Haber

DSÖ Sözcüsü: ‘Aşıların COVID-19’a Karşı Koruduğunu Gösteren Herhangi Bir Kanıt Yok’

DSÖ Sözcüsü: 'Aşıların COVID-19’a Karşı Koruduğunu Gösteren Herhangi Bir Kanıt Yok'

Dünya Sağlık Durumu Örgütü (DSÖ) Sözcüsü Tarik Jasarevic, COVID-19’a karşısında geliştirilen ve kullanılmaya başlanan aşıların virüse karşı koruyuculuğunun olduğuna dair hemen şimdi bir delil olmadığını söyledi. Jasarevic, böylece aşı olan herkesin toplumu korumak ve toplumsal bağışıklığın kazanılmasını temin etmek için bedensel mesafe kuralı, maske kullanımı ve kalabalık ortamlardan uzaklaştırma gibi önlemleri almaya devam etmesinin önemli olduğunu belirtti. 

Independent Türkçe’den Benan Kepsutlu’nun; aşıların mutasyona uğrayan virüsler üzerinde de etkin olup olmayacağıyla alakalı sorusuna, “Dünya Afiyet Örgütü olarak bu değişimin virüsün davranışını nasıl etkileyeceğini bilmek, daha önemli bir hastalığa neden olup olmayacağını görmek için de Birleşmiş Krallık ve Güney Afrika’daki afiyet yetkilileriyle yakın temas halindeyiz.” biçiminde cevap veren Jasarevic, “Mutasyona uğrayan COVID-19’un, aşılar üzerinde etkin olup olmayacağı çalışmaları da devam ediyor” ifadelerini kullandı.

COVID-19 aşısı

Jasarevic, aşıların bu zamana kadar hastalığın gelişimine dek etkin olduğunu söyleyerek kişinin enfekte olmasını engelleyip engellemediğini bilmediklerini, aşıların enfeksiyona karşı koruduğunu gösteren kanıtlarının bulunmadığını belirtti. Bu sebeple aşı olan herkesin COVID-19’a karşısında bu zamana kadar uyguladıkları önlemleri aşı olduktan sonradan da devam ettirmelerinin manâlı olduğunu ekledi.

Jasarevic’in Manâlı Açıklamaları

Tarik Jasarevic

Jasarevic’in açıklamalarına göre şimdi 220’den daha fazla aşı geliştirilme aşamasında ve bunlardan 61 namzet aşının (16’sı Evre 3 denemelerinde) insan deneyleri devam ediyor. İngiltere ve Güney Afrika’da tespit edilen ve daha basit yayıldığı açıklanan mutasyona uğramış virüsle ilgili çalışmalar devam ediyor. Dünya Sıhhat Örgütü, virüsteki bu değişikliğin COVID-19’un davranışları üzerindeki etkisini bilmek için İngiltere ve Güney Afrika’daki afiyet yetkilileriyle yakın bağlantı halinde. Mutasyona uğrayan virüsün aşıya etki edip etmeyeceği üstüne de araştırmalar hemen devam ediyor. Her iki mutasyonun da iki taraflı bir mutasyonu (501Y) varken, Güney Afrika ve İngiltere’den bildirilen bu mutasyonların ayrı ayrı ortaya çıktığı biliniyor. 

Comments
To Top