Haber

eBay, PlayStation 5’in Fotoğrafını Satan Dolandırıcılara Karşı Uyardı

eBay, PlayStation 5'in Fotoğrafını Satan Dolandırıcılara Karşı Uyardı

2020 yılı, konsollar anlamında bereketli bir yıl oldu. Bu yıl içinde ayrıca Sony’nin yeni konsolu PlayStation 5‘i ayrıca de Microsoft’un yeni konsolu Xbox Series X‘i gördük. Natürel o kadar çok kişi şimdi konsollara ama uzak görmek zorunda kaldı.

Öyle çok kişinin yakındığı karaborsacılar konsolu yanına varılmaz pahada fiyatlardan satıyor olsa da onlardan da huzursuz bir grup türedi: konsol dolandırıcıları. Bu dolandırıcıların en son yöntemlerinden biri ise konsolu satarmış gibi yapıp konsolun fotoğraflarını satış.

Dolandırıcılara dikkat

ebay

İlk parti konsolların sayısı tüketicilerin taleplerini karşılamaya yetmedi. Bot kullananlar ve karaborsacılar/stokçular sebebiyle perakende satıcılarda konsol kalmazken, eBay gibi siteler PS5 ilanlarıyla doldu. Bu ilanlar arasında hatalı veri veren ve yanıltıcı listelemeler de yer alıyor.

Pratik Olarak bu satıcıların yaptığı şey ise fiilen alıcıların saflığından kullanmak. Aslında PlayStation 5 olmayan ürünler, konsolmuş gibi listeleniyor. Satışta olan nesnelerse konsolun bir fotoğrafı gibi absürd objeler olabiliyor.

Bu konuyla ilgili olarak yapılması gereken en önemli şey ise bir alandan konsol satın almadan önce mümkün olduğunca dikkat etmek. Teknik olarak konsol fotoğrafı gibi şeyler satmak suç yok, verilen teklifleri gözden geçirmek gerekiyor.

Konsol alırken dikkat etmek gerekiyor

ebay kutu

eBay, yaptığı açıklamada “Öteki kullanıcıları hatalı yönlendiren bu tür fırsatçı satıcıları cezalandırıyoruz. Pazar alanımızdan bütün PS5 resim listelemelerini kaldırıyoruz ve satıcılarına aleyhinde da uygun aksiyonları alıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Firma hem kendi platformları üzerinden yapılan para aktarım işlemleri için para iade garantisi özelliğinin kullanılabileceğini ifade etti. Pek çok platformda aynı bilhassa bulunuyor. Bilhassa yüksek meblağların söz konusu olduğu alışverişlerde ödemeyi hemen onaylamamak gerekiyor. Sitelerde hem PS5 çekilişleri ve anlamsız kutular da satılıyor.

Comments
To Top