Haber

Dünya Üzerinde Deprem Denilince Akla Gelen 7 Dayanıklı Yapı

Dünya Üzerinde Deprem Denilince Akla Gelen 7 Dayanıklı Yapı

Bulunduğumuz coğrafi konum ve nüfus gereği depremler, daima dikkatli olmamızı gerektirecek ve umursamak zorunda olduğumuz jeolojik bir durum olmuştur. Ülkemiz gibi yer sarsıntısı kuşağında bulunan öteki bölgeler için de şart aynıdır. Bu kuşakta bulunan bölgelerde yapılan binalar, büyük bir yıkımı engellemek adına önemli derecede öneme sahip.

Bu doğrultuda alınacak önlem ve önlemlerin başında dayanıklılığı yüksek binalar yapı etmek ve vatandaşları bilinçlendirmek yer alıyor. Dünya üzerinde de ciddi depremlerden hasar almadan ya da en az hasarla kurtulacak binalar yer almaktadır. Hepimizin bildiği gibi yer sarsıntısı değil yapı öldürür. Haberimizin devamında göreceğiniz bu yapılar sizi çok şaşırtacak cinsten.

Mori Kulesi (Tokyo / Japonya):

Mori Kulesi

Zelzele kuşağı kelimesi denilince akla gelen ilk ülkelerden biri olan Japonya, sismik anlamda çok faal bir bölgede yer alıyor. Japonya’da buna uygun olarak tasarlanan birçok yapı mevcut. Mori Kulesi, devlete ait sitesinde bulunan bilgiye takriben zelzele hemencecik dışarı kaçılacak yok, içerisine girilecek bir inşa olarak planlanmış.

Sismik dayanıklılık için damper mühendisliği kullanılan bu yapıda 192 adet içi akıcı batmış üzen şey kullanılmakta. Zelzele derhal yaşanan sarsıntı sonucunda bu içi istikrarsız batmış amortisörler sallanmaya karşı koymak namına zıt bir biçimde çalkalanıyor. Bu yönüyle kullanılan en etkili yöntemlerden birine sahip olan Mori Kulesi, zelzele derhal oldukça tehlikesiz bir yapı olarak listemizde yer alıyor.

New Wilshire Grand Center (Los Angeles, ABD):

New Wilshire Grand Center

Güney Kaliforniya bölgesi, zelzele olarak riskli bir bölgede yer aldığı için bölgedeki binalarda sismik düzenlemeler yapıldı. Los Angeles’ın en yüksek binası olan New Wilshire Grand Center, bu düzenlemeler dahilinde yeni yönergelere uygun bir şekilde operasyon gördü. Daha önceleri üstteki katlarında depremin bir kırbaç etkisi yaratabileceği konuşulan bu yapı artık epeyce sağlam bir görüntüde yer alıyor.

Binanın üç bölümünde 30 adet payanda kullanılıyor, bu sayede tesisin dikey ve yanal kuvvetlere direnmesi sağlanıyor. Bu payandaların daha kuvvetli olarak desteklenmesi için her birime ek bağnaz kuşak dahil edilmiş durumda. Bu özel kuşak ayrıca gerilebilir keza de sıkışabilir bir vaziyette bulunuyor. Şimdilerdeyse New Wilshire Grand Center, ABD’nin en güvenli yapılarından birisi olarak Los Angeles’daki yerini alıyor.

Komatsu Seiren (Nomi, Japonya):

Komatsu Seiren

Japon tekstil firması olan Komatsu Seiren, tesislerini kuvvetlendirmek ve depreme dirençli hale getirmek için karbon fiberden geliştirilen yüksek gerilimli bir hat kullanıyor. Tesisin mimarlarından olan Kengo Kuma ve Associate,  a bu yüksek gerilimli çubuklardan 1.000 tanesini tesisin çatısına bağlamayı tercih etmiş. Muhtemel bir depremde, tesise uygulanan yatay baskı en aza indirilecek ve yapı asgari hasarı görecek.

Taipei 101 (Taipei, Tayvan):

Taipei 101

“Daha ileriyi bakmak için tırmanıyoruz” sloganıyla inşa edilen Taipei 101, her anlamda büyüleyici bir yapı. Mimarisi açık havada teknik iyice da ayrım yaratan Taipei 101’in temelinde kulenin salınımını eksilmek için güçlü rüzgar ve büyük depremlerle mücadele edecek bir dev bir metal top kullanılıyor. Bu metal top, hidrolik titreşim azaltan parça kolları ve tampon sistemleriyle de destekleniyor.

