Haber

EA, Daha Fazla Para Kazanmak İçin Spor Oyunlarındaki Zorluğu Artırmakla Suçlandı

EA, Daha Fazla Para Kazanmak İçin Spor Oyunlarındaki Zorluğu Artırmakla Suçlandı

Oyun dünyasının en büyük şirketlerinden birisi olan Electronic Arts (EA), son zamanlarda FIFA dâhil öteki spor oyunu serileriyle birlikte gündemden düşmüyor. Şirket, bundan birkaç hafta önce FIFA’daki loot kutuları sebebiyle Hollanda Kumar Kurumu tarafından değişiklik yapmaya zorlanmıştı.

Dev şirket, bugünse ayrı ve daha geniş çaplı bir iddiayla gündeme geldi. Amerika Birleşik Devletleri’nde üç Kaliforniyalı, EA’nın kendilerini rahat bir şekilde manipüle etmekle suçladı. EA’ya dava açan Kaliforniyalılar, şirketi FIFA, Madden ve NHL oyunlarında zorluğu ayarlayan patentli suni akıl teknolojisini çaktırmadan kullanmakla suçladı.

EA: İddia ‘temelsiz’:

electronic arts

Dava dosyasına kadar EA, fazla oyunculu moddaki çevrimiçi karşılaşmalarda zorluğu adaletli olmayan bir şekilde artıyor. Bu sayede oyuncular, zafere bir adım daha yakınlaşmak için oyunda gerçek parayla masraf yapıyorlar. Bu iddia EA tarafından yalanlandı ve şirket, teknolojiyi uygulamadıklarını, iddianın ‘temelsiz’ olduğunu ifade etti.

Ama EA’nın böylesine bir teknoloji kullanarak zorluğu gizlice artırdığı iddiaları Reddit, Twitter ve YouTube gibi dev platformlarda binlerce kullanıcı göre tartışılıyordu. Hatta YouTube’da bu bağlantıdan ulaşabileceğiniz bir videoda oyuncu, oyun esnasında enerjik zorluk ayarlamasının 10 kanıtını canlı olarak gösteriyordu.

Peki bu teknoloji neyin nesi?

electronic arts

Şirketin devingen zorluk ayarı teknolojisiyse sahiden 2016 yılında patentlenmiş, ama oysa 2018 yılında YouTube’daki bu videoyla duyulmuştu. Patent, temel anlamda oyunun zorluğunu gizli gizli ayarlayan suni zekâ destekli bir güçlük ayarını açıklıyordu. Hatta patentte açık bir şekilde “Bazı uygulamalarda güçlük ayarlaması bir kullanıcı göre tespit edilemez.” ibaresi yer alıyordu.

EA, böylesine bir teknolojiyi kullandığını her fırsatta reddetmiş olsa da bu patentin varlığı maalesef şirkete olan güveni de sarsıyor. 2017 yılında Star Wars: Battlefront II’de yaşanan para vermeden oynanabilir şahsiyet açma zorluğu bile şirketin peş peşe ‘Amerika’nın En Kötü Şirketi’ seçilmesine niçin olmuştu. Önümüzdeki haftalarda EA hakkında daha fazla haber duyacağız gibi duruyor. bununla birlikte yaşanan bu gelişmeler oyun dünyasının giderek öbür noktalara kaydığını da gösteriyor.

Comments
To Top