Haber

Efsane Cuma İstatistikleri Paylaşıldı: Bu Yıl Alışveriş Rekoru Kırıldı

Efsane Cuma İstatistikleri Paylaşıldı: Bu Yıl Alışveriş Rekoru Kırıldı

Kasım ayı, birincil gününden son gününe kadar adeta her yerde indirimlerin yapıldığı bir ay olarak geçti. Ay baştan başa Türkiye’nin en popüler e-ticaret platformlarından en küçük satış sitelerine dek her tarafta, akıcı oranlarda indirimler yapıldı. Türkiye’deki en popüler ödeme altyapısı sağlayıcılarından İyzico ise tüketicilerin “Efsane Cuma” günleri kapsamında yaptıkları harcamaların istatistiklerini paylaştı.

İyzico’nun açıkladığı istatistiklere tarafından ülkemizdeki tüketiciler, Efsane Cuma günleri zarfında alışveriş rekoru kırdılar. Bu bağlamda yapılan alışveriş hacmi, geçtiğimiz yıla tarafından yüzde 103 oranında artış gösterdi. Tüketicilerin işlem adedi geçtiğimiz yıla tarafından yüzde 57 artarken, sepet tutarlarında da yüzde 29 artma yaşandı. Geçtiğimiz sene aynı kampanyalar zarfında ortalama 211 TL harcama yapan bir tüketici, bu sene 273 TL harcama yaptı.

Taksitli alışveriş oranında düşüş yaşandı

İyzico Efsane Cuma araştırması

İyzico kadar sağlanan verilere tarafından vatandaşlar, 2020 yılında taksitle alışveriş yapma durumunu düşürdüler. Geçtiğimiz yıl yüzde 50 tek çekim, yüzde 41,6 üç taksit, yüzde 5 oranında da altı taksit yapılırken, bu yıl bu oran, yüzde 53, yüzde 30 ve yüzde 9 olarak kaydedildi. Hem banka kartı uygulama oranı da yüzde 28’den yüzde 33’e yükseldi.

Alışveriş kategorileri göze çarpan

Efsane Cuma kampanyaları esnasında en çok masraf, giyim sektörü üstüne yapıldı. Ancak pandemi nedeniyle zaten alaka görmeye başlayan çevrimiçi eğitim harcamaları, Efsane Cuma kampanyalarında da uyarı çekti. İyzico’nun verilerine göre eğitim harcamalarında yapılan operasyon sayısı yüzde 62, işlem hacmi ise yüzde 148 arttı.

İç Anadolu, en çok harcama yapan alan oldu

Efsane Cuma

İyzico’nun açıklamalarına tarafından 2019 yılında, en fazla harcama yapan alan Marmara‘ydı. Ancak bu yıl koşul birazcık değişti. Böylece ama İç Anadolu bölgesindeki vatandaşlar, Efsane Cuma kampanyalarında en çok harcama yapan kesim oldu. Bu şart, sipariş sayısında farklılık gösterdi. Marmara Bölgesi’ndeki vatandaşlar, sipariş sayısı bazında bir numaraya oturmayı başardılar.

Erkekler, bu yıl çok daha pozitif harcama yaptı

Kadınların, erkeklere oranla daha fazla alışveriş yaptıkları yadsınamaz bir gerçek. Bunun durum, 2020 Efsane Cuma kampanyalarında kendini gösterdi. Kadınlar, erkeklerin 0,85 katı dek artı harcama yaptılar. Ama bu oran, geçen sene 1,3 olarak açıklanmıştı. Haliyle erkeklerin bu yıl, çok daha pozitif alışveriş yaptığı sonucuna ulaşıyoruz. Ayrıca ülkemizdeki erkekler, sepet tutarlarını yüzde 33 artırdılar. Erkeklerde yapılan harcama ortalama 376 TL olarak kayıtlara geçerken, kadınların yaptığı sıradan masraf tutarı ise 285 TL olarak belirlendi.

Comments
To Top