Haber

Elazığ’da 4,1 Büyüklüğünde Deprem Oldu

Elazığ'da 4,1 Büyüklüğünde Deprem Oldu

AFAD’ın devlete ait Twitter hesabından yapılan bir açıklamada Elazığ’ın Sivrice ilçesinde 4,1 büyüklüğünde zelzele meydana geldiği aktarıldı. Keza yapılan açıklamada, şu esas değin zelzele ardından herhangi bir negatif ihbar alınmadığı dile getirildi.

Kandilli Rasathanesi’nin Twitter hesabından yapılan açıklamadaysa depremin Elazığ Kavaktepe’de gerçekleştiği belirtildi. Derinliği 5 km olarak açıklanan depremin büyüklüğü, Kandilli Rasathanesi tarafından da 4,1 olarak değerlendirildi.

Elazığ’da 4,1 büyüklüğünde yer sarsıntısı

deprem, sismograf

Bugün 14.09’da sallanan Elazığ, bu senenin başlarında da depremle sarsılmıştı. 6,8 büyüklüğündeki deprem, Elazığ ve Malatya’da binaların yıkılmasına sebep olmuş ve onlarca insan hayatını kaybetmişti. Yaşanan bu yıkım, “zelzele yok yapı öldürür” sözünü bir kez daha hatırlatmıştı.

Keza yeniden bu yıl yaşadığımız İzmir depreminde de bu felakete hiç hazır olmadığımızı bir kez daha görmüştük. İzmir’de yaşanan depremde Elazığ depremine kadar fazla daha pozitif can kaybı yaşanmıştı.

Bir ay önce sizlere aktardığımız bir haberimizde, 2020 yılında depremin en acı bilançosunun Türkiye’de çıktığından bahsetmiştik. Haberi yayına aldığımız gün itibarıyla 2020 senesinde dünya genelinde zelzele sebebiyle 197 kişi hayatını kaybetmişti. Bu can kayıplarının 159’u ise Türkiye’de gerçekleşmişti.

2020 yılında yaşanan depremlerde en fazla can kaybının yaşandığı yer sarsıntısı İzmir olmuştu. İzmir’i ise 41 kişinin hayatını kaybettiği Elazığ depremi peşine düşüp takip etmişti. Elazığ’da sene bitmeden bir deprem daha yaşandı. Şu belli başlı değin depremde can ve mal kaybıyla ilgili bir tanımlama yapılmadı.

Comments
To Top