Haber

Elektrik Faturasına Elektrik Dağıtım Şirketlerinin Bazı Harcamaları Eklenecek

Elektrik Faturasına Elektrik Dağıtım Şirketlerinin Bazı Harcamaları Eklenecek

Pandemi döneminde anında her iş alanında sorunlar baş gösterirken, vatandaşların keyfini kaçırabilecek bazı teferruat da gün yüzüne çıkıyor. Alınan bir karara tarafından elektrik dağılım şirketlerinin yıl içinde yaptıkları temsilcilik ve gösteri giderleri, aza oldukları derneklere ödenen aidatlar, verilen ilanların giderleri gibi tüketicileri öyle de ilgilendirmeyen çoğu masraf elektrik faturalarına yansıtılacak.

Resmi Gazete’de yayımlanan Elektrik Dağılma Tarifesinin Düzenlenmesi ile Perakende Satmak Tarifesinin Düzenlenmesi hakkındaki iki ayrı tebliğe kadar 2021 ve 2025 yılı aralığındaki 5 takvim dönemde elektrik yayılma şirketleriyle elektrik arz şirketlerinin yaptıkları masraflar, elektrik faturasına yansıtılacak.

Elektrik Faturası Dağıtıcı Gider

Şirketlerin yapacakları her denetim, danışmanlık ve müşavirlik giderleri, dava, mahkeme, avukatlık, icra ve aracılık giderleri, noter harcamaları gibi işletme giderleri yüzde 7 artırılarak faturaralara dahil edilecek. Bu giderlerle birlikte şirketlerin oluşturacağı haberleşme, seyahat ve konaklama harcamaları ile personel yollukları, odalara ödedikleri aidatlar ve ofis harcamaları da vatandaşların elektrik faturasına eklenecek.

Benzer giderlerin 2015-2020 döneminde de faturalara yansıması için düzenleme çıkarılmış ve  Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) bu harcamaların faturalara eklenmesinin iptali için Danıştay’a dava açmıştı.

Comments
To Top