Haber

Dünya Savaşları Sonucunda Hayatımıza Giren 17 İcat

Dünya Savaşları Sonucunda Hayatımıza Giren 17 İcat

Dünya savaşları, bütün gezegen ve onun insanları için büyük değişikliklere sebep oldu. 1. Dünya Savaşı sonucunda Avrupa’nın sınırları bitmiş çizildi, 2. Dünya Savaşı sonucunda ise Hitler Almanya’sı düştü. Tank, uçak, savaş gemisi, silahlar ve bombalar gibi çoğu askeri buluş ve teknolojik icatlar bu Dünya savaşları esnasında ortaya çıksa da Dünya savaşlarının sonucunda hâlâ günümüzde kullandığımız banal jurnal şeyler de icat edildi.

1. ve 2. Dünya Savaşı icatları, sizleri gördüğünüzde şaşırtabilir zira Pilates gibi aklınıza hiç gelmeyecek bir şeyin 1. Dünya Savaşı sırasında icat edildiğini varsayım etmiyorsunuzdur. Bu ve bunun gibi birçok garip ve yardımsever icatları görmek için lafı daha artı dolandırmadan sizler için hazırladığımız Dünya savaşları sonucunda hayatımıza giren 17 buluş listemize geçelim.

Dünya savaşlarıyla hayatımıza giren icatlar:

Birinci Dünya Savaşı icatları: Yağmurluk Günışığını bereketli kullanmamızı karşılayan saat sistemi Kan bankaları Pilates Paslanmaz çelik Fermuar Kol saati İnsansız hava arabulucu İkinci Dünya Savaşı icatları: Bilgisayar ATM Japon yapıştırıcısı Penisilin Uydu Radar Tükenmez kalem Jet motorları Fotokopi

Birinci Dünya Savaşı icatları:

Yağmurluk

1. dünya savaşı trençkotları

Bir nevi yağmurluk olarak da adlandırabileceğimiz, paltonun daha incesi olan trençkotlar, ilk olarak 1. Dünya Savaşı esnasında İngiliz askerleri göre giyilmeye başlandı ve popülarite kazandı. Su geçirmez trençkotlar, hafif ve korunaklı olmaları nedeni ile kalın ve pamuktan yapılan standart paltoların yerini almaya başladı. Trençkotların paltolara göre daha hafif olmasının bir başka artısı da ekstra silah cepleri barındırmasıydı.

Günışığını bereketli kullanmamızı karşılayan saat sistemi

yaz saati kış saati

Kasım ayıyla birlikte birçok ABD’li 24 saatlik süre dilimi içerisinde ekstradan 1 saat kazanıyorlar ve Mart ayında o 1 saati kaybediyorlar. Avrupa’da da Kış Saati ve Yaz Saati olarak uygulanan bu usul, gün ışığından sonuna kadar muamele etmek için 1. Dünya Savaşı esnasında buluş edildi. bütün olarak 1916 yılının Nisan ayında Almanya’da kullanılmaya başlanan bu yöntem daha sonrasında Birleşmiş Krallık’a, daha sonra tüm Avrupa’ya ve en sonunda ABD’ye ulaştı. Ülkemizde ise 2013’ten bu yana çift saat uygulaması bulunmuyor.

Kan bankaları

kan bankaları

Günümüzde yapılan kan bağışlarının hepsinin toplandığı yer olan kan bankaları, ilk olarak I. Dünya Savaşı esnasında icat edildi. Farklı kan tiplerinin olduğunun keşfedilmesi ve soğutmayla bu kanların ömrünün uzatılabileceğinin ayrım edilmesiyle ABD ordu doktoru Oswald Robertson, İngiliz ordusu ile iş birliği yaparak dünyanın ilk kan bankasını 1917 yılında Batı Cephesinde kurdu.

Pilates

pilates

Büyük Britanya’da yaşayan ve Alman asıllı olan Joseph Hubertus Pilates isimli bir cisim geliştiricisi, 1. Dünya Savaşının patlak vermesinin arkasında askerler için basit açma germe hareketleriyle yapılan bir adale güçlendirme egzersizi buluş etti. Savaş bittikten sonradan kendisine ABD’nin New York kentinde bir spor salonu açtı ve bu egzersize kendi soyadını verdi.

Paslanmaz çelik

paslanmaz çelik

İngiliz ordusu, savaş sırasında silahlarının daha geç bir sürede yıkım olmasını temin etmek için daha kaslı materyaller arayışındaydı. İngiliz metalürji uzmanı Harry Brearley, erimiş demirin üstüne krom eklemenin paslanmaz bir çelik ortaya çıkardığını keşfetti. Her ne dek paslanmaz çelik silahlar için kullanılmasa da savaş sırasında hava arabulucu motorları ve tıbbi vasıta gereçler gibi çoğu alanda kullanıldı.

Fermuar

fermuar

İlk çıkış amacı askerlerin ve denizcilerin içerisinde para taşıdıkları bel çantalarını daha sağlam gözetmek olan fermuar, Gideon Sundback isimli bir mucit tarafından icat edildi. Her ne kadar savaş sırasında askerlerin kıyafetleri üzerinde düğmeler olmaya devam etse de önce savaş uçağı pilotlarının kıyafetlerine dikilmeye başlanan fermuar, 1920’lerden itibaren tamamen popülerliğini arttırdı.

Kol saati

kol saati

1. Dünya Savaşı öncesinde kol saatleri, yalnızca kadınlar tarafından kuşanılan şık bir aksesuar olarak görülüyordu. Erkekler ise zincirli cep saati kullanıyordu. Birazcık geç olsa da kol saati kullanmanın çok daha pratik olduğunu ayrım eden erkekler de derhal kol saati kullanmaya başladı ve böylelikle cep saatlerinin kullanımı azaldı.

