Haber

Dünya Sağlık Örgütü, Türkiye’ye Asemptomatik Vakaları Açıklaması Çağrısında Bulundu

Dünya Sağlık Örgütü, Türkiye'ye Asemptomatik Vakaları Açıklaması Çağrısında Bulundu

NTV’de yeni herif koronavirüs (COVID-19) salgınına dair değerlendirmelerde bulunan Dünya Afiyet Örgütü Avrupa Direktörü Prof. Hans Kluge, Türkiye’de salgının seyri ve yetkililerin aldığı önlemler hakkında konuştu.

Kış aylarına girmemizle salgının daha da artabileceğine şive yapan Kluge, konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede “Önümüzde kasım ve aralık ayları var. Güney yarımkürede ise hijyen önlemleri bir uçtan bir uca geçmişten çok daha eksik grip vakası olduğunu görüyoruz. En iyisini umalım fakat en kötüsüne hazırlıklı olalım” ifadelerini kullandı.

‘Sosyal yaşamı devam ettirmek için yeni yollar bulmak konusunda becerikli olmalıyız’

Bilhassa Avrupa ülkelerinde yükselişe geçen vaka sayıları ve karantina tedbirleri hakkında konuşan Kluge, “Bizce karantina son tedavi olmalı. Bir yana da bundan böyle şartlar değişti. Bugünkü karantina mart ayındaki karantina gibi olmayacaktır. İlkbaharda salgın süratli geldi. Bilgiler kısıtlıydı. Okulları ekonomileri ve ülkeleri kapattık. Şimdiki tavsiyemiz orantılı ve hedefli önlemlerle toplumu da işin içine katmak. Çünkü önümüzdeki en büyük güçlük pandemi yorgunluğu. İnsanlar yoruldu ve salgından bıktı. Bunu anlıyorum iki genç kızım var ve bir yıllarını daha harcamak istemiyorlar. Sosyal yaşamı devam ettirmek için yeni yollar bulmak konusunda becerikli olmalıyız” dedi.

‘Türkiye, yaşlıların korunmasında diğer ülkelerden fazla daha başarılı’

Ülkemizin salgınla mücadelesine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Kluge, “Türkiye’de gördüklerimin beni çok etkilediğini söyleyebilirim. İnsanlar maske takıyor. Sosyal mesafeye uyuyor. Yeni yollar bularak sosyal hayata devam ediyorlar” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin yaşlıları korumada diğer ülkelerden fazla daha başarılı olduğunu vurgulayan Prof. Hans Kluge, konuşmasına şöyle devam etti:

“defalarca rakamlara görmek gerekli. Nisan’a göre deneme kapasitesi 3 katına çıktı. Test ve takip son derece etkileyici. Fahrettin Koca’yı kutlamak istiyorum. Birkaç gün öncesine değin vakalarda yüzde 70 düşüş vardı. Yan derhal bütün Avrupa gibi yüzde 50 çoğalma var. Türkiye yaşlıların korunmasında öteki ülkelerden çok daha başarılı. Afiyet sistemi Covid dışındaki hastalıklarla da mücadele ediyor. Fakat Türkiye 152 ülkeye takviye yolladı. ABD’ye 2 uçak gönderdiler, İngiltere ve Almanya’ya destek oldular. Buna yaklaşabilen bir diğer ülke değil.”

‘Türkiye’ye asemptomatik vakaların da açıklanması çağrısında bulunuyoruz’

Prof. Hans Kluge, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın “hasta ve vaka sayısı farkı” açıklamasıyla ilgili gelen bir soruya “Burada anahtar nokta ülkenin gerekeni yapıyor olması. Yani virüs içeren ya da virüs şüphesi bulunan şahısların karantinaya alınması.  Hafif vakaların da karantina alınması fazla kayda değer. Türkiye zaten bunu salgının başından beri yapıyor. Olgu tanımlamalarının standart ışık halkası getirilmesi durumu var. Bu konuda birçok ülkede sorun var. Türkiye de semptomatik vakalarda olduğu gibi semptom göstermeyen vakalar için de detaylı raporlama yapıyor. Lakin temelde yapılan müdahalede bir çeşitlilik değil.  Bu konuda asemptomatik vakaların da açıklanması çağrısında bulunuyoruz” yanıtını verdi.

Türkiye’nin tüm vakaları DSÖ’ye açıkladığının da altını çizen Kluge, “Ankara’da bir ofisimiz var ve Türkiye’nin desteğiyle İstanbul’da da bir büro kurduk. Bu anlamda çok yakın çalışıyoruz” dedi.

Kluge, “Türkiye’deki jurnal vakaları paylaşabilir misiniz?” sorusu üstüne, “Yüzde 70, yüzde 50 gibi bir düşüş yaşandı vakalarda. Bütün sayıları sonra sizinle paylaşabiliriz. Bu konuda fazla net olmamız gerekiyor. Sağlık Durumu Konseyi toplantısına katıldığım için son rakamları bilmiyorum” biçiminde cevap verdi.

‘Büyük olasılıkla aşı bu kışa yetişmeyecek’

Koronavirüs aşısı

COVID-19 aşı çalışmalarıyla ilgili son bilgileri paylaşan Kluge, üçüncü faz testlerinin devam ettiği 6 aşı çalışmasının olduğunu bildirdi. Demin net bir yanıt alamadıklarını kaydeden DSÖ Avrupa Direktörü, “Fazla fazla birey üzerinde deneniyor. Ama bu konuda az önce kimsede net bir cevap değil. Büyük olasılıkla aşı bu kışa yetişmeyecek. Umarım gelecek yılın ortalarına hazırlanmış olur” dedi.

DSÖ’nün çabaları düzenlemek için görülmemiş bir çabucak çalıştığını vurgulayan Kluge, “Fakat bilimin zaman aldığını unutmamak gerekiyor. Yani aceleye getiremeyeceğimiz bir süreçten bahsediyoruz. Bir Takım testlere ara verildi. Ama bu beklenen bir durumdu.  Zorlanacak bir durum yok yani birkaç ay daha var. Ama belli başlı konu üretilecek aşıya eşit ve adaletli olarak ulaşımın sağlanması. Bilhassa yoksul ve tehlike altındaki millet açısından” dedi.

Comments
To Top