Haber

Electronic Arts, Yarış Oyunlarıyla Bilinen Codemasters’ı 1,2 Milyar Dolara Satın Alıyor

Electronic Arts, Yarış Oyunlarıyla Bilinen Codemasters'ı 1,2 Milyar Dolara Satın Alıyor

Video oyun sektörünün köklü isimlerinden bir tanesine olan Electronic Arts, video oyun sektörünün geleceğini etkileyecek yeni bir adım attı. Şirket, İngiltere merkezli oyun geliştiricisi Codemasters’ın satın alınması için 1,2 milyar dolarlık bir ön uzlaşma imzaladı. Electronic Arts ekibi tarafından yapılan açıklamalara kadar satın alma süreci, 2021’in birincil çeyreğinde tamamlanacak.

Aslına bakacak olursak Take-Two Interactive ile Electronic Arts, Codemasters‘ın bir süredir peşindeydi. Hatta Take-Two, kasım ayında stüdyo için 994 milyon dolar öneri etmişti. Fakat kesenin ağzını açan Electronic Arts, Take-Two’nun teklifinin azıcık daha üzerine çıktı. Take-Two Interactive’in yeni bir teklif yapıp yapmayacağı bilinmiyor ama Electronic Arts ve Codemasters’a tarafından ön anlaşma yapıldı bile. Yani Take-Two’nun artık bir şansı kalmadı.

Electronic Arts

Konuyla ilgili açıklamalarda yer alan Electronic Arts Genel Müdürü Andrew Wilson, Codemasters’ın yeteneklerine uzun zamandır hayran olduğunu, bu satın alma işleminden hoşnutluk duyduğunu açıklama etti. Electronic Arts’ın sektör için kayda değer ve tecrübeli bir şirket olduğunu belirten Wilson, bu satın alma işleminden sonradan piyasaya sürülecek yarış oyunlarıyla oyuncular için fazla daha özgün bir deneyim sunulacağını vurguladı.

Aynı bir tanımlama, Codemasters Başkanı Gerhard Florin’den de geldi. Electronic Arts’ın bilgi birikimi ve kaynaklarının tartışmaya açık olmadığını ifade eden Florin, bu meslek birliğinin Codemasters için de manâlı avantajlar sunacağını söyledi. Her iki şirket de Codemasters çalışanlarının gelecekteki durumlarıyla ilgili detaylı veri vermedi. Ayrıca Take-Two Interactive cephesinden de konuyla ilgili devlete ait bir yorumlama yapılmadı.

Comments
To Top