Haber

Efsane Otomobil Mitsubishi Lancer’ın Üretimden Kaldırılmasının Asıl Nedeni

Efsane Otomobil Mitsubishi Lancer'ın Üretimden Kaldırılmasının Asıl Nedeni

Otomotiv sektörüne 1870’de Japonya’da dahil olan Mitsubishi, 1984’te TEMSA ile yaptığı anlaşmanın ardından Türkiye’de de faaliyet göstermeye başladı. Otomotiv sektörünün dev markalarının tersine bir daha aşağı marka olmayan Mitsubishi, bağımsız bir marka olarak PSA ve Daimler-Chrysler gibi köklü şirketler ilk olarak olmak üzere birçok marka ile işbirlikleri yapmaya devam ediyor. Firmanın en favori modellerinden birisi de hepimizin yakından tanıdığı Lancer modeliydi.

Lancer’ın bugünkü yokluğunu iyi anlamak için biraz da Mitsubishi’nin temellerine odaklanmak gerekiyor. 1917’de birincil otomobili olan Model A’yı piyasaya süren Mitsubishi, 1970’te motor sporlarına adını altın harflerle yazdıracak model olan Lancer’ı duyurmuştu. Mitsubishi Lancer, o yıllarda düzenlenen Safari Rallisi’nin şampiyon modeli olunca tarihin en etkin otomobil modellerinden birisi olacağıı kesin etmişti.. İlk tür Lancer, kompakt bir sedan olarak sektörde yer edinmişti. O dönemde standart bir otomobil modeli olan Lancer, yıllar içerisinde bir galibiyet hikayesinin başrolü oldu.

Mitsubishi Lancer serisi neden satıştan kaldırıldı?

Lancer arka farı

1970’ten 2016’ya değin üretimi süren köklü seri Lancer, 10 adet Evolution modeliyle otomotiv sektörünün yıldız isimlerinden biri oldu. Motor sporlarına da adını çoğu defa yazdırmayı başaran Lancer’ın son üretimi 2016’da Evolution X ile oldu. Mitsubishi, yeni cins otomobil anlayışını yakalayabilmek namına misyonunu değiştirdi ve Lancer serisinin üretimine son verdi. Bu hamlenin sebebi ise markanın SUV, hibrit ve elektrikli otomobil üretimine hedefe kilitlenmek istemesiydi.

Günümüzde Mitsubishi Motors, Japonya’nın Gayri Safi Yurt İçi Hasıla’sının %10’unu yaratıcı dev bir marka olarak hayatına devam ediyor. Şirketin günümüzdeki CEO’su Osamu Masuko’nun hedefi ise büyük. Avrupa ülkelerinin bir bir fosil yakıtları yasaklamaya başladığı gönümüzde üretim dönüşümü sağlamak. Örneğin Volkswagen, 2035’e dek üretiminin tamamını elektrikli motorlara sahip araçlara odaklayacak.

Mitsubishi Lancer ve Lancer Evolution’ın doğuşu:

1970’deki bantta çıkışından birkaç sene sonradan 1973’te 1600GSR versiyonuyla Southern Cross Rally’de dereceler elde eden Mitsubishi Lancer, 1992’de Evolution I adlı versiyonla tüketicinin karşısına çıktı. Evolution I, 2014’e değin sürecek bir maceranın ilk adımıydı.

Lancer Evolution I:

Evolution I

Dört çeker bir araba olarak 1992’de piyasaya sunulan Evolution I, 2 litrelik bir motora ve dört çeker sisteme sahipti. 244 HP şiddet üretebilen bu araba, GSR ve RS edinmek üzere iki bambaşka donanımla üretildi. RS adlı donanımda elektrikli koltuklar ve camlar, ABS fren sistemi gibi lüks seçenekler yer almıyordu. Bunun sebebi ise RS’in iyice yarış için hazırlanmış olmasıydı. GSR ise RS’in tam aksine konfor odaklı bir otomobil idi ve otomatik klima da dahil almak üzere birçok teknolojik özelliğe sahipti. Evolution I, 1994’e kadar 5.000 adet satmak barajına ulaştı.

Lancer Evolution II:

Evolution II

1992’den 1994’e dek piyasada bulunan Evolution I’in arkasında 1994’te piyasaya çıkış yapan Evolution II, birincil modelin geliştirilmiş versiyonu olarak tanıtıldı. Daha ufak mil mesafesine ve daha geniş lastiklere sahip olan bu model, 50 litrelik bir yakacak deposu taşıyordu. Evolution II, 252 HP şiddet üretebiliyordu.

