Haber

Dünyanın İlk Elektronik Kağıt Tabanlı Esnek ve Renkli Ekranı Geliştirildi

Dünyanın İlk Elektronik Kağıt Tabanlı Esnek ve Renkli Ekranı Geliştirildi

E Ink, 2016 yılının mayıs ayında yeni bir teknolojisini tanıtmıştı. Şirketin elektrikli mürekkep dünyasında çığır açan yeni teknolojisi renkli elektronik kağıdı hayatımıza sokmuştu. E Ink’in bu teknolojisi, şirketin ‘Advanced Color ePaper (ACeP – Gelişmiş Renkli eKağıt)‘ ismini verdiği teknolojiden yararlanıyordu.

ACeP teknolojisi 2016 yılında çıkış yapmış olsa da bugüne değin yalnızca tek bir alanda kullanıldı. Teknoloji, yalnızca tabelalarda karşımıza çıkıyordu. Aradan geçen dört yılı aşkın sürenin ardındansa E Ink’in ACeP teknolojisi birçok kullanım alanına sahip olabilecek ışık halkası geldi. E Ink’in teknolojisi, bir diğer şirketin geliştirdiği panellerle birleşti.

Elastik ve renkli elektronik kağıt paneli geliştirildi:

elektronik kağıt ekran

E Ink’in ortaklık yaptığı Plastic Logic isimli bir şirket, E Ink’in ACeP teknolojisi tabanlı ‘Legio‘ isimli ve yeni renkli ve esnek renkli ekranını ilerletti. Daha önce de elastik, camsız elektroforetik ekranlar geliştiren Plastic Logic, ACeP teknolojisini gelişmiş organik Thin Film Transistor (TFT – İnce Film Transistör) ekranı olarak önümüze sundu.

E Ink’in açıklamasına tarafından Plastic Logic’in geliştirdiği ekranlar yüksek çözünürlüğün yanı sıra hafif olmalarıyla ve fazla düşük baskı tüketmeleriyle ön plana çıkıyor. bununla birlikte TFT’ler, ince ve daha hafif yapılarıyla giyilebilir teknoloji alanında da ideal bir tercih olabiliyor.

Tüm bunların yanı sıra E Ink ve Plastic Logic göre paylaşılan açıklamada giyilebilir teknoloji endüstrisi hakkında da bir detaya yer verildi. Açıklamada bu endüstrinin IDTechEx verilerine kadar 2026 yılında ulaşacağı değer verildi. Buna tarafından giyilebilir teknolojiler, 2026 yılında 150 milyar dolar seviyesine ulaşacak.

Comments
To Top