Haber

Elektrikli Otomobillerde Kalın Yanaklı Lastikler, Menzili Büyük Ölçüde Artırıyor

Elektrikli Otomobillerde Kalın Yanaklı Lastikler, Menzili Büyük Ölçüde Artırıyor

Birçok araç sahibi, dış görünüş itibarıyla düşük profilli lastikleri ve büyük tekerlekleri tercih ediyor ama ‘Engineering Explained’ adlı YouTube kanalının paylaştığı yeni bir video, bunun pek de iyi bir şey olmadığını gösteriyor. Sunucu Jason Fenske, daha kalın lastik yanaklarının dünyayı kurtarmaya nasıl asistan olacağını anlatıyor.

Video, özellikle lastik seçiminin elektrikli araba yelpazesini nasıl etkileyebileceğine odaklanıyor. Elektrikli otomobiller, bunun gibi değişikliklere doğru yanmalı motora sahip araçlara kıyasla daha duyarlıdırlar zira içeride daha az enerji taşırlar. bu nedenle verimlilikteki küçük bir düşüş bile menzil üzerinde büyük bir etkiye neden olabilir.

Lastik seçiminin menzil üzerindeki etkisi:

Fenske, tekerlek çapının menzil üzerindeki etkisini hesaplamak için elektrikli araba üreticisi Tesla’nın verimlilik testi için EPA’ya sunduğu araç dirençleri verilerini kullandı. neticede saatte 120 kilometre tez sürülen bir Tesla Model 3 Performance’ın 20 inçlik tekerleklerle 18 inçlik tekerleklere kıyasla yaklaşık 65 kilometre daha az yol gittiği anlaşıldı. Tekerlek seçenekleri aralarında ufak farklılıklar olsa da benzer sonuçlar Model S Performance ve Model X Performance için de gözlemlendi.

Bu farklılıklar, daha büyük tekerleğe sahip arabaların daha pozitif elektrik kullandığı anlamına geliyor. Dolayısıyla emisyonları doğrusu eksilmek istiyorsak, daha büyük yanaklı lastikler kullanmamız gerekiyor. Fenske, bu lastiklerin düşük profilli lastikten daha ucuz olacağını ve elektrikten tasarruf etmeye de muavin olacağını söylüyor.

Videoda hem lastik genişliği ve lastik bileşiminin elektrikli otomobil yelpazesini nasıl etkileyebileceğinden de detaylıca bahsediliyor. Buna tarafından daha geniş lastikler, daha büyük bağlantı alanına sahiptir ve kavramayı artırır fakat bununla beraber otomobilin ön cephe alanını da artırarak aerodinamik sürtünme sağlar. bununla beraber 205 milimetreden 305 milimetrelik bir lastiğe geçişin, 320 kilometrelik sürüşte menzili yalnızca 4,5 kilometre azalttığını da belirtelim.

Elektrikli otomobiller, tipik olarak idrak yerine verimliliği ön plana çıkaran düşük yuvarlanma dayanıklı lastikler kullanır. Bu noktada yola daha iyi yapışan lastikler, elektrikli aracın daha iyi yol tutmasını sağlasa da menzilden taviz belirlemek zorunda kalabilirsiniz. Fenske, performans lastiklerinin 320 kilometrelik sürüşte menzili 85 kilometre kadar kısalttığını söylüyor.

Comments
To Top