Haber

Elektrik Dağıtım Gelirleri Tebliğinde Değişiklik: Ağırlama, Reklam, Sponsorluk Giderleri Faturaya Eklenemeyecek

Elektrik Dağıtım Gelirleri Tebliğinde Değişiklik: Ağırlama, Reklam, Sponsorluk Giderleri Faturaya Eklenemeyecek

Geçtiğimiz hafta Devlete Ait Gazete’de yayımlanan tebliğlerde şirketlerin haberleşme, seyahat ve konaklama gibi harcamalarının da elektrik faturalarına ekleneceğinin ifade edilmesi, büyük bir tartışmanın fitilini ateşlemişti. Konuyla ilgili yeni açıklamalarda yer alan Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz, elektrik dağılma gelirlerine ilişkin tebliğde değişim yapıldığını bildirdi.

EPDK Başkanı Yılmaz, konuyla ilgili olarak “İşin doğrusunu bir kere daha açıklamak gerekiyor. EPDK bu beyanname ile zam ya da bir fiyat artışı yapmadı. Temsil davet gideri ve tebliğde yer alan öteki kalemler; 2011 ve 2016’da yayımlanan tebliğlerde ve dağılma hizmetlerinin başladığı dönemden bu yanlamasına -hatta özelleştirme öncesinde dahi- tarife hesaplarında bulunan, finansal mevzuatta bulunan giderler. Yani muhakkak tarifelere yeni bir kalemin eklenmesi laf konusu değildi ve biz EPDK olarak bu kalemlere sınırlama, sınır getirmiştik.” şeklinde konuştu.

“Temsil davet, reklam, sponsorluk, bağış gibi hatalı algıya sebep olacak hükmü kaldırıyoruz”

elektrik dağıtım

“Tüketicilerimizin hakkına halel getirecek bir adım atmamız katiyen söz konusu değildir.” diyen ve söz konusu ilgili tebliğ ile ilgili vatandaşların EPDK’ya ve enerji sektörüne duyduğu güveni zedeleyecek açıklamalarda bulunulmasının kendilerini üzdüğünü ifade eden Yılmaz, açıklamalarına şu şekilde devam etti:

“Tüketicilerimizin hakkına halel getirecek bir adım atmamız asla laf konusu değildir. Sektörümüze yönelik güveni korumamız, polemiklerle vatandaşımızın kafasını karıştırmaya çalışanlara fırsat vermememiz gerekiyor. Bu konunun daha artı istismar edilmesini engellemek için Kurulumuz bugün toplanarak aldığı kararla; tebliğde yer alan temsilcilik davet, reklam, sponsorluk, bağış gibi yanlış algıya sebep olacak hükmü kaldırıyoruz. Şirketler bu alıcı giderlerini tarifeden alamayacak, kazanç elde edemeyecek.”

Comments
To Top