Haber

Dünya Sağlık Örgütü: Türkiye’deki COVID-19 Verilerini Bilmiyorduk, Sağlık Sistemi Çökebilir

Dünya Sağlık Örgütü: Türkiye’deki COVID-19 Verilerini Bilmiyorduk, Sağlık Sistemi Çökebilir

Tüm dünyada etkisini sürdüren koronavirüs, ülkemizde ilk olarak 11 Mart günü saptama edilmişti. O günden bugüne Afiyet Bakanlığı’nın açıkladığı verilere göre toplam hasta sayısı 533.198‘e ulaştı. Deneme sonucu artı çıkan toplam olgu sayısıysa Google’da yer alan bilgiye takriben 797.000’i aştı.

Sağlık Durumu Bakanlığı, bundan birkaç gün öncesine kadar olgu sayısı yerine belirti bildiren olgu sayısını (hasta sayısı) açıklıyordu. Bu konuysa bugün izah etme yapan Dünya Sağlık Durumu Örgütü (DSÖ) Türkiye Ülke ve Avrupa Merkez İnsani ve Sağlık Durumu Acele Durumlarına Hazırlıklılık Ofisi Geçici Başkanı Dr. Irshad Ali Shaikh’in sözlerine göre DSÖ’nün bildiği bir şey değildi.

“Verilerin farkında olan değildik”:

dsö

Deutsche Welle Türkçe’nin sorularını yanıtlayan Irshad Ali Shaikh, Sağlık Durumu Bakanı Fahrettin Koca’nın “Halkımızla ilk olarak paylaşmadıklarımızı DSÖ ile paylaşmıyoruz.” dediğini hatırlattı. Shaikh, “Biz bu verilerin farkında değildik.” ifadesini kullandı ve bütün dünyada semptom göstermeyenlerin sessizce virüsün yayılmasına neden olduğuna dikkat çekti.

Irshad Ali Shaikh, DSÖ’nün her ülkeden belirti göstersin veya göstermesin pozitif meydana çıkan herkesin rapor edilmesini vurguladı. Shaikh, Türkiye için asemptomatik kişi sayılarının paylaşılmasının sakinleştirici olduğunu, bu sayıların salgının yayılımını engellemekte manâlı olduğunu belirtti.

Sayılar üzüntü verici derecede yüksek:

türkiye koronavirüs

DSÖ yetkilisi, açıklamasında Türkiye’deki durumun da diğer ülkelerdeki gibi olduğunu belirtti ve sayıların endişe verici derecede yüksek olduğunu ifade etti. Bunun peşinde Shaikh, Türkiye’nin diğer ülkeler gibi sokağa çıkma yasağıyla harekete geçtiğini söyledi ve AVM’lere HES kodu olmaksızın girilemediğine dikkat çekerek “Bu açıdan bakıldığında tedbirler dinç bir biçimde uygulanıyor.” dedi.

Türkiye’de ‘çöküş yaşanabilir’:

Türkiye’deki sağlık durumu sistemi üzerinde gün geçtikçe artan yüke de değinen Shaikh, Türkiye’deki hastanelerde durumun öteki ülkelerdeki kadar fena olmasa da bu şekilde durum devam ettiği takdirde hastane sisteminin çöküşünün yaşanabileceğini açıklama etti.

Comments
To Top