Taipei 101, büyük bir depremle karşılaştığı anda kütlesi ters yönde sallanıyor ve eksik evvel bahsettiğimiz metal top vasıtasıyla, bu dev kütle dengelenerek bütün binanın dengede durması sağlanır. Burc Halife yapılana kadar dünyanın en büyük kulesi unvanını taşıyan Taipei 101, her anlamda fazla etkileyici ve dayanıklı.

Sabiha Gökçen Havaalanı (İstanbul, Türkiye):

Sabiha Gökçen Havaalanı

Depreme en çok dayanıklı yapılar aralarında tanıdık bir ad de var. Sabiha Gökçen Havaalanı, beklenen büyük depreme uygun bir şekilde inşa edildi. İki milyon metrekarelik kompleks, 300’den artı sismik izolatör üzerine oturuyor. Bu sismik izolatörler sayesinde olası bir depremde yapı tek bir tüm halinde hareket ediyor ve zarar seviyesini minimuma indiriyor.

İstanbul’un ne kadar tehlikeli bir zelzele bölgesi olduğu düşünüldüğünde bu yapının, sismik etkilere karşı dirençli olması bölge için önem arz etmekte. Bu tasarım, mümkün bir depremde yaşanılacak olan şiddeti %80 dek azaltmaktadır.

Transamerica Piramidi (San Francisco, ABD):

,Transamerica Piramidi

William Pereira göre tasarlanan ve Hathaway Dinwiddie Construction Company kadar yapı edilen Transamerica Piramidi, San Francisco’nun en yüksek gökdeleni konumundadır. Sismik yüklerle hareket etmek üzere tasarlanan 15.54 metre derinliğindeki çelik ve beton esas sayesinde zelzele derhal içindekilere güven verebilecek bir inşa.

İç çerçeveler ve özgün bir kafes sistemiyle desteklenen bu inşa, karışık kombinasyonlarla dizayn edildiği için burulma hareketlerine karşı dirençlidir ve büyük yatay taban kesme kuvvetlerinin hareketine izin vermemektedir.

Burc Halife (Dubai, BAE):

Burc Halife

Dünyanın en yüksek yapısı olan Burc Halife, depreme en dayanıklı yapılardan birisi durumunda. Birleşmiş Arap Emirlikleri’nin Dubai emirliğinde yer alan bu yapı, dış duvarların çevre kolonlarının iç duvarlara bağlayan mekanik bir yapıdadır. Bu sebepten dolayı çevre kolonlarının yanal direnci desteklenmiş ve depreme dirençli hale getirilmiştir.

828 metrelik dev yapı Burc Halife 160 kattan oluşmaktadır. 150. kattan sonrasının yapımında çelik kullanılmıştır. Yapı bu özelliği itibariyle betonarme kütle üstüne çelik konstrüksiyonla inşa edilen birincil bina olarak tarihteki yerini almıştır. Bu görkemli yapının ciddi bir depremden bile etkilenmemesi bekleniyor.

Depremler nasıl meydana kazanç?

Depremler, yer kabuğunda fay adı verilen kırıklarda oluşur. Bu tektonik plakalar ve yer kabuğunun hareketleri olur. Depremler, bu tektonik plakaların birlikte hareket ettiğinde ya da çarpıştığında büyük bir miktarda enerjinin açığa çıkmasıyla oluşur. Açığa çıkan enerjinin boşalmasıyla yaratılan titreşim, deprem olarak toprağa yansır. Oluşan zelzele Richter ölçeği kullanılarak ölçülür ve şiddeti belirlenir.

Artçı deprem nedir?

artçı deprem

Artçı deprem, şiddetli depremlerin arkasında meydana gelen şok depremlerdir. Şiddetli bir depremden önce ya da sonradan gerçekleşen artçı sarsıntılar, asıl depreme kıyasla minik de olsa bazı durumlarda enkaz çalışmalarının yarıda kalmasına neden olabilir veya halkı paniğe sürükleyebilir.

Artçı depremler azalarak bitme eğilimindedir. Bu azalarak bitme olayı Fusakichi Omori göre tanımlanmış ve literatüre Omori Yasası olarak geçmiştir. Artçı bir depremle karşılaşıldığında yapılması gerekenlerse soğuk kanlı faydalanmak ve her depremde olduğu gibi depreme hazırlıklı olmaktır.

Comments
To Top