Haber

DSÖ COVID-19 Temsilcisi, Avrupa’yı Koronavirüste Üçüncü Dalgaya Karşı Uyardı

DSÖ COVID-19 Temsilcisi, Avrupa'yı Koronavirüste Üçüncü Dalgaya Karşı Uyardı

Dünya Sağlık Örgütü Özel COVID-19 Temsilcisi David Nabarro, İsviçre’de Solothurner Zeitung’a yaptığı açıklamada korkutucu haberler verdi. Nabarro, aşıdan önce 2021’in başlarında Avrupa’nın COVID-19’un üçüncü dalgasını yaşamasının muhtemel olduğunu söyledi.

Avrupa ülkelerine karşın eleştirilerini dile getiren Nabarro, birincil dalga teftiş aşağı alındıktan daha sonra yaz ayları esnasında gerekli olan altyapıların kurulmadığını söyledi. Nabarro, “Şu an ikinci dalga var. Gerekli altyapıları kurmazlarsa önümüzdeki senenin başlarında üçüncü dalga da olacak” dedi.

Avrupa’nın Asya’dan öğrenmesi gereken şeyler var

salgın, maske takan adam,

Virüse güçlü ve kati bir şekilde çabucak cevap verilmesi gerektiğini söyleyen COVID-19 temsilcisi, özellikle virüsün yavaş yayıldığı erken dönemlerde bunun fazla manâlı olduğunu söyledi. Nabarro, “Yüzeysel reaksiyon alınırsa problem fazla çabuk bir şekilde büyüyecek” dedi.

Avrupa’da vakalar çoğalma gösterirken Asya’da durum kontrol aşağı gözüküyor. DW’de yer alan habere tarafından 120 milyon nüfuslu Japonya, cumartesi günü 2.596 yeni vaka açıklarken 51 milyon nüfuslu Güney Kore, 386 yeni olgu açıkladı. Güney Kore’de olgu sayısı ise toplamda 30 bin 700 seviyesinde tutuldu.

david nabarro, dsö covid-19 temsilcisi

Nabarro, sorunlardan bir tanesinin de karar verici konumunda yer alan politikacıların, virüsün katlanarak değil aritmetiksel olarak arttığını düşünmesi olduğunu söyledi. Nabarro, katlanarak artmayı şöyle örneklendirdi: “Sayılar, ilk hafta 8 kat yükselir, iki haftada 40 kat, ü haftada 300 kat, dört haftada 1000 kat yükselir ve böyle devam eder.”

DSÖ temsilcisi, Asya’daki insanların gereken önlemleri aldığını ve hem Asya ülkelerinin kısıtlamaları erken gevşetmediğini dile getirdi. Nabarro, “Vaka sayıları düşene ve o seviyede kalana değin beklemek zorundasınız. Avrupa’nın reaksiyonu yetersizdi” ifadelerini kullandı.

İki kıtanın verilerini karşılaştırdığımızda da oldukça ilginç sonuçlar ortaya çıkıyor. Avrupa’da 15,5 milyon olgu görülmüş durumda ve Asya’da da bu sayı 15,7 milyon olarak gözüküyor. Ama Asya ülkeleri arasında 15,7 milyon vakanın 9 milyonu Hindistan’da yer alıyor. Hindistan haricinde vaka sayısı 1 milyonu geçen ülke bulunmuyor. Avrupa’da ise 1 milyon olgu sayısını geçen 5 ülke bulunuyor.

Comments
To Top