Haber

Dünya, Galaksinin Merkezindeki Kara Deliğe Sandığımızdan 2.000 Işık Yılı Daha Yakın

Dünya, Galaksinin Merkezindeki Kara Deliğe Sandığımızdan 2.000 Işık Yılı Daha Yakın

İçinde bulunduğumuz evrene fazla ufak bir pencereden bakabildiğimiz için uzay ile ilgili “doğru” kabul ettiğimiz böylece fazla veri, çoğalan teknoloji ile birlikte yerini yeni bilgilere bırakabiliyor. Kısa süre önce yine böyle bir şart gerçekleşti ve Dünya’nın, sandığımızdan ayrı bir konumda ve hızda olduğunu öğrendik.

Japon radyo astronomi projesi VERA, interferometri adı bahşedilen bir teknik kullanarak Japonya’daki teleskoplardan veriler topladı. Bu veriler, Samanyolu’nun şimdiye kadarki en içten haritasını oluşturmak için diğer projelerden elde edilen veriler ile birleştirildi ve sonucunda Dünya’nın Samanyolu’nun merkezine sandığımızdan daha yakın olduğu keşfedildi.

dünya samanyolu

Samanyolu’ndaki 99 noktanın yerini ve hızını belirleyen VERA, bu bilgileri referans alarak Dünya’nın galaksimizin merkezindeki süper kütleli kara delik olan Sagittarius A*’ya 25.800 ışık yılı uzaklıkta olduğu sonucuna vardı. Bu, dünyanın Samanyolu’nun merkezindeki kara deliğe sandığımızdan 2.000 ışık yılı daha yakın olduğu anlamına geliyor.

Hepsi bu dek da değil, VERA kadar oluşturulan modele tarafından Dünya, sandığımızdan daha seri hareket ediyor. Eski modeller, Dünya’nın Samanyolu’ndaki hızının saniyede 220 kilometre olduğunu açıklama ederken; VERA’nın yeni modeline tarafından bu sürat saniyede 227 kilometre. Kozmik ölçekte büyük bir fark olduğunu söyleyemesek de hızın bu denli alıngan bir şekilde ölçülebiliyor olması güzel.

VERA’nın yeni hedefi, Doğu Asya VLBI Ağı (EAVN) ile meslek birliği gerçekleştirerek Japonya, Güney Kore ve Çin’de yer alan daha büyük bir radyo teleskop paketinden bilgi toplayarak referans nokta miktarını artırmak ve oluşturulan Samanyolu modelinin doğruluğunu artırmak.

Comments
To Top