Haber

Dünya’dan Daha Değerli Denilen Asteroid, Gezegene En Yakın Konuma Geldi

Dünya'dan Daha Değerli Denilen Asteroid, Gezegene En Yakın Konuma Geldi

Son dönemde gökyüzümüz oldukça bayramlık ve hareketli bir yer haline gelmeye başladı. Peşpeşe fırlatılan araçlar ve görece yakın mesafeden geçen asteroidler epeyce neşe saçan anlar yaşamamızı sağlıyor. Bu asteroidler aralarında acilen bir yenisi daha katılıyor.

16 Psyche adı bahşedilen bu astroid, genelde çok değerli bulunuyor. Bunun nedeni ise göktaşının üzerinde çok miktarda metal bulunması. Gök cisminin heybetli boyutlarını da göz önüne aldığımızda gelecekte bir maden kolonisine konut sahipliği bile yapabileceğini görüyoruz.

Dev asteroid en yakın konumda

16 psyche

Pek çok araştırmacıya göre 16 Psyche bir protogezegen, yani oluşumunu tamamlayamamış bir gezegen olabilir. Daha önce de haberlerini yaptığımız asteroidleri değişik kayda değer yapılarla karşılaştırıyorduk. Bu karoser ise 226 kilometre genişliğe sahip. Yani bir bina değil de orta ölçekli bir şehir halkı kadar büyük bir gök cismi bu.

Keşfedilen 16. asteroid olan 16 Psyche 1852den bu yandan aşina ve incelenen bir yapıydı. Güneş Sistemi’nin orta asteroid kuşağındaki en büyük yapılardan biri olması baştan sona herhangi bir teleskopla da fazla rahat gözlenebiliyor.

Bu dev beden derhal Dünya’ya uzaktan konumunda bulunuyor. Bu da bilim insanları için göktaşını araştırmak açısından bulunmaz bir fırsat yaratıyor. Gök cisminin Dünya ile arasındaki uzaklık 1,6 astronomik birime (1 astronomik birim: Güneş Dünya arası mesafe) inmiş durumda.

Trilyonlarca dolar değer

psyche

Bu gök cismine yönelik olarak daha önce Hubble Uzay Teleskobu kullanılarak yapılan araştırmalar sonucunda, asteroidin büyükçe ve yoğun bir metal kütlesi barındırdığı da ortaya çıkmıştı. NASA da 2026 yılında bu ilginç yapıyı gezmek istediklerini söylemişti. 

Ağustos 2022‘de NASA’nın Psyche görevi başlayacak. Geliştirilecek olan vasıta, bir SpaceX Falcon Heavy roketi ile fırlatılacak. Aracın yolculuğu ise 4 yıl sürecek. 21 ay baştan başa gök cismini inceleyecek olan vasıta, asteroidin yapısını da ortaya koyacak.

Comments
To Top