Haber

Ebeveynlerin Çocuk Psikolojisi Hakkında Bilmeleri Gereken 8 Çarpıcı Bilimsel Gerçek

Ebeveynlerin Çocuk Psikolojisi Hakkında Bilmeleri Gereken 8 Çarpıcı Bilimsel Gerçek

UNICEF’in yayınladığı Çocuk Haklarına Dair Sözleşme’nin ilk maddesine göre her insan, 18 yaşına değin çocuk sayılıyor. Ayrıca çocukluk, fark edilmese de herkes için uzun ve zorlu bir işlem, çünkü çocuk psikolojisi tıpkı erişkin kişi psikolojisi dekhatta daha derin noktalardan oluşuyor. Eğer ebeveynler, öğretmenler, çocuğun çevresindeki halk müziği çocuk psikolojisi konusunda yeterli bilgiye sahip değilse, yaşanan ufak olaylar ileride büyük sorunların kapısını aralayabiliyor.

Günümüzde millet çocuk psikolojisi konusunda daha bilgili diyemesek de en azından öğrenmeye açık durumdalar. Bir insanın hayatının en manâlı dönemi olan çocukluğu, hepimiz yaşasak da ilerleyen yaşlarımızda; bu dönemi unuttuğumuz çocukları anlamakta güçlük çekiyoruz. bu nedenle bilirkişi pedagog ve psikologların tavsiyelerine kulak vermekte ve çocuk psikolojisi hakkındaki bilimsel gerçekleri aklımızda tutmakta yarar var.

Çocuk psikolojisi hakkında bilimsel gerçekler:

Tırnak yemek çocuklarda stres işaretidir. İştahsızlığı çocuğunuza güvenerek aşabilirsiniz. Çocuk beyni ile erişkin beyni benzer yapıdadır. Daha Alçak ıslatmanın nedeni stres ve vesvese olabilir. Çocuklarda ayrılık kaygısı normal bir durumdur. Öğrenim, sosyal aracılarla gerçekleşir. Kardeş kıskançlığının aşağı güven sorunu yatıyor olabilir. Çocuklar sıkı eğitim ile yok, özgürlükle gelişirler.

Tırnak yemek çocuklarda gerginlik işaretidir:

çocuk psikolojisi, tırnak yeme

Tıpkı erişkin bireylerde olduğu gibi çocuklarda da tırnak yeme alışkanlığının aşağı hissedilen gerginlik duygusu yatmaktadır. Doç. Dr. Saniye Bencik Kangal’a göre, böyle bir durumda çocuğu gerginlik ile mücadelesi için heveslendirmek ve ona aleyhinde sabır olmak gerekiyor.

Kangal’a kadar, gergin olduğu için çivi yiyen çocuk ile iletişime geçilmeli ve söz konusu gerginliğin nedenleri öğrenilmelidir. Eğer yapılabiliyorsa gerginliğin nedenleri ortadan kaldırılmalı ya da en azından çocuğun bu nedenlere alışması ve kendini gergin hissetmemesi sağlanmalıdır.

İştahsızlığı çocuğunuza güvenerek aşabilirsiniz:

çocuk psikolojisi, iştahsızlık

Çocuklarda iştahsızlık, ebeveynler kadar bayağı bir sorun olarak görülür ve çoğu süre psikoloji ile ilişkilendirilmez. Oysa bu bir sorun değil, bir süreçtir. Bazen çocuklar sadece tek bir yiyecek türünü sevme akım gösterebilir ya da bir gıdadan tam anlamıyla korku edebilirler. Çocuğunuzu sıkmak yerine, ona ahenk sağlamanız gerekiyor.

Çocuk gelişimi uzmanı Özgür Bolat’a kadar, yemek yemek seçme davranışının aşağıda bir nefret yatıyor olabilir. Çocuk bir nedenden ötürü korktuğu nesneye benzettiği bir gıdadan uzaktan duruyor olabilir. Bu noktada çocuğunuza güvenmeli ve onu hiçbir şeye zorlamadan, yeterli gıda aldığından muhakkak olarak süreci birlikte atlatmalısınız. Yararlı besinleri onun seveceği şekilde sunmayı deneyin 🙂

Çocuk beyni ile erişkin beyni benzer yapıdadır:

çocuk psikolojisi, çocuk beyni

Psikolojisi bozuk çocuğa nasıl davranmalı sorusuna verilebilecek en basit cevap: Kendiniz gibi davranın. Çünkü çocuklar ile yetişkinler aynı beyin ve akıl yapısına sahiptirler. Muhakkak, yetişkin bir insanın öğrendiklerini ve tecrübe ettiklerini bilmezler, oysa beyin yapıları tam anlamıyla yetişkin insanlarla aynıdır.

Deneyimden yoksun olmalarına karşın çocuklar ile yetişkinler benzer şekilde düşünme eğilimi gösterirler. Çocuklarda kendileri hakkında düşünme, kendi davranışlarını düzenleme, diğer insanlarla olan etkileşimlerini düzenleme gibi yetenekler doğruca kendini yansıtma becerisi de gelişir ve vakit içinde yeni tecrübeler edinirler.

