Haber

DSÖ’den Endişelendiren Açıklama: Koronavirüs Aşısı Salgını Hemen Bitirmeyecek

DSÖ’den Endişelendiren Açıklama: Koronavirüs Aşısı Salgını Hemen Bitirmeyecek

Tüm dünya, Covid-19 salgınından bir lahza önce kurtulma hayalleri kuruyor. Aşıların bulunmasıyla birlikte, bu hayale karşısında olan umutlar daha da artmaya başladı. Fakat Dünya Sağlık Durumu Örgütü’nden gelen endişe verici bir açıklamaya tarafından aşılar, salgının önünü aniden kesemeyecek. 

Dünya Sağlık Durumu Örgütü Batı Pasifik Direktörü Dr. Takeshi Kasai, birçok ülkenin aşıya erişimde can sıkıntısı yaşayacağını ve küresel bağışıklık kazanmanın uzun süreceğini, bu sebeplerden dolayı yakın gelecekte salgının bitmesinin beklenmemesi gerektiğini açıkladı. 

“Aşı, salgını yakın gelecekte bitirebilecek gümüş bir kurşun yok”

taksehi kasai

DSÖ’de ödev bölge Hekim Takeshi Kasi, yapmış olduğu açıklamada; Batı Pasifik ülkelerinde kitlesel aşı uygulamalarına ama 2021 yılının ortasında başlanabileceğini belirtti. 2021 yılının sonlarına içten risk grubundaki herkese aşı uygulanabileceğini öngören Takeshi, diğer gruplarda kalan insanları aşılamanın, fazla daha uzun sürebileceğini söyledi. 

Takeshi, açıklamasında şu sözleri dile getirdi; “Tünel fazla uzun olsa da ucunda ışık görünüyor. Ama aşı, salgını yakın gelecekte bitirebilecek gümüş bir kurşun yok. Aşıları bulmak diğer bir şey, bu aşıları dünyadaki herkese ulaştırabilmek bambaşka bir şey. Aşı uygulanmasına birincil etapta sadece kısıtlı sayıda insan dahil olabilecek, bu yüzden de öncelik tehlike grubunda olanlara verilmelidir.”

Dünya Sağlık Örgütü, aşı uygulanırken kendi belirledikleri risk grubuna öncelik verilmesi gerektiğini öneriyor. Bu bağlamda sağlık çalışanları ve 60 yaş üstündeki insanlar, aşı uygulanması gereken öncelikli grup olarak görülüyor. 

Comments
To Top