İnsansız hava arabulucu

ilk drone

Wright kardeşlerin ilk uçak deneylerinin başarılı olmasının 15 sene arkasından, ABD ordusu Orville Wright’ı (kardeşlerden biri) birincil insansız hava arabulucu deneyi için ağırlama etti. Tüm deneyleri Charles Kettering isimli bir mühendis yönetti ve 1918 yılında başarılı bir şekilde ilk insansız bir şekilde havada uçabilen bomba ürettiler. Bu bomba bütün 120 kilometre komuta menziline sahipti.

İkinci Dünya Savaşı icatları:

Bilgisayar

ilk bilgisayar

II. Dünya Savaşı sırasında Almanların Enigma kodlarını çözmek için başlangıçta Bölge Turing göre icat edilen ve günümüzdeki süper süratli zinde bilgisayarların ve akıllı telefonların atası olan birincil bilgisayar, resimde de gördüğünüz gibi koskocoman bir cihazdı. 1 ve 0 kodlama sistemini kullanarak elektrik dalgalarıyla kod çözmek için icat edilen bilgisayarlar jurnal kullanıma ise 80’lerin sonlarına doğru girdi.

ATM (Bankamatik)

ilk atm

16 yaşında Ermenistan’dan ABD’ye göç etmek zorunda kalan mucit Luther Simijian, 200 farklı patenti elinde bulunduruyor ve bunlardan günümüzde en popüler ve yaygın olanı ise ATM’ler. 1939 yılında dünyanın birincil çalışan ATM’sini buluş eden Simijian, insanların güvenini kazanamaması nedeniyle 1960 yılına dek icadını tedavüle sokamadı.

Japon yapıştırıcısı

japon yapıştırıcısı nasıl icat edildi

Ülkemizdeki adıyla Japon yapıştırıcısı olan Superglue, tabanca nişangahı üretmeye çalışan biri göre yanlışlıkla icat edilen bir mahsul. Daha sonraları Kodak için çalışmaya başlayan Harry Coover, çok kısa sürede kuruyan ve kuruduğu anda iki nesneyi birbirinden ayırması az kalsın imkânsız olan bir karışım keşfetti.

Penisilin

penisilin

2. Dünya Savaşının seyrini değiştiren bir buluş olan penisilin, derhal tesir belirten bir uyuşturucu niteliğindeydi ve cephede vurulan askerlere uygulandığında acı hissetmeden tedavi görene dek ayakta kalmalarına yarıyordu. 1938 yılında çalışmalarına başlanan ve 1941 yılında bütün olarak kullanılmaya başlanan ilaç günümüzde hâlâ kullanılmakta.

Uydu

ilk uydular

Almanların savaş esnasında kullandığı ve kimsenin o dönem ne olduğundan haberi olmayan teknolojisi olan V2 roketinden kopya çeken Ruslar ve Amerikalılar, uzaya uydular göndermeye başladılar ve Ay’a birincil insanları göndermenin kavgasını bile yaptılar. Bütün bunların sonucunda ise Milletlerarası Uzay İstasyonu inşa edilmiş oldu.

Radar

ilk radar

1800’lerde deneylerine Heinrich Hertz tarafından başlanılan radar, radyo dalgalarının yansımasıyla uzaktaki nesneleri ve bu nesnelerin sürat ve mesafesini saptama edebiliyor. Tabii 1800’lerden 1900’lara dek bu amaçla kullanılmasa da 2. Dünya Savaşı sırasında İngiliz ordusu tarafından Britanya Muharebesi sırasında hava saldırılarını vermek için geliştirildi ve günümüzde de hâlâ kullanılmakta.

Bitmez Tükenmez kalem

ilk tükenmez kalem

Dolmakalemlerin cepte taşındığında kir bırakması ve bu mürekkep lekesinin çıkmamasından usanan gazeteci Laszlo Biro, bir matbaada gördüğü mürekkep türünün arkasında tükenmez kalemi icat etti. Bu mürekkep, kâğıda uygulandığı anda kuruyordu ve Biro, bu mürekkebi bir tüp içerisinde bir kalem ucuna yerleştirdi ve 1938 yılında da patentini aldı.

Jet motorları

jet motorları

1939-1945 yılları arasında geliştirilen jet motorları, 2.Dünya Savaşının son aylarında, savaşçı uçaklara düşmanlarına karşı menfaat sağlamanın bir yolu olarak öne çıktı. Alman ME 262 model uçak, ondan çok eksiği olmayan İngiliz Gloucester Meteor model uçak, birincil jet motorlarını içeren uçaklardı.

Fotokopi

ilk fotokopi

Yıllar boyu patent ofislerinde çalışmış olan Chester Carlson, belgelerin kopyalarının daktilo ile çoğaltılması ve ayrı olarak düzeltilmesinin fazla yorucu bir işlem olduğunu fark etti. Sayısız saat süren deneyler sonucunda günümüzde hala fotokopi makinelerinde kullanılan bilim olan kserografi, 1937 yılında icat edildi.

Böylelikle Dünya savaşları sonucunda hayatlarımıza giren ve hâlâ kullandığımız 18 buluş listemizin sonuna gelmiş bulunmaktayız. Düşüncelerinizi ve önerilerinizi aşağıdaki yorumlar kısmında belirtmeyi lütfen unutmayın. Ayrıca devlete ait Telegram kanalımıza buradan abone olabilirsiniz.

Comments
To Top