Haber

Dünyanın En Pahalı Şehirleri Listesi Açıklandı

Dünyanın En Pahalı Şehirleri Listesi Açıklandı

Ekonomi verilerini ve devlete ait istatistikleri derleyen Statista, her yıl geleneksel olarak hazırladığı “Dünyanın En Pahalı Şehirleri” listesini paylaştı. Dünyanın öbür şehirlerindeki yiyecek, meşrubat, giyim ve temizleme malzemeleri gibi toplam 160 farklı ürünün fiyatlarına göre hazırlanan listenin ilk sırasında, 5,6 milyon nüfuslu Singapur yer aldı. İkinci basamakta Hong Kong bulunurken, onu bir diğer Asya şehri Osaka takip etti.

öte yandan Statista’nın araştırması, bütün dünyayı etkisi altına alan COVID-19 salgının patlak vermesinden önce yapılmıştı. Bildiğiniz üzere, bugüne değin 150’den fazla ülkeye yayılan virüs, küresel ekonomiye muazzam bir hasar verdi. Hong Kong ve Singapur da dahil almak üzere turizmden elde edilen gelire büyük ölçüde bel bağlayan şehirler, mali olarak büyük bir daralma yaşadı. Dolayısıyla, bu değerlendirmelere kadar yapılacak yeni bir listenin, öbür sonuçlar doğurabileceği söylenebilir.

Hong Kong

Tekrar listeye dönersek, geçtiğimiz yıl ilk üçte olan Paris’in, 5. sıraya gerilediğini görüyoruz. Osaka’nın 3. basamakta yer almasını, Japon para birimi Yen’in gösterdiği güçlü performansın bir yansıması olarak okuyabiliriz. ABD ekonomisinin kalbinde bulunan iki şehir halkı New York ve Los Angeles ise sırasıyla dünyanın en pahalı 4. ve 9. kentleri konumunda. Listenin 6. esnasında  İsviçre’nin en büyük kenti olan Zürih, 7. sırasında ise İsrail kenti Tel Aviv bulunuyor.

Geçtiğimiz ay, dünyanın önde gelen iş dergilerinden CEO World; kira, gıda, satın alma gücü ve restoranlardaki fiyatlar gibi hayat maliyetleri dikkate alınarak yaptığı araştırmasında dünyanın en pahalı ülkesini İsviçre olarak açıklamıştı. 

Dünyanın en fiyatı yüksek şehirleri

Singapur Hong Kong Osaka New York Paris Zürih Tel Aviv Los Angeles

Comments
To Top