Haber

Dr. Uğur Şahin: Pfizer ve BioNTech Aşısı, Mutasyon Geçiren Virüse Karşı da Etkili Olacak

Dr. Uğur Şahin: Pfizer ve BioNTech Aşısı, Mutasyon Geçiren Virüse Karşı da Etkili Olacak

İngiltere’de yeni müşteri SARS-CoV-2 VUI 2020 virüsünün görülmesinin gerisinde en çok üzüntü barındıran soruların aralarında, bu yeni varyantın aşılara aleyhinde dayanıklılık gösterip göstermeyeceği bulunuyordu. Pfizer / BioNTech ve Moderna gibi etkisi kanıtlanmış aşılar, çoğu ülkede onaylandı ve yeni alıcı virüsün görülmesinin arkasında gözler bu aşıların geliştiricilerine çevrildi.

İlk tanımlama, BioNTech şirketinin kurucu ortağı bilim insanı Uğur Şahin’den geldi. Şahin, Pfizer ile birlikte geliştirmiş oldukları aşıyı 20 öbür varyantın üzerinde denediklerini ve hepsinde aşının virüsü etkisiz hale getirdiğini dile getirerek, Pfizer ve BioNTech aşısının yeni tip virüs üzerinde de etkili olacağının altını çizdi.

Aşı, mutasyona uğrayan virüsü de etkisiz hale getirebiliyor 

Pfizer bioNTech Covid-19 aşısı

Alman basınına açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Uğur Şahin, virüsün dinç bir mutasyona uğradığını oysa Pfizer ile geliştirmiş oldukları aşının yeni varyant üzerinde de etkin olacağını söyledi. Şahin, aşının çoklu bağışıklık tepkileri geliştirdiğini, içinde bulunan antikorların virüse yoğun bir şekilde kenetlenebildiğini ve bu sayede mutasyonlu bile olsa virüsün etkisiz ülkü geleceğini dile getirdi. 

Şahin, geliştirmiş oldukları aşıyı yeni tip VUI 2020 üzerinde deneme edeceklerini ve bu çalışmaların 2 hafta sürebileceğini dile getirdi. Araştırmalar hala devam ediyor olsa da Şahin, aşının savunma mekanizmasının “önemli ölçüde” etkilenmeyeceğini vurguluyor. 

Comments
To Top