem de izleyicilerden son derece yüksek puanlar almayı başarmış bir film olarak karşımıza çıkıyor. Belgeli tadındaki bu filme yapılan eleştirilerin arasında; “kalbinizi dağlayacak dek hissi bir film” gibi iddialı yorumlar bulunuyor.

Hakiki hayattan uyarlanmış A Secret Love, iki kadının takriben 50 sene baştan başa insanlardan gizledikleri aşkını konu alıyor. Profesyonel beyzbol oyuncusu olan Terry Donahue, toplumun bir türlü yıkamadığı tabuları yüzünden Pat Henschel’e karşı duyduğu aşkı keza ailesinden keza de yakın çevresinden gizlemek zorunda kalır. 65 yaşına geldiklerinde bu ilişkiyi daha artı gizli tutmak zorunda hissetmeyen bu ikilinin aşkı, A Secret Love adlı belgesele konu olacak değin güçlüdür.

Parasite’in arkasından Güney Kore’den bir başka şahaser: House of Hummingbird (Beolsae)

Cins: Dram Tomatometer: %100 Oyuncular: Ji-hu Park, Sae-byeok Kim, Seung-Yun Lee

Uzakta Doğu yapımlarının dram türünde çok iyi işler çıkardığı bir reel. Yine bir Güney Kore yapımı olan House of Hummingbird, daha önce kısa filmleri ile meşhur olan Bora Kim’in ilk uzun metrajlı filmi olarak karşımıza çıkıyor. Film, ailesi kadar böylece de sevgi göremeyen Eunhee adlı 14 yaşındaki kızın başına gelen dramatik olayları anlatıyor.

Eunhee, sürekli kavga eden ve minik bir işletme ile geçimini sağlamaya çalışan bir ailenin içinde büyür. Ailesi tarafından düşüncesiz yetiştirilmesi, onu sevgiye aç bir ışık halkası getirir ve Eunhee Kuzey Kore liderinin öldüğü, Seul köprüsünün çöktüğü kaotik bir dönemde aradığı sevgiyi okula yeni gelen öğretmeninden görmeye başlar. 

Çok uzun fakat fazla şey anlatan müthiş bir belgesel: City Hall

Nesil: Belgeli Tomatometer: %100 Oyuncular: Marty Walsh

Frederick Wiseman’ın yönettiği ve belgeli türünde çekilmiş olan City Hall, 272 dakika olması sebebiyle herkese hitap edecek bir film değil. Bu yüzden de bu film; ilgi alanı politika, yönetim ve siyaset olan kişilerin daha çok ilgisini çekecek türden. 

City Hall, Amerika’nın Boston şehrinde belediye başkanı Marty Walsh ve ekibinin iklim sorunları, ırkçılık, göçmen problemleri gibi sorunlara karşısında uyguladığı politikaları ve halkın rahat seviyesini çoğaltmak için yaptığı çalışmaları anlatıyor. 

Sporcuların hayatlarına yakından görüş: Athlete A

Nesil: Belgesel, dram, polisiye Tomatometer: %100 Oyuncular: Maggie Nichols, Gina Nichols, John Nichols

Athlete A, Amerika’da büyük sansasyon yaratan jimnastik ekip doktoru Larry Nassar’ın sporculara uyguladığı istismarın açığa çıkmasını konu alıyor. Hakiki hayattan uyarlanan bu filmin yönetmen koltuğunda ise Bonni Cohen ve John Shenk oturuyor.

ABD jimnastik takımının 29 takvim doktoru Larry Nassar, Indianapolis adlı gazetenin muhabirleri kadar ifşa edildikten daha sonra ülkede büyük bir sansasyon yaşanır. İstismara uğrayan kişiler, Jimnastik Federasyonunun bir şeyler yapacağını düşünse de ayrıca ekip hem de federasyon Larry Nassar’ın ardındaki durur.  Yapılan soruşturmalar ve muhabirlerin federasyonun üzerine gitmesinin peşinde tek suçlunun Larry Nassar olmadığı anlaşılır. 

Tercihler ve kültürlerin çatışmasını anlatan: Welcome To Chechnya 

Nesil: Belgeli Tomatometer: %100 Oyuncular: Olga Baranova, David Isteev, Maxim Lapunov

ABD yapımı bir belgeli olan ve yönetmen koltuğunda David France’ın oturduğu Welcome To Chechnya, Berlin Film Festivalinde tam 4 ödül almaya yargı kazanmış son derece başarılı bir üretim olarak karşımıza çıkıyor. 

Film, Çeçenistan’daki LGBT’li bireylerin kendi ülkesinde ne değin zorlama şartlar altına yaşadığını gösteriyor. Devletin düzenlediği operasyonlarla kaçırılan ve çeşitli işkencelere maruz kalan LGBT’li bireylerin yaşamasının son derece zorlama olduğu bu ülkede, David France yapılan bütün zulümleri realist bir şekilde beyaz perdeye yansıtıyor. 

