Haber

Dünyanın İlk Sanal Savunma Sanayii Fuarı ‘SAHA EXPO 2020’ Başladı

Dünyanın İlk Sanal Savunma Sanayii Fuarı 'SAHA EXPO 2020' Başladı

Geçtiğimiz aylarda sizlerle paylaştığımız bir haberimizde, Türkiye’nin en büyük savunma sanayii kümelenmesi olan SAHA İstanbul‘un, kasım ayında bir faaliyet düzenleyeceğinden bahsetmiştik. SAHA EXPO olarak isimlendirilen bu fuar, Türkiye’nin savunma sanayii sektöründe geldiği son noktanın kamuoyuna aktarılmasını ve geliştirilen teknolojilerin, dünyanın dört bir yanında duyurulmasını sağlıyor. Bugün, SAHA EXPO 2020 resmi olarak başlıyor.

Aslına bakacak olursak SAHA EXPO, geçtiğimiz yıllarda da düzenlenen bir faaliyet. Ama bu sene, bir birincil yaşanacak ve SAHA EXPO 2020 keza herkese açık olacak keza de sanal olarak gerçekleştirilecek. Türkiye’nin önde gelen savunma sanayii kurumlarından ASELSAN’ın iştiraklerinden olan BİTES, geliştirdiği “XperEXPO” isimli yazılımla bu etkinliğin gerçekleştirilmesine katkıda bulunacak.

SAHA EXPO, dünyanın birincil sanal savunma sanayii fuarı oldu

SAHA EXPO

SAHA EXPO organizatörleri, bu etkinliğin dünyanın ilk sanal savunma sanayii fuarı olduğunu söylüyorlar. Ayrıca bu fuar, birkaç jurnal faaliyetler biçiminde de olmayacak. Etkinliğin bütünüyle sonlanması, 5 ay sürecek. 9 Nisan 2021 tarihinde sonlanacak etkinlik kapsamında o güne kadar, aralarında TUSAŞ, FNSS, Baykar ve Roketsan’ın da bulunduğu 300’den fazla şirket, yeni teknolojilerini video konferanslarla duyuracak.

Edinilen bilgilere kadar SAHA EXPO 2020’de 400’den pozitif savunma sanayii ürünü sergilenecek. Katılımcılar, Akıncı ve TB2 gibi SİHA‘ların yanı sıra, SALDIRI gibi araçları yakalama imkanı bulacaklar. Keza TEI tarafından üretilen TJ300 ve PG50 isimli motorları da bu faaliyet zarfında ilk kez gösterilecek. 

sanal savunma sanayii fuarı

SAHA EXPO 2020 zarfında ilk olarak görücüye çıkacak olan ürünler yalnızca motorlarla sınırlı değil. Türkiye’nin önde gelen ateşli silah üreticilerinden Sarsılmaz da yeni silahları “SAR 762 MT” ve “SAR 127 MT”yi öncelikle, bu fuar dahilinde sergileyecek. Bir yanlamasına makineli tüfekler diğer yanlamasına motorların, SAHA EXPO 2020’nin yıldızları olacak gibi görünüyor. 

Eğer sizler de SAHA EXPO 2020 etkinliklerini yakından takip etmek ve sanal fuara katılım yapmak isterseniz, SAHA EXPO 2020 için oluşturulan internet sitesine burada yer alan bağlantıyla erişebilirsiniz. Keza etkinlikle ilgili olarak oluşturulan bir tanıtım videosunu anında aşağıdan izleyebilirsiniz.

Comments
To Top