Haber

DSÖ: Covid-19 Testi Pozitif Çıkanlar En Az 6 Ay Bağışıklığa Sahip Oluyor

DSÖ: Covid-19 Testi Pozitif Çıkanlar En Az 6 Ay Bağışıklığa Sahip Oluyor

Koronavirüs pandemisinde hala fena haberler almaya devam ediyor olsak da özellikle son birkaç haftadır olumlu haberler de gelmeye başladı. Aşı konusundaki gelişmeler insanları yeniden umutlandırırken bir hoş haber de Dünya Sağlık Durumu Örgütü’nden geldi. İngiltere’deki sağlık durumu çalışanları üzerinde gerçekleştirilen bir araştırmada, Covid-19’a yakalanıp iyileşen insanların en düşük 6 ay boyunca hastalığı bitmiş yakalanma olasılıklarının çok düşük olduğu saptandı. 

DSÖ’nün İsviçre’nin Cenevre şehrindeki merkezinden video konferans yöntemiyle salgın uzmanlarıyla bir buluşma aranjör DSÖ Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, salgının son 4 haftasında, birincil 6 ayından daha artı Covid-19 vakası bildirildiğini söyledi. Avrupa ve Kuzey Amerika’daki hastane ve yoğun bakım ünitelerinin iyice dolduğu ya da dolmak üzere olduğunu söyleyen Ghebreyesus, bu kötü haberlerle birlikte bazı hoş haberleri de paylaştı. 

Ghebreyesus

Salgını sona erdirme umudu var

Covid-19 aşı çalışmalarına ilişkin hoş haberler geldiğini duyuran DSÖ Genel Direktörü Ghebreyesus, “Bu da bize salgını sona erdirme yönünde umut veriyor. Bu süre kapsamında yayılma zincirlerini zarar vermek ve yaşam kurtarmak için sahip olduğumuz mevcut araçları kullanmaya devam etmeliyiz” dedi. 

Ghebreyesus’un açıklamaları ile birlikte DSÖ Ivedi Durumlar Programı Direktörü Mike Ryan ve DSÖ Covid-19’a karşı çaba ekibi lideri Maria Van Kerkhove, aşı çalışmalarıyla birlikte İngiltere’deki sıhhat çalışanları üzerinde yapılan bir araştırmanın da umut vadettiğini söylediler. Covid-19 testi artı meydana çıkan vakaların çok büyük bir kısmının minimum 6 ay baştan başa hastalığa karşısında bağışıklık geliştirdiğinin tespit edildiğini söyleyen Ryan, bu araştırmanın insanların bağışıklık seviyesini değerlendirmek için önemli bir bilgi sunduğunu söyledi. İngiltere’deki bu araştırma, dünyanın en meşhur üniversitelerinden olan Oxford Üniversitesi’nde gerçekleştirildi. 

Comments
To Top