Haber

Dünyadaki En Zengin Türk, 5,1 Milyar Dolarlık Servetiyle Uğur Şahin Oldu

Dünyadaki En Zengin Türk, 5,1 Milyar Dolarlık Servetiyle Uğur Şahin Oldu

2020 yılının en büyük olayı yaşanan koronavirüs salgınıydı. ABD’li ilaç firması Pfizer ile ortak çalışan Almanya merkezli BioNTech, küresel anlamda büyük sorunlara neden olan pandemiyi durdurmak için aşı geliştirmişti.

Aşı açıklamasının arkasında bir anda işyeri, onun Türk CEO’su Prof. Dr. Uğur Şahin ve Dr. Istek Türeci aniden gündem olmuştu. Şirketin hisseleri, bu açıklamanın da etkisiyle %250’den pozitif layık kazandı. 

Firmanın değeri 30 milyar dolara yaklaştı

biontech

Bloomberg milyarderler endeksine göre BioNTech’in %18,8’lik hissesine sahip olan CEO’su Uğur Şahin’in serveti hemen 5,12 milyar doları buldu. En zengin 500 aralarında yer bulan profesör, listedeki tek Türk olmayı başardı. 

Firmanın hisseleri ise yıla 38 dolar seviyesinden başlarken bugün ise 120 doları buldu. Yani hisselerin değeri 2 kattan fazla çoğalma göstermiş oldu. BioNTech’in şu andaki piyasa değeri de 28,9 milyar doları bulmuş durumda. 

Dr. Açlık Türeci ve Prof. Dr. Uğur Şahin, Türkiye’den Almanya’ya göçen ailelerin çocukları idi. İki bilim insanı, Covid-19’a karşı aşı geliştiren ilk araştırmacılar aralarında yer almalarıyla isimlerini duyurmuştu. 

Zirvedeki isim değişmedi

biontech hisse

Listenin en üst basamağında bulunan ad ise bir defa daha değişmedi. Amazon CEO’su Jeff Bezos, 185 milyar dolarlık bireysel servetiyle en zengin insan ünvanını taşımaya devam ediyor. Elon Musk listenin ikinci sırasında yer alırken, 3. sıranın sahibi ise Bill Gates oldu.

Türkiye’nin en zengini ise Forbes Türkiye’nin Mart 2020’deki çalışmasına kadar Murat Ülker olmuştu. Ülker’in serveti 4,7 milyar dolar olarak açıklanırken onu Rönesans Holding’in sahibi Erman Ilıcak peşine düşüp takip ediyordu. Ferit Şahenk gibi isimler de listede yer alan diğer zenginler aralarında yer aldı.

Comments
To Top