Haber

Dual SIM Ne Demek, Dual SIM Çeşitleri ve Avantajları Neler?

Dual SIM Ne Demek, Dual SIM Çeşitleri ve Avantajları Neler?

Dual SIM ya da insanlar aralarında daha fazla aşina ismiyle çift SIM kart özelliği, sahiden uzun senelerdir hem eski müşteri telefonlarda hem de bazı yeni model akıllı telefonlarda karşımıza çıkıyor. Dual SIM ne çağırmak sorusu pek fazla kullanıcının aklını kurcalıyor çünkü karışık gibi görünen bir sisteme sahip.

Çift SIM kart sisteminin bazı türleri var. Kullanıldığı cihaza ve sahip olduğu teknolojiye tarafından türler aynı olsa bile gerçekte detaylarına bakıldığında önemli şansın dönmesi gösteriyor. Bundan Böyle yeni model zeki telefonlara da eklenerek yaygınlaşan Dual SIM özelliği ile ilgili detayları inceledik ve merak edilen soruları yanıtladık.

dual sim

Dual SIM ne çağırmak?

Dual SIM, diğer adıyla çift SIM kart özelliği; bir telefonun aynı anda iki SIM kart taşıyabilmesini ve kullanıcının benzer anda cihazda yer alan iki SIM kartı da aktif olarak kullanabilmesini karşılayan bir özelliktir. Cihazın sahip olduğu teknolojiye göre Dual SIM özelliği ile yapabileceğiniz GSM işlemleri değiştirme gösterebilir.

Dual SIM çeşitleri nelerdir?

Dual SIM Single Standby Dual SIM Dual Active Dual SIM Dual Standby

Dual SIM Single Standby:

Dual Sim Single Standby

Dual SIM Single Standby veya Türkçe ismiyle çift SIM kart pasif tekli bekleme, daha fazla eski tip telefon modellerinde görülen ve benzer anda takılı olan iki SIM karttan yalnızca birini etkin olarak kullanabildiğiniz bir Dual SIM çeşididir. Böyle bir Dual SIM türünü kullanan cihazlarda bir SIM kart faal, kullanılabilir durumdayken; diğeri pasif, kullanılamaz durumdadır.

Dual SIM Dual Active:

Dual SIM Dual Active

Dual SIM Dual Active veya Türkçe ismiyle çift SIM kart çift etkin başvuru formu, en verimli Dual SIM nitelik türüdür. Böyle bir Dual SIM türünü kullanan cihazlarda takılı olan her iki SIM kartı da aktif olarak kullanabilirsiniz. Örnek belirlemek gerekirse biri ile telefon görüşmesi yaparken diğerine gelen arama hakkında aygıt bildirim gösterecektir. Bu türün maliyeti pozitif olduğu için cihazların fiyatları da daha yüksek olabilir.

Dual SIM Dual Standby:

Dual SIM Dual Standby

Dual SIM Dual Standby veya Türkçe ismiyle çift SIM kart çift umma, diğer iki Dual SIM türünün birleştirilmesi ile ortaya çıkmıştır. Böyle bir Dual SIM türünü kullanan cihazlarda takılı olan her iki SIM kart da kullanılmadığı sürece aktif durumdadır. Fakat biri ile telefon görüşmesi yaptığınız sırada diğeri edilgen duruma düşmektedir. GSM operatörünüze kadar; kullandığınız SIM kartlar 4G ise ve arama esnasında 2G kullanılıyorsa bir kart pasif duruma düşmeyecek ve ikisi de faal durumda kalacaktır.

Dual SIM cep telefonu avantajları ve dezavantajları:

Avantajları: Öbür GSM operatörü kampanyaları Yurtdışı avantajları Tek telefon tatbik kolaylığı Öbür tatbik alanları Dezavantajları: Depolama alanı Temas sorunları Umma sorunları

Bambaşka GSM operatörü kampanyaları:

çift sim kart

Dual SIM kart özelliğinin olur ya de en öne meydana çıkan özelliği, cihazda kullanımda olan SIM kartların bambaşka GSM operatörlerine ait olabilmesi ve bu sayede farklı kampanyalardan benzer anda yararlanabiliyor olmanız. Benzer şekilde, çekim alanı sorunlarını da en aza indirebilirsiniz. Misal vermek gerekirse; bir SIM kart evinizin olduğu bölgede bağlantı sağlarken, bir SIM kart iş yerinizin olduğu bölgede mükemmel bağlantı sağlayabilir.

