Haber

Edirne’de COVID-19’un Yayılmasını Engellemek İçin 1 Milimetre Kuralı Başlatıldı

Edirne'de COVID-19'un Yayılmasını Engellemek İçin 1 Milimetre Kuralı Başlatıldı

Dün akşam, Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısının hemen peşinde basın mensuplarının karşısına geçen Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “COVID-19 Jurnal Koronavirüs Tablosunda” açık test politikasına geçileceğini açıklama ederken; bir takım illerdeki vaka artma hızında fazla ciddi bir çoğalma yaşandığını ifade etmişti.

Bakan Koca’nın vaka sayısında büyük çoğalma olduğunu ifade ettiği illerden biri olan Edirne, bugün itibarıyla salgının bulaşma hızını yavaşlatabilmek adına yeni tedbirler hayata geçirdi. Vatandaşların pazaryerlerini ve ulaşım araçlarını mecburen göstermek zorunda kaldıkları için korona virüsle mücadelede bu alanlara çok daha artı yük verdiklerini belirten Edirne Vali Yardımcısı Ali Uysal, bu kapsamda Vali Ekrem Canalp’in talimatıyla Türkiye’de bir ilke imza attıklarını belirtti.

edirne

Söz konusu uygulamaya göre artık Edirne’de tüm ticari taksilerde ve diğer ulaşım araçlarına el tipi minik ilaçlama pompası dağıtılıyor ve yolculara limitsiz dezenfektan sağlanıyor. Keza Uysal’ın açıklamasına göre “1 milimetre kuralı” adındaki yeni uygulamada her müşteri indiğinde araçlarda 1 milimetre dahi tembellik kalmayacak şekilde dezenfekte işlemi gerçekleştiriliyor.

Edirne halkının COVID-19 ile mücadele zarfında fazla bilinçli olduğunu kaydeden vali yardımcısı, buna karşın virüsün bulaşma riskinin sadece Edirne’de yok bütün ülkede artma gösterdiğini ifade etti. Uysal, virüsle mücadelede en önemli etkenin ilaçlama, denetleme ve denetim olduğunun altını çizdi.

Comments
To Top