Haber

Dünyanın Yapay Zeka Destekli İlk Grip Asistanı FluAI Tanıtıldı

Dünyanın Yapay Zeka Destekli İlk Grip Asistanı FluAI Tanıtıldı

Tıp ile teknolojiyi bir potada eriterek sıhhat konusundaki bir takım problemlere reformcu çözümler sunmayı hedefleyen Yesil Science, nezle, grip gibi üst solunum yolu enfeksiyonlarında kullanıcıya kişisel tahlil ve öneriler sunan mobil sıhhat uygulaması FluAI’yi tanıttı.

Hastanelerde uzun bekleme süreleri, muayene ve ulaşım maliyetleri, hastaneden enfeksiyon bulaşma riski, hastanelerin yoğunluğu karşılayamaması gibi problemleri ortadan kaldıracak bir çözüm olarak tanımlanan FluAI, dağıtılmış semptomları yer alan kişilerde; alev, öksürük ve yarı şikayetleri, boğazının fotoğrafı üzerinden yapay akıl analizi yaparak kişilere rahatsızlık durumu hakkında bilgiler ve öneriler sunuyor.

FluAI, boşboğaz hap kullanımının önüne geçmeyi hedefliyor

FLuai

Üstteki solunum enfeksiyonu nedeniyle alınan antibiyotiklerin yüzde 50’sinin gereksiz yere kullanıldığını ifade eden Yesil Science, FluAI ile ilk olarak antibiyotik almak üzere patavatsız hap kullanımının önüne geçmeyi hedefliyor. FluAI’nın dünyanın yapay akıl destekli birincil grip asistanı olduğunu söyleyen Yesil Science Kurucusu Yusuf Yeşil, başvuru ile ilgili şu açıklamalarda bulundu:

“FluAI, sağlıkta suni zeka konusunda Türkiye’de pratiğe dönüşen en kayda değer uygulamalardan biri. Konusunda deneyimli doktorlar ve mühendisler almak üzere çoğu farklı alandan kişinin bulunduğu deneyimli bir takım göre geliştirildi. Birçok üniversiteden, akademisyenlerden takviye ve danışmanlık aldık. Sağlık teknolojileri ve uzaktan sağlık ve mobil sıhhat alanlarında Türkiye için çok önemli, az kalsın ihtilal özelliğinde olan ürünümüz; NVIDIA, TÜSİAD, Teknopark İstanbul, İstanbul Sanayi Odası, AİFD gibi birçok kurumun programında yer alıyor. Halihazırda yürüyen bir klinik çalışmasının bulunuyor, yakında sonuçlarını da yayınlayacağız.”

Comments
To Top