Daha Alçak ıslatmanın nedeni gerginlik ve endişe olabilir:

çocuk psikolojisi, alt ıslatma

Daha Alçak ıslatma davranışı, çocuklarda 5 yaşına kadar sıradan olarak karşılanabilir bir durumdur. Oysa 5 yaş sonrası alt ıslatma, 7-8 yaş erkek çocuğu psikolojisi ve sonrasında olumsuz etki yaratacaktır. Alt ıslatma somut veya psikolojik bir sorunun göstergesi olabilir. Yatak ıslatan çocukların genelde duygularını açıklama etmekte güçlük yaşadığı da görülmüştür.

Pedagog Dr. Adem Güneş’e göre, 5 yaş sonrası daha alçak ıslatma sorunu yaşamış çocuklara başlangıçta somut muayene yapılmalı. Eğer maddesel bir sorun yahut psikolojik nedenlere hedefe kilitlenmek gerekiyor. Daha Alçak ıslatma durumunda çocuğa kızmamak, utandırmamak, korkutmamak ve kendisini gülerek, gözyaşları içinde, öfkelenerek bir şekilde açıklama etmesine müsade atamak gerekiyor.

Çocuklarda ayrılık kaygısı sıradan bir durumdur:

çocuk psikolojisi, ayrılık kaygısı

2 yaşına kadar çocukların annesine, babasına, ona bakan başka bir büyüğüne veya bakıcısına bağlanması ve ondan ayrıldığı zaman ağlaması bayağı bir davranıştır. 3-5 yaş erkek çocuğu psikolojisi için de bilhassa anneden ayrılma durumunda ağlama davranışının normal olduğu biliniyor.

Uzman Klinik Psikolog İpek Gökozan, ayrılık durumunda çocuğun ağlamasına ve duygularını dışa vurmasına müsade belirlemek gerektiğini söylüyor. Oysa onun yanına kalacak kişinin bu inleme durumunda çocuğa yardım olmasının da önemini vurguluyor. Geçmiş bir ayrılık travması bu şekilde dışa vuruluyor olabilir. Çocuk tepki verdiğinde, onu anlayışla rastlamak travmanın iyileşmesi açısından da olumlu bir tesir yaratacaktır.

Öğrenim, sosyal aracılarla gerçekleşir:

çocuk psikolojisi, sosyal ortam

Çocuklarda öğrenim sosyal aracılarla gerçekleşir. Bir çocuk bildiği her şeyi annesinden, babasından, diğer büyüklerinden, bakıcılarından, öğretmenlerinden ve akranlarından öğrenir. Bu noktada sosyal aracı sayısı ne kadar pozitif ise çocuğun öğrenim kapasitesi de o kadar gelişir.

Öğrenme ortamları, çocuğun gelişimi açısından kritik öneme sahiptir. böylece çocuğun içinde bulunduğu ortamların onu geliştirecek düzeyde genel kültür seviyesine sahip olması gerekiyor. Aynı şekilde, öğrendiklerini deneyim olarak kazanması için de akranları ile birlikte olabileceği bir sosyal ortama sahip olması son derece önemlidir.

Kardeş kıskançlığının aşağıda güven sorunu yatıyor olabilir:

çocuk psikolojisi, kıskançlık

Bilhassa ilk kez kardeşi olan çocuklarda kıskançlık yaygın görülen bir durumdur. Bunun nedeni; bebek gelene değin her anını çocuk ile geçiren annenin bundan böyle bebekle daha çok ilgilenmek zorunda olması ve çocuk ile artık yeterince ilgilenemiyor, oyun oynayamıyor oluşudur.

Prof. Dr. Haluk Yavuzer’e göre bu noktada bilhassa babalara büyük iş düşüyor. Kıskanç çocuk terk edilmiş, güvensiz, desteksiz hissetmesin diye çocukla ilgilenilmeli, bebeğin bakımı sırasında yaşına tarafından çocuktan takviye alınarak ona açık havada kalmadığı gösterilmelidir. Dengeyi korumak son derece önemlidir.

Çocuklar sıkı eğitim ile değil, özgürlükle gelişirler:

çocuk psikolojisi, özgürlük

Çocuklar için birincil 4 yaş eğitim açısından oldukça önemlidir. Oysa bir çocuk, onun için hiç de eğlenceli olmayan sıkı bir eğitim yerine bağımsızlık kalarak ve duygularını ifade ederek daha verimli bir gelişim süreci yaşayacaktır. Çocukların ne öğrendiğini, öteki çocuklardan geri kalıp kalmadığını sürekli denetlemek doğru bir tavır değil.

Pedagog Dr. Adem Güneş’e göre, bu çağdaki çocuklar özgürlüğünü doyasıya yaşamak isterler. Şehvetli ihtiyaçları vardır ve bu ihtiyaçların giderilmesi için ebeveynlerinden takviye isterler. Bu ihtiyaçlar gözyaşı dökmek, mızıldanmak bile olabilir. Bu noktada çocuğa baskı yapmak yerine ona takviye olmalı ve duygularını bastıran bir kişi yerine özgürce duygularını açıklayan, bağımsızlık bir kişi yetiştirmelisiniz.

Çocuğumun psikolojisi bozuk mu testi gibi konular yerine çocuk psikoloji altında yatan bilimsel gerçekleri öğrenmek, çocuğunuz için en iyisini yapmanıza tezgâhtar olacaktır. gerçi çocuğun yaşadığı bir sorun büyüyorsa mutlaka bir uzmana danışmayı unutmamak gerekiyor. Çünkü çocukluk, geleceği etkileyen bir süreçtir.

Comments
To Top