Haber

Ekim’de İkinci El Otomobil Pazarında En Çok İlan Verilen Marka ve Modeller Açıklandı

Ekim'de İkinci El Otomobil Pazarında En Çok İlan Verilen Marka ve Modeller Açıklandı

Ülkemizde artan döviz kurları, gelen yeni ödenti düzenlemeleri derken sıfır araba fiyatları son birkaç yılda çok pozitif arttı. aynı zamanda ikinci el otomobil pazarının da fiyatlarında astronomik artışlar gördük. Bu noktada ise böylece fazla kişi araç satın alırken daha yerinde fiyatlı alternatiflere yönelmeye başladı. İkinci el araç satışı platformu arabam.com, ekim ayında azami ilan verilen otomobil markalarına ait yeni bir istatistik paylaştı. 

Yayınlanan araştırma sonucuna tarafından ikinci el araba satışlarında 100 bin TL’nin aşağıda araba fiyatları fazla az sayıda kalırken 150 bin TL üzerindeki otomobil fiyatlarında da yükseliş devam etti. bununla beraber ekim ayında arabam.com’da ilanı maksimum meydana çıkan araba markası Renault oldu. 

İkinci el araç pazarının lideri Renault

Arabam.com’un yayınladığı rapora kadar ikinci el pazarında azami ilan verilen marka yüzde 17’yle Renault oldu. Bu markayı yüzde 13’le Volkswagen peşine düşüp takip ederken, yüzde 9’luk oranla üçüncü olan marka ise Fiat’a gitti. Hem site üzerinde verilen ilanların yüzde 72’sini otomobiller oluşturdu. 

Vasıta modellerinde 3 araç eşdeğer konumda

En fazla bildiri bahşedilen araba markaları dıştan bu otomobillerin modellerini paylaşan arabam.com, 3 modelin yüzde 5’le eşdeğer orana sahip olduğunu duyurdu. Bu marka ve modeller sırasıyla Renault Clio, Opel Astra ve Ford Focus oldu. Bu otomobilleri yüzde 4’le Renault Megane, Volkswagen Passat ve Toyota Corolla peşine düşüp takip etti. 

Verilere göre azami satışı yapılan motor hacimleri ise 1.4 ila 1.6 arasında gerçekleşti. Bu motor hacmine sahip araçlar, keza eksik yakıt tüketimi keza de daha uygun fiyatlı oldukları için seçim ediliyor. 

İkinci el araçlarda fiyatlar artmaya devam ediyor

Arabam.com’un yayınladığı rapora tarafından ikinci el vasıta piyasasında fiyatlar sürat kesmeden artıyor. Sıfır araçların hem fazla yüksek fiyatlara sahip olması ayrıca de stoklarının bulunmamasından kaynaklı fiyatların yükseldiğini gördüğümüz ikinci el pazarında 0-50 bin TL ile 50-100 bin TL aralığındaki ilanların yüzde 2’lik düşüş yaşadığı gözlemlendi. 

Comments
To Top