Yurtdışı avantajları:

dual sim

Özellikle sık sık yurtdışına çıkan kullanıcılar için Dual SIM kart özelliği hayat kurtarıcı olabilir. Hatta yurtdışında bulunduğunuz bölgeye ait bir SIM kart alarak, ikinci kart olarak bu SIM kartı kullanabilirsiniz. Bunun yerine farklı GSM operatörlerinin sunduğu yurtdışı kampanyalarından aynı anda yararlanmanız da olası.

Tek telefon başvuru formu kolaylığı:

çift sim kart

Pek çok kişinin bir bireysel ve bundan başka iş yeri hattı vardır. Kullanıcı, iki hattı da benzer anda kullanabilmek için iki ayrı telefon uygulamak zorundadır. Dual SIM özelliği olan bir telefon ile hem kişisel ayrıca de iş yeri hattınızı benzer anda kullanabilirsiniz. Ama ikisini de faal olarak kullanabilmek için bu türde bir Dual SIM özelliği olan cihaz seçim etmelisiniz.

Ayrı başvuru alanları:

dual sim

Dual SIM özelliğine sahip cihazınızda kullandığınız iki SIM kartın da tüm özelliklerini uygulamak zorunda değilsiniz. Dilerseniz birini yalnızca arama ve SMS gibi temel ihtiyaçlar için, diğerini ise internet bağlantısı için kullanabilirsiniz. Öbür GSM operatörlerinden alacağınız farklı tarifeler ile hem en iyi bağlantı türünü seçebilir keza de mobil iletişiminizi çok daha uygun fiyata karşılayabilirsiniz.

Depolama alanı:

çift sim kart

Dual SIM Dual Standby veya Türkçe ismiyle çift SIM kart çift bekleme Dual SIM türüne sahip bir takım cihazlarda ikinci SIM kart, SD kart yuvasına takılır. Bu durum, cihazın depolama alanını SD kart kullanarak genişletmenizi engeller. Eğer satın alacağınız cihazda Dual SIM özelliği bu şekilde kullanılıyorsa artırılamayan hafızanın sizin için tatmin edici olduğundan belli olmalısınız.

Temas sorunları:

çift sim kart

Yine Dual SIM Dual Standby veya Türkçe ismiyle çift SIM kart çift bekleme Dual SIM türünde karşılaşılan bir uygulama da 4G + 2G SIM kart kullanımıdır. Yani bir SIM kartı yalnızca arama ve SMS için kullanabilirsiniz anlamına geliyor. Böyle bir şart ayrıca bağlantı keza de dilekçe zorluklarına niçin olabilir. Yeni bir aygıt satın almadan Dual SIM kullanım detaylarını incelemenizde fayda var.

Umma sorunları:

dual sim

Dual SIM Dual Active ya da Türkçe ismiyle çift SIM kart çift faal uygulama Dual SIM türüne sahip olan cihazlar, aynı anda iki SIM kart kullanımı sunabilmek için iki adet radyo vericisi kullanırlar. Bu durum umma süresi konusunda sorunlar yaratacaktır. Daha kısa olan umma süresi iki SIM kartın aynı anda etkin olma süresini kısaltacak, muhtemel temas ve tatbik sorunlarına niçin olacaktır.

Farklı avantajlara ve dezavantajlara sahip bir nitelik olan Dual SIM ne aramak, türleri nelerdir gibi özellik ile ilgili merak edilenleri anlattık. Kullanmasanız bile yeni bir telefon alırken Dual SIM özelliği olmasını tercih edin. Çünkü yakın bir tarihte olmasa bile şayet bir gün ihtiyacınız olabilecek, önemli bir nitelik.

Comments
To Top