Haber

Elektrikli Scooter Kullanımına Yaş Sınırı Geldi: 15 Yaşını Dolduranlar Kullanabilecek

Elektrikli Scooter Kullanımına Yaş Sınırı Geldi: 15 Yaşını Dolduranlar Kullanabilecek

Türkiye Çevre Ajansının Kurulması ile Bir Takım Kanunlarda Değiştirme Yapan Kanun, TBMM Genel Kurulunda kabul edildi. Yeni kanun ile birlikte Karayolları Trafik Kanunu’nda da değişikliğe gidiliyor ve scooter kullanımına yaş sınırı getiriliyor.

Yeni kanunla birlikte Karayolları Trafik Kanunu’na “bisiklet ve e-scooter sürüşüne ayrılan, vasıta yolu ve alanları ile kesişim noktaları hariç öteki araç ve trafiğine kapalı yol; “e-scooter”, hızı en fazla saatte 25 kilometreye ulaşan, tekerlekli, etap tahtası ve tutamağı olabilen, dikey bir direksiyon mekanizması içerebilen ve ayakta kullanılan taşıtlar, “bisiklet şeridi” ise yol seviyesinde bisiklet ve e-scooter kullanımı için özel olarak belli ve yer işaretlemesiyle bölünmüş yol” olarak tanımlanan Bisiklet Yolu da girmiş oluyor.

Otoyollarda elektrikli scooter kullanmak yasak

e-scooter

Yeni kanuna kadar karayollarındaki bisiklet yol ve şeritlerinde yalnızca 15 yaşını bitirmiş olanlar elektrikli bisiklet ve e-scooter kullanabilecek. Sürücüler, sağa ve sola dönüşlerde, bisiklet yolundaki ve şeridindeki bisiklet ve e-scooter kullananlara birincil geçiş hakkını tahsis etmek zorunda olacak. Öbür bisiklet yolu veya şeridi varsa e-scooterlar taşıt yolunda, motorlu bisikletler ise bisiklet yolunda sürülemeyecek. İki elle sürülmesi zorunlu olacak e-skuterlerde sırtta taşınabilen kişisel eşya harici siklet ve yolcu taşınamayacak.

E-scooterlar, otoyol, şehirlerarası kara yolları ve en fazla sürat sınırı saatte 50 kilometre üzerinde olan kara yollarında kullanılamayacak. Yayalar bisiklet trafiğine engel olmamak şartıyla ya da yayalara ait yolu bulunmayan yerlerde bisiklet şeridini kullanabilecek. Elektrikli scooter ve kullanımına ilişkin diğer hususlar İçişleri, Çevre ve Şehircilik ile Ulaştırma ve Altyapılar bakanlıkları tarafından müştereken çıkarılan yönetmelikle belirlenecek.

Belediyeler; yaya yolu, bisiklet ve e-scooter yolu, şerit, park ve sorumluluk istasyonlarından sorumluluk sahibi olacak

bununla birlikte; İl Özel İdaresi Kanunu’nda yapılan değişiklikle il özel idarelerine, Belediye Kanunu’nda yapılan düzenlenmeyle ise belediyelere yaya yolu, bisiklet ve e-scooter yolu, şerit, park ve şarj istasyonlarını yapma görevi veriliyor. Ulaşımdan kaynaklanan emisyonların azaltılması amacıyla bisikletli ulaşımın yaygınlaştırılması için hazırlanacak ulaşım başlıca planlarında bisikletli ulaşıma yer verilmesi veya bisikletli ulaşım belli başlı planının hazırlanması olacak.

Comments
To Top