Haber

Ehliyet ve Pasaport Ücretlerine Zam Geldi: Yeni Fiyatlar Ne Olacak?

Ehliyet ve Pasaport Ücretlerine Zam Geldi: Yeni Fiyatlar Ne Olacak?

Her yılın son döneminde ilgili kurumlar ve yöneticileri bir araya gelerek aidat ve harç tutarlarını bitmiş belirler. Derhal her yeniden değerlendirmeden sonradan da harçlarda ve vergilerde yükselme gerçekleştirilir. Bu sene da yükselme %9,11 olarak açıklandı.

Hazine ve Maliye Bakanlığı Kazanç İdaresi Başkanlığı’nın Devlete Ait Gazete’de yayımlanan Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği ile birlikte her yerde değerleme oranı resmileşti. Açıklanan %9,11’lik oran 2020 yılının son geçici ücret döneminde de geçerli olacak.

Sürücü Ehliyeti ve pasaport harçları ne kadar oldu?

pasaport

2020 yılında 751,70 lira olan B sınıfı ehliyet harcı, gelecek yıldan itibaren 820,10 TL olacak. A sınıfı için ödenecek sürücü belgesi harçları da 249,30 liradan 272 liraya yükselecek. Öteki sürücü ehliyeti gruplarında da aynı oranda fiyat artışları olacak.

Pasaport harçları bilindiği üzere pasaportun geçerlilik süresine tarafından değiştirme gösteriyor. Her Yerde değerleme sonrasında süresi 6 ay olan pasaportlar 227,20 TL, 1 yıl olanlar 332,10 TL, 2 yıl olanlar 542,20 TL, 3 yıl olanlar 770,20 lira olacak. 3 yıldan uzun süreli pasaportlardan alınacak harç bedeli ise 1085,40 TL olacak.

DERHAL çoğalma oranları %9,11 olarak kesin olsa da bu oran demin emin değil. Cumhurbaşkanı yetkileri aralarında yeniden değer biçme oranını belirleme yetkisi de bulunuyor. Bu yetki zarfında belirlenen oran yarısı kadar arttırılabiliyor veya yüzde 20’sine dek indirilebiliyor.

Harçlar ve vergiler belirlenmiş oluyor

ehliyet kimlik

Yeni güncellemeler ile birlikte motorlu taşıtlar vergisinde de yeni düzenlemeler gerçekleştirilmişti. Bu güncellemelerden sonra her segment vasıta için ödenecek olan yeni MTV oranları da belirli olmuştu. 

Gelecek sene ücret ve harçlara ek olarak yönetimle ilgili para cezaları da benzer bir şekilde artış gösterecek. Yapılacak olan şartların değişmesi yakın zamanda kesinkes açıklanacaktır. Yeni harçlar hakkında ne düşünüyorsunuz?

Comments
To Top