Haber

Efsane Geri Gönüyor: HMD Global, Nokia 6300’ın Yenilenen Versiyonu Üzerinde Çalışıyor

Efsane Geri Gönüyor: HMD Global, Nokia 6300'ın Yenilenen Versiyonu Üzerinde Çalışıyor

Bir dönemin en popüler telefon şirketlerin Nokia, artık piyasadan adeta baştan sona silinmiş durumda. Bir süredir HMD Global bünyesinde olan şirket, zaman zaman yeni modelleriyle tüketicilerin karşısına çıkıyor olsa da bu telefonlar, rekabet konusunda bekleneni veremiyorlar. Ancak Almanya merkezli Winfuture’ın bir haberine göre HMD Global, Nokia telefonlarla ilgili yeni bir teşebbüs başlatmış durumda.

Nokia, 2007 yılında 6300 isimli telefonunu piyasaya sürmüştü. O dönemlerin en fazla satan modellerinden olan 6300, sahip olduğu efsanevi özelliklerle tüm tüketicilerin gönlünü mest etmeyi başarmıştı. Winfuture, HMD Global ile dünyanın en büyük operatörlerinden biri olan Telia ile yaptığı bir anlaşmada, bu telefondan her tarafta bahsettiğini söylüyor. Başka bir deyişle HMD Global, Nokia 6300’ı güncelleyerek piyasaya tekrar sürmeye hazırlanıyor.

Nokia 6300

Nokia 6300, paslanmaz çelik gövdeye, 2 MP arkadaki kameraya ve tuşlu bir tasarıma sahipti. Sadece 91 gram ağırlığa sahip olan telefon tüketicilerin ellerine de mükemmel bir şekilde oturuyordu. Telefonun yeni sürümünün ne gibi özelliklere sahip olduğu bilinmiyor fakat teknik eleştirmenler, yenilenen versiyonun kısa bir vakit önce FCC’de görünen “Nokia Leo” olduğunu düşünüyorlar. 2.4 GHz Wi-Fi desteğine sahip olan bu telefon, tek bir arka kameraya sahip ve 1.500 mAh kapasiteli bir bataryayla geliyor.

Nokia Leo işte böyle görünüyor

Nokia Leo

HMD Global’in Nokia ile ilgili planları, 6300’dan ibaret yok. Winfuture, aynı haberinde Nokia 8000‘ın da yenilenip tüketicilerin beğenisine sunulacağını söylüyor. Bu telefon, kızaklı bir mekanizmaya sahip olarak karşımıza çıkmıştı ve tıpatıp 6300 gibi dayanıklı bir gövdeye sahipti. Oysa bu aygıt, 6300 değin popüler olmadı.

Aslına bakacak olursak HMD Global, daha önce de benzer girişimlerde bulundu. Örneğin Nokia’nın “reyiz” olarak tanıdık telefonu 3310, birkaç yıl önce yenilenerek piyasaya sürüldü. Hem 8110, 2720 Flip ve 5310 Xpress Music de süreç içerisinde yenilenerek piyasaya sürüldü. Fakat bu telefonların yenilenen versiyonları, tüketicileri böylece da etkilememişti. HMD Global, önümüzdeki haftalarda bir etkinlik düzenleyerek yenilenen telefonlarını duyurabilir.

Comments
To Top