Lancer Evolution III:

Evolution III

Yalnızca 1 yıl baştan başa üretimde kalan Evolution II’nin arkasında tüketiciye sunulan Evolution III, geliştirilmiş radyatör, soğutucu ve frenler barındırıyordu. Diğer modellere tarafından daha kavgacı bir tasarıma sahip olması için yeni parça eklemeleri de yer alan model, 270 HP zorlama üretebilen bir motora sahipti. 

Lancer Evolution IV:

Evolution IV

1996’da piyasada yer edinen Evolution IV, Lancer modelinin dünya çapındaki popülerliğini katlayan bir seri oldu. Önceki modellerde olduğu gibi RS ve GSR almak üzere iki donanımla piyasaya sunulan model, 16 inç jantlarla kullanıcıya sunuldu. Evolution IV’ün motoru ise 276 HP kuvvet üretebiliyordu.

Lancer Evolution V:

Evolution V

1998’de World Rally Car sınıfının tanıtılmasıyla birlikte Mitsubishi, Lancer Evolution IV’ü her tarafta kasıtlı olarak Evolution V’i piyasaya sundu. GSR versiyonuna yeni tür Recaro koltuklar takılırken arkadaki kısmında da alüminyum kanat kullanıldı. Fren sistemine Brembo geliştirmesi yapmak için ise jant büyüklüğü 16’dan 17 inç olarak değiştirildi. Bahsi geçen bu değişikliklerle birlikte Lancer Evolution, kompakt sedan sınıfından çıkarıldı ve bu bağlamda ücret artışına maruz kaldı.

Lancer Evolution VI:

Evolution VI

Bir önceki seriye kadar daha dayanıklı ve soğutma konusunda daha başarılı olması amaçlanan Evolution VI, daha büyük soğutucular ve yeni bir piston barındırıyordu. 373 nM tork ve 276 HP kuvvet üretebilen bir motora sahip olan Evolution VI, motorundaki değişikliklerden nedeniyle yeni bir kasayla modifiye edildi. Bu modelle birlikte önceki serilerden bambaşka olarak RS2 donanımına kavuşan Evolution, RS2 donanımıyla GSR ve RS donanımlarının aralarında bir sınıf oluşturmayı başardı.

Lancer Evolution VII:

Evolution VII

2000’li yıllarda çıkmış olan en yeni Evolution modeli olan Evolution VII, yeni teknolojilere sahip bir model olarak tanıtıldı. 385 nM tork üretimine çıkış yapan modelin beygir gücü ile önceki modellerle benzer kaldı. aynı zamanda GSR, RS ve RS2 donanımlarına ilave olarak GT-A donanımını içeren Evolution VII, bu donanımda otomatik şanzıman vadediyordu. Lancer Evolution VII, Daha Süratli Daha Şahlanmış filminde Brian O’Conner göre kullanılan modeldi. Modelin filmdeki versiyonu fabrika çıkışından farklı olarak daha hafif ve dinç idi.

Lancer Evolution VIII:

Evolution VIII

Brembo frenler, Bilstein titreşim azaltan parça ve 5 ileri manuel şanzımana sahip olan Evolution VIII, 276 HP zorlama üretiyordu. Belli Başlı modelin tersine FQ300, FQ320, FQ340 ve FQ400 edinmek üzere 4 farklı modelle piyasaya çıkış yapan hızlı, FQ400 modelinde 481 nM tork ve 405 HP kuvvet üretiyordu. Modelin bir öteki özelliği ise Çabuk ve Coşmuş: Tokyo Yarışı filminde Sean Boswell karakteri göre kullanılması idi.

Lancer Evolution IX:

Evolution IX

2005 ve 2007 yılları aralarında üretimde kalan Evolution IX, Avrupa ve Kuzey Amerika’da da aynı dönemde satışa sunuldu. 2 litrelik motoruyla 392 nM tork ve 287 HP şiddet üreten Evolution IX, Japonya’ya özel edinmek üzere bir Station Wagon donanıma sahipti ve bu donanıma sahip yalnızca 2.500 araba üretildi.

Lancer Evolution X:

Evolution X

Iyice çağdaş bir tasarım anlayışıyla piyasaya sürülen Evolution X, 4 silindirli 2 litrelik motora sahipti. 6 ileri sanki otomatik şanzımana sahip otomobilin 4 çeker olduğunu da hatırlatmakta fayda var. Evolution X’u özel kılan unsur ise Evolution serisinin son modeli olması idi.

Comments
To Top