Haber

Dünyada Hâlâ İnternet Olmayan 10 Yer

Dünyada Hâlâ İnternet Olmayan 10 Yer

Dünya üstünde internet olmayan yerler deyince aklınıza sadece Afrika’nın iletişimden uzakta, izole bir şekilde yaşayan kabileleri gelmesin. Dünya nüfusunun kayda değer bir kısmı internet erişiminden yoksun ve ifade-i caizse dünyada yaşananlardan bir kâinat dek uzaklar. İnternet olmayan bu yerlerde yaşamak varsayım ediyoruz ama bu yazıyı okuyan herkes için oldukça mecburi olurdu.

İnternet olmayan bölgeleri Teknoekip olarak sizin için araştırdık ve altyapılar, teknolojiyle ilgili politikalar ve insanları hakkında bir yazı hazırladık. Yanı başımızdaki Suriye’den uzaklardaki Kuzey Kore’ye dek birçok ülke ve bölgelerin yer aldığı bu liste oldukça ilginizi çekecek. Dünya üzerindeki internet olmayan bölgeleri okuduktan sonradan kafanızda teknolojik senaryolar oluşabilir. Hazırsanız başlıyoruz!

İnternetin olmadığı yerler:

Tristan da Cunha Adası Yakutat, ABD Sahra Çölü, Afrika Türkmenistan Amerikan Samoası, Pasifik Bölgeleri Sequoia & Kings Kanyonu Milli Parkları, Kaliforniya Küba Kara Orman, Almanya Türkmenistan Kuzey Kore

Atlas Okyanusu’nun bütün ortasında bir yer: Tristan da Cunha Adası

Tristan da Cunha Adası

Nüfus: 264 Konum: Tristan da Cunha Adası

İngiliz Milletler Topluluğu’na tabi olan ve dünyanın karaya en uzakta yerleşim yeri olan Tristan da Cunha Adası, dünyada cep telefonu dahi herhangi bir sinyal alma ihtimalinizin en düşük olduğu yerlerin başında geliyor. 264 karakter bir nüfusa sahip olan ada, 1Mbps’lik bir temas imkanı sunuyor fakat adada internete bağlanma olanağınız değil.

Adada internet imkanı için ufak bir internet kafe bulunmakta lakin az önce bahsettiğimiz gibi kimi vakit 1 Mbps, birçok zamansa hiç çekmeyecek bir bağlantıya sahip. İnternete bağlantılarının olmama sebebiyse Güney Afrika kıyılarına 1.750 mil uzaklıkta olmaları ve az kalsın dünyadan izole olmaları. Adanın tek avantajlı yanıysa telefon sinyali alındığı zamanlarda denizaşırı telefon görüşmesi yapmanın ücretsiz olması.

Kanada’nın kuzeybatısında unutulmuş topraklar: Yakutat

Yakutat

Nüfus: 808 Konum: Yakutat

ABD’nin Alaska eyaletinde yer alan Yakutat, 808 kişinin yaşadığı ve bir adet okul bulunan ufak bir kasaba. Teknolojidan uzak bir yaşam yaşamak isteyenler için oldukça yerinde bir bölge olan Alaska’nın Yakutat bölgesinde internet erişimi oldukça azdır.

Yakutat İcra Direktörü Nathan Moulton, mevcut internet durumunun genişletilmesi ve başarılı bir geniş bant hizmeti sunulması için projenin başlatıldığını yakın zamanda duyurmuştu. 2021 sonbaharında tamamlanması beklenen projenin gerisinde Yakutat kasabasındaki öğrencilerin internete bağlanması açısından epeyce siklet taşıyor.

Sahra Çölü, Afrika:

Sahra Çölü

Nüfus:Konum: Sahra Çölü

Dünyanın en büyük sıcak çölü olan Sahra, 11 ülkenin topraklarına konut sahipliği yapıyor. İlk kar yağışının 18 Şubat 1979’da gerçekleştiği Sahra’da internet erişim değil denilecek kadar azdır. Eksik olan kısmıysa birazcık şansınızla ilgilidir. Çölün sık ziyaret edilen ve özellikle Fas tarafında bulunan kısmında eksik da olsa sınırılı bir şekilde internet erişimi vardır.

Çöldeki yaşamdan kaynaklanan sebeplerden dolayı internet hattının yer almadığı bu bölgede hayat şartları epeyce engebeli. Verimsiz bir bitki örtüsüne sahip olması nedeniyle de birçok yetersizliğin öne çıktığı alan, 9 milyon kilometrekare büyüklüğüne sahip olması nedeniyle internet erişimine ulaşılması, toprağı olan ülkeler açısından çok daha iyi olacaktır.

Pasifik açıklarında yer alan Amerikan Samoası:

Amerikan Samoası

Nüfus: 55.465 Konum: Amerikan Samoası

Bir ada ülkesi olan Amerikan Samoası, internet erişiminin imkansıza yakın olduğu noktalardan biridir. ABD’ye alt olan bir ülke olan Amerikan Samoası’nı belki birçoğunuz Avustralya’dan bir maçta 31 gol yemesi nedeniyle tanıyorsunuz. Böyle olağandışı şeylerle bilinen bir ülke olan Amerikan Samoası’nın Savai adasında birkaç noktada internet kafe bulunmaktadır.

