Haber

Dövüş Kulübü Filminin Yönetmeninden ‘Joker’ Filmine Eleştiri: Akıl Hastalarına İhanet

Dövüş Kulübü Filminin Yönetmeninden ‘Joker’ Filmine Eleştiri: Akıl Hastalarına İhanet

Hollywood’un en popüler yönetmenleri aralarında yer alan ve Dövüş Kulübü, Gone Girl, Sosyal Ağ, Benjamin Button’ın Alışılmadık Hikayesi gibi böylece fazla ikonik yapımın aşağıda imzası yer alan yönetmen David Fincher, geçtiğimiz yılın en fazla konuşulan filmlerinden Joker hakkında dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

Todd Phillips’in yönetmen koltuğunda oturduğu Joker’in, gerçek bir us hastalığını referans almasına rağmen hastalığı tasvir etme biçiminin yanlış olduğunu dile getiren Fincher, filmin hakiki hayatta bir hafıza hastalığından muzdarip olan insanlara ihanet ettiğini dile getirirken; zihin hastalığının, Joker’in toplumun geneline aleyhinde duymuş olduğu dizginlenemez nefrete bir zemin olarak indirgendiğini ifade etti.

“The Dark Knight’tan önce stüdyolar, Joker filmini sürüklemek için tehlike almazlardı”

joker

Yönetmen Todd Phillips’in Joker karakteriyle ilgili referansları hakkında da konuşan Fincher, Joker’in gerçekte Martin Scorsese’in yönetmenliğini yaptığı Taxi Driver filmindeki Travis Bickle ile The King of Comedy filmindeki Rupert Pupkin’in birleşimi olduğunu ve Christopher Nolan’ın The Dark Knight filminden önce stüdyoların böyle bir film için tehlike almayacaklarını söyledi.

David Fincher’a kadar Joker, temelde us hastalığı bulunan insanların yanında olan, kendi kontrolleri dışındaki bir rahatsızlık sebebiyle toplumun genelinden dışlanan halk adına konuşmaya çalışıyor ve seyircileri, düşünce hastalığı yer alan halk ile empati kurmaya zorluyor.

Buradaki esas sorun ise bu empati duygusunun, DC evrenindeki en ‘fena’ karakterlerden biriyle verilmeye çalışılıyor olması. Bir başka tabir ile Joker filmi, iyi bir gaye güdüyor olsa da hafıza hastalığını, Joker’in korkunç mirası ile birleştirdiğinden Fincher’ın deyimi ile fikir hastalarına ihanet ediyor. Joker filmi ile ilgili detaylı incelememizi buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

Comments
To Top