Haber

Eğer Kokusunu Almıyorsanız Covid-19 Testi Yaptırmanız Gereken 2 Madde Açıklandı

Eğer Kokusunu Almıyorsanız Covid-19 Testi Yaptırmanız Gereken 2 Madde Açıklandı

En sık görülen Covid-19 belirtileri aralarında koku ve lezzet kaybı yer alıyor. ABD’deki Penn State Üniversitesi’nde tahsis yapan John E. Hayes ve Cara Exten, uzun zamandır bu semptom üzerine yoğunlaştıkları bir araştırma yürütüyorlar. Yapılan çalışmalar, jurnal hayatta aniden karşılaşabileceğimiz koku kaybının Covid-19’u erken dönemde tespit etmede faydalı olabileceğini söylüyor. 

Tıpta karşılığı anosmi olan koku kaybı üstüne yoğunlaşan uzmanlar, günlük hayatımızda gerçekleştirdiğimiz kahve içmek ya da temizleme yapmak gibi eylemlerin, koku kaybı yaşayıp yaşamadığımızı tespit yapabilmek için etkiliyeci bir yol olduğunu söylüyor. Günlük hayatta sebepsiz yere koku kaybı yaşadığını tespit eden insanların, bir an önce Covid-19 testi yaptırması öneriliyor. 

Kahve ve temizlik maddesi ile koku kaybı belirtisini deneme edebilirsiniz:

Covid-19 koku kaybı

Penn State Üniversitesi’nde ödev yapan John E. Hayes ve Cara Exten, lisansüstü öğrencilerinden birinin annesinin yaşadığı koku kaybını misal verdi ve bu sayede erken teşhis koyabilmenin olası olduğunu anlattı. Doktorların açıklamalarına kadar söz konusu öğrencinin annesi, izlemiş olduğu bir haberde Covid-19 belirtilerini duydu. Arkasından koku belirtisini sınamak için kendisine bir fincan kahve hazırladı. Her gün duyduğu kahvenin kokusunu alamadığını saptama etti. 

Durumdan tam belirli olabilmek için çam kokulu bir deterjanla temizlik yapmayı denedikten sonradan onun da kokusunu alamadığını gözlemleyince, hızlı bir şekilde izole olup kendini karantinaya aldı. Derhal daha sonra yaptırdığı Covid-19 testinin ise fazla olduğunu öğrendi. 

Yapılan bir takım araştırmalara göre Covid-19 hastalığına yakalanan insanların %44 ila %77’si koku kaybı yaşıyor. Erken teşhisin son derece kayda değer olduğu bu hastalıkta uzmanlar, günlük aktivitlerde bu tarz deneyler gerçekleştirmemiz gerektiğini söylüyor. Bir Anda sebepsiz yere ortaya meydana çıkan bir koku kaybı saptama ettiğimizde ise, acil olarak Covid-19 testi yaptırmamız gerektiğini vurguluyor. 

Comments
To Top