Meşhur bir astrologun hakiki ve bir o kadar çarpıcı hikayesi: Mucho Mucho Amor: The Legend of Walter Mercado

Tür: Belgeli Tomatometer: %100 Oyuncular: Walter Mercado, Willy Acosta, Lin-Manuel Miranda

Netflix’te yayınlanan ve hakiki hayattan uyarlanmış bir belgelere dayanan. Film, Porto Riko’da büyük ses getirmeyi başarmış meşhur astrolog Walter Mercado’nun hayatını ve yaşadığı zorunlu mücadeleleri önüne seriyor.

Görünüm olarak Zeki Müren’le epey benzerlik gösteren Walter Mercado, son derece homofobik olan bir topluma sahip olan İspanya’da uzun yıllar baştan başa sürdürdüğü astroloji programıyla meşhur olmuş bir isim. Gösterişli makyajı, kıyafetleri ve haraketlerine rağmen kendisini sevdirmeyi başaran Mercado, mal varlığı bedel para kazanmaya başlayınca menajerinden kazık yer ve uzun zaman boyunca kendi isim hakkı için mücadele devretmek zorunda kalır. 

Herkesin bir gün yüzleşmek zorunda kalacağı korkuyu anlatan Netflix filmi: Dick Johnson is Dead (Dick Johnson’ın Ölümü)

Cins: Belgesel, dram Tomatometer: %100 Oyuncular: Michael Hilow, Başlıca Hoffman, Dick Johnson

Kristen Johnson imzalı Dick Johnson is Dead, işlemiş olduğu konusuyla bu yılın en merakla beklenen yapımların arasında yer alıyordu. Ekim ayında Netflix üzerinden izleyicileriye buluşan bu film yayınlandığı andan itibaren büyük ilgi gördü. Film, insanoğlunun en fazla yüzleşmekten çekindiği ölüm korkusunu konu alıyor.

Sundance Film Festivali’nde Jüri Özel Ödülü almaya adalet şampiyon bu belgesel, Kristen Johnson’ın 86 yaşındaki babasının ölmesini bir şekilde engelleyip sonsuza kadar birlikte yaşama fantezilerini konu alıyor. Kristen, babasını kurmuş olduğu ölümsüzlük fantezileri ve hikayeleriyle oyalarken, bir yanlamasına da kendisini de kaçınılmaz sona doğru hazırlamaya başlamaktadır.

Engelli bireylerin hayatlarına yakından manzara: Crip Camp: A Disability Revolution (Crip Camp: Engelli Devrimi)

Tür: Belgeli Tomatometer: %100 Oyuncular: Larry Allison, Dennis Billups, William Bronston

Bir Netflix orijinal belgeseli olan Crip Camp: Engelli Devrimi, engellilerin toplum içerisinde yapmaktan çekindiği ya da yasaklanmış olan eylemleri yapmasını sağlayan bir engelli kampını konu alıyor. Hakiki kamera kayıtlarına yer verilen bu belgelere dayanan, engellilerin tıpkı öteki millet gibi sivil haklarını nasıl kazandıklarını anlatıyor.

Amerika’nın Catskill dağlarında yapılan bu kampta, kör veya sağır olan, çocuk felci geçiren ya da serebral palsi gibi dağıtılmış engelleri bulunan bir grup insan, sigara içme, spor yapma ve yemek pişirme gibi dış dünyada yapılmasına böylece müsade verilmeyen bu eylemleri yapma şansına erişir. Fakat kampın sonunda herkesin yine toplumdan dışlanarak yaşadığı evlerine dönmesi, Amerika’da engelli yasasının çıkması için ateşleyici bir faktör olmaya başlar. 

Rotten Tomatoes’daki eleştirmenlere göre yılın iyi filmi: His House

Tür: Dram, dehşet, gerilim Tomatometer: %100 Oyuncular: Sope Dirisu, Wunmi Mosaku, Malaika Wakoli-Abigaba

Remi Weekes’in yönetmen koltuğunda oturduğu His House, Rotten Tomatoes’da 2020 yılının en fazla hayran eden filmi olarak seçilmiş. Korku türünde olan bu film, savaş esnasında Güney Sudan’dan İngiltere’ye kaçan bir çiftin yaşadığı paranormal olayları konu alıyor. 

Sope ve Wunmi, Güney Sudan’da yaşanan savaş sonrası ayrıntılarıyla harabeye dönmüş evlerinden kaçarak İngiltere’ye yerleşme kararı alır. Hayatlarının İngiltere’de huzurlu bir şekilde düzene gireceğini düşünen bu genç çift, fazla geçmeden yerleştikleri yeni kasabanın kapkaranlık bir yüzü olduğunu ayrım eder korkutucu olaylarla yüzleşmek zorunda kalır. 

Comments
To Top