Haber

Dünya Çapında Koronavirüs Vakalarının Sayısı 50 Milyonu Aştı

Dünya Çapında Koronavirüs Vakalarının Sayısı 50 Milyonu Aştı

11 Mart tarihinde pandemi duyuru edilen koronavirüsün hızı bir türlü azalmıyor. Bilhassa nüfusun yüksek olduğu kuzey yarımkürede sıcaklıkların azalmaya başlamasıyla birlikte salgın bitmiş hız kazanmaya başladı.

Almanya gibi pek fazla Avrupa ülkesi her yerde karantina sürecine başlarken ülkemizde de daha öncekine aynı karantina önlemleri alındı. Genel duruma baktığımızda salgın epeyce ciddi bir noktada. Olgu sayıları da bunu doğruluyor.

Dünya çapında 50 milyon vaka

covid-19

Johns Hopkins Üniversitesi’nin elindeki verilere kadar dünya çapındaki vaka sayısı 50 milyonu aştı. En çok vaka ise 10 milyon ile Amerika Birleşmiş Devletleri’nde görüldü. Onu Hindistan ve Brezilya peşine düşüp takip etti. Rahatsızlık ABD’de en az 230 bin can kaybına neden oldu.

Dünya Sağlık Örgütü, 11 Mart’ta koronavirüsü pandemi bildiri etmişti. Öncesinde de öyle fazla ülkede Covid-19 hastalarına rastlanmıştı. Ülkemizde de şu esas dek 394.255 doğrulanmış vaka gözlemlenirken ne yazık ancak 10.887 vatandaşımızı da pandemi nedeniyle kaybettik.

Pandemi sürecinde ortaya meydana çıkan kesin olmama öyle çok sektör için epeyce zorunlu olurken, fazla sayıda ufak ve orta ölçekli işletmenin de kapısına kilit vurmasına niçin oldu. Karantina, sosyal uzaklık ve maske kullanımı gibi hareketler günlük yaşamın bir parçası haline geldi.

2021 de zorlu geçebilir

covid

Hem tespit edilen koronavirüs vakalarının sayısı keza de toplam ölüm sayısı artmaya devam ediyor. Sağlık Durumu uzmanlarına göre yeni olağan, 2021 yılında -hatta 2022 yılında da- değişmeyecek, pandemi hayatlarımızdan kolay çıkmayacak.

Dünyanın dört bir yanına hap firmaları ve bilim insanları, koronavirüse karşısında korunma sağlayacak bir aşı ve hastalara da umut ışığı olacak bir tedavi ilerletmek için çalışmalarına devam ediyor. Gelecekte ise insanların bu salgına aleyhinde sürü bağışıklığı kazanacağı varsayım ediliyor. O zamana kadar bize de tedbir almak düşüyor.

Comments
To Top