Bu internet kafelerden internete erişmekse epeyce şiddet bir durumdur. Yeniden benzer şekilde birkaç otelde de WiFi olduğu biliniyor ancak bunların sinyal gücünün çok düşük olduğu ve çoğu vakit ada sakinlerinin ve turistlerinin internetsiz kaldığı biliniyor. Belki bizim ülkemizde de internet altyapı ve fiyatları konusunda iyi değiliz lakin bizden kötüleri de yok değil. 🙂

Medeniyetin ortasındaki avarelik Sequoia & Kings Kanyonu Milli Parkları, Kaliforniya ABD:

Sequoia & Kings Kanyonu Ulusal Parkları

Nüfus: 510.365 (Alan nüfusu) Konum: Sequoia & Kings Kanyonu Ulusal Parkları

Teknoloji olmaksızın sırt çantanızı almak ve Kanada’dan Meksika sınırına kadar 2.600 mil uzunluğundaki Cascade Dağları boyunca süren bu parkları ziyarete gitmek isterseniz burası sizin için ideal olabilir. ABD’nin Kaliforniya eyaletinde bulunan bu bölgede internet erişimi fazla düşük bir seviyede. Nefes kesici bir manzarası olmasına karşın bu yönüyle internetsiz duramam diyenler için bir handikap yaratıyor. 

Yüksek mesken yerlerinde olması ve bölgeye yakın nüfusun artı olmaması sebebiyle internet altyapısının geliştirelemediği bir bölgede yer alan bu parklar, çok ciddi miktarda turiste konut sahipliği yapıyor.

Adının bütün tersi olup insana teskin edici Kara Orman, Almanya:

Kara Orman Almanya

Nüfus:Konum: Kara Orman

Almanya’nın Baden-Württemberg eyaletinde yer alan ve ağaçlık bir dağ bölgesinden oluşan Kara Orman, doğu ve güney hatları baştan başa Ren Nehri kadar sınırlandırılmıştır. En yüksek noktası 1493 metre olan bölgede internete erişim yoktur. Ders atamak için oraya giden Avrupalı bir seyahat blog yazarı olan Cheryl Howard, HuffPost Travel’a “Bölge çok hoş ve buraya aşık oldum ve zamanın tadını çıkardım” dedi.

Almanya’nın güneyinde bulunan bu bölgede internete erişim sıfır noktasındadır. Bölgeye girdikten daha sonra telefonunuzdaki internet çekmez, telefonunuzsa sıfıra yakın derecede sinyaller alır. Ülkemiz GSM operatörlerini de bu bölgeye bekliyoruz, bakarsınız daha iyi olurlar. 🙂

İnternet için yer değiştirmeniz gereken ülke Küba:

Küba

Nüfus: 11.3 milyon Konum: Küba

Komünizm ile yönetilen birkaç ülkeden biri olan Küba’da internete erişim 2019’da yapılan tüzük değişikliğiyle birlikte yasallaştı. Yasallaştı dediysek bile aldanmamak lüzum. Aylık ortalama maaşların 50 dolar olduğu Küba’da bir saatlik internet kullanımı 1 dolar civarında. 11.3 milyon nüfuslu Küba’da az kalsın 400 adet Wi-Fi istasyonu bulunuyor.

İnternetin fiyatı yüksek ve erişimin son derece az olduğu Küba’da 2,5 milyon kişi 3G ile desteklenebilir telefona sahip. Altyapı olmaması, imkansızlıklar ve dışa kapalılık gibi etkenlerle internet olmayan bölgelerin yüksek olması Küba’daki imkansızlıkları net bir şekilde tanımlıyor.

İnternetin herkes için olmadığı bir yer: Türkmenistan

Türkmenistan

Nüfus: 5.8 milyon Konum: Türkmenistan

Bir Takım ülkelerin internete erişim konusunda yaşadığı sıkıntı alan şartlarından kaynaklanırken bir takım ülkelerinse bu konudaki sıkıntısının sebebi politik sebepler olabiliyor. Türkmenistan’daysa ikinci söylediğimiz kategoride yer alıyor. Ülkede 2007’de Gurbangulı Berdimuhamedov hükümetinin başa gelmesiyle birlikte internet erişimine müsade verildi.

Oldukça eksik kişinin internete erişebildiği ülkede ADSL tarifine göre, en yüksek hız olan 2 Mbps sınırsız internetin aylık bedeli 6,821 dolar, sınırsız 64 Kbps tarifenin aylık fiyatı 213 dolar. Benzer tarifeye kadar, kullanıcılar sınırsız 1 Mbps ADSL bağlantısınına 3,410 dolar, sınırsız 512 Kbps bağlantısına ise 1705 dolar ödenti ödüyor. Ülkede 900 bin ila 1 milyon 100 bin kişinin internete erişim sağladığı belirtiliyor. Bu rakamda nüfusun %21’ine yakınını temsil ediyor.

İnternetin yalnızca bir kişi için olduğu yer: Kuzey Kore

Kuzey Kore

Nüfus: 25 milyon Konum: Kuzey Kore

Diktatörlük denildiğinde akla gelen ilk ülkelerden birisi olan Kuzey Kore, dünya üzerinde internete erişimin en kısıtlı olduğu ülkelerden biri. Kapalı bir kutu olan Kuzey Kore’de yalnızca rejimin yöneticileri ve seçilmiş bazı üniversite öğrencileri internete erişim sağlayabiliyor.

25 milyon nüfuslu Kuzey Kore’de tanımlı 1024 adet IP adresi tanımlı durumda. Ülkedeki elçilikler ve milletlerarası kuruluşlar tarafından uydu ve kablosuz bağlantıların kullanılmasının zeka yasaklanmış olduğu ülkede bu bağlantı için hükümetin onayına gereklilik gerekiyor. 25 milyon insanın dünyadan bu sebepten ötürü haberinin olmamasıysa bir hayli trajikomik.

Altyapıda yaşanan sıkıntılar ve yönetimin teknolojiyle ilgili politikalara yeterince yer vermemesi sebebiyle böyle bir durumda olan Özbekistan’da internete erişmek fazla ciddi bir sorun teşkil ediyor.

Comments
To Top