Haber

Dünyanın En Tehlikeli Ülkeleri Açıklandı: Türkiye Listenin Neresinde?

Dünyanın En Tehlikeli Ülkeleri Açıklandı: Türkiye Listenin Neresinde?

Afiyet ve güvenlik hizmetleri üstüne belirlenmiş bir şirket olan International SOS, 2020 Dünya Tehlike Haritasını çıkardı. Yerel COVID-19 operasyonları, güvenlik ve tıbbi tehlike gibi faktörlerin değerlendirildiği haritada ülkeler, tehlike gruplarına göre öbür renklere ayrıldı.

Libya, Irak, Suriye ve Afganistan, Mali, Yemen, Güney Afrika Cumhuriyeti ve Somali, en güvenliden en tehlikeliye içten beş ayrı sıralamaya sahip olan haritada “en tehlikeli ülkeler” olarak koyu kırmızı renkle gösterildi.

2020 Dünya Emniyet Riski Haritası bu şekilde

güvenlik riski

Pakistan, Mısır, Cezayir, Sudan, Nijerya, Papua Yeni Gine, Venezuela, Kolombiya ve Meksika gibi ülkeler yüksek risk grubunda olarak kırmızı renk ile gösterildi. Tehlikeli ve yüksek risk grubundaki ülkelere baktığımızda adeta tamamının Orta Amerika, Orta ve Kuzey Afrika, Orta Doğu ve Orta Asya’da olduklarını görüyoruz.

Türkiye’nin de bulunduğu orta seviye riskli ülkeler haritada turuncu renk ile gösteriliyor. Türkiye’nin yanı sıra İran, Rusya, Brezilya, Hindistan gibi bazı büyük ülkeler de orta seviye tehlikeli grupta yer alıyor.

Avrupa, Çin, ABD, Avustralya gibi ülke ve bölgeler, düşük risk grubunda olarak sarı renk ile gösteriliyorlar. Bazı Grönland, İzlanda, Norveç, Finlandiya, gibi İskandinav ülkeleri ve İsviçre’nin içinde bulunduğu ülkeler ise önemsenmeyecek seviyede emniyet riskine sahip ülkeler olarak yeşil renk ile gösteriliyor.

COVID-19 Yerel Operasyonlar Haritası bu şekilde

yerel operayonlar haritası

COVID-19 için lokal operasyonlar haritasına baktığımızda Rusya, Ukrayna, Avusturya, Libya, Suriye, Irak, Tunus, Cezayir, Afganistan ve Orta Afrika Cumhuriyeti “yüksek” olarak mor renk ile; ABD, Brezilya, İran, Yemen, Fransa, Almanya, İsveç, Hollanda, Portekiz, İtalya ve Yunanistan “orta” olarak mavi renk ile; Türkiye, Çin, Kanada, Avustralya, Meksika, Norveç, Finlandiya ve Küba gibi ülkelerse “düşük” seviyede olarak gri renkle gösteriliyor.

Pandemi Öncesi Tıbbi Tehlike Haritası bu şekilde

tıbbi risk haritası

Pandemi öncesi tıbbi tehlike haritasına baktığımızda Özbekistan, Türkmenistan, Kırgızistan, Tacikistan, Gürcistan, Finansal, Çad, Sudan, Etiyopya, Nijerya ve Bolivya gibi ülkeleri “yüksek” tehlike grubunda; Rusya, Pakistan, Çin, Brezilya, Arjantin, Filipinler ve Endonezya gibi ülkeleri “istikrarsız” risk grubunda; Darı, Suudi Arabistan, Fas, Tunus, Ukrayna, Bulgaristan, Meksika ve Peru gibi ülkeleri “orta” risk grubunda; Türkiye, ABD, Kanada, Fransa, İspanya, Almanya, Birleşmiş Krallık, Japonya, Güney Kore, Avustralya ve Güney Afrika gibi ülkeleri ise “düşük” risk grubunda görüyoruz.

Comments
To Top