Haber

Donald Trump, Seçimleri Kaybederse Twitter Hesabı Kapatılabilir

Donald Trump, Seçimleri Kaybederse Twitter Hesabı Kapatılabilir

Amerika Birleşik Devletleri, yeni başkanını tahsis etmek için 3 Kasım günü sandık başına gitti. Sayımların hâlâ devam ettiği saatlerde Demokratların adayı Joe Biden, rakibi Donald Trump karşısında büyük bir fayda kurmuş durumda. Fakat Başkan Trump, hassas süreci hiçe sayarak basın konferanslarında ve Twitter hesabında hatalı bilgiler paylaşmaya devam ediyor.

Geçtiğimiz günlerde kazandığını ilan eden Trump, Demokratları aldanma yapmakla suçlayarak Twitter’ın radarına takılmıştı. Trump’ın ardı arkası kesilmeyen bu paylaşımlarından sonradan Twitter, mevcut başkanın son birkaç gündeki gönderilerinin çoğunluğunu ‘yanıltıcı’ ve ‘tartışmalı’ olarak işaretledi.

Trump, seçimleri kaybederse Twitter hesabı kapatılabilir:

Donald Trump

Donald Trump, şimdiye kadarki paylaşımlarıyla Twitter’ın “seçimleri veya diğer yurttaşlık süreçlerini manipüle etmek nedeniyle Twitter’ın hizmetlerini kullanmayacağını” bildiren Sivil Dürüstlük Politikasını daima ihlal etti.

aynı zamanda mevcut başkan, seçimleri kaybederse Twitter hesabı fazla daha sıkı bir şekilde denetlenebilir ve hatta Twitter politikalarına tarafından durdurma ya da kaldırılma ile karşısında karşıya kalabilir. Bunun nedeniyse seçimleri kaybettikten sonradan Trump’ın tweetlerinin “dünya lideri” muafiyetleri kapsamının dışına çıkarılması olacak.

Twitter, Trump’ın paylaşımlarına uyarı eklemekle yetinmişti:

Donald Trump Twitter

Twitter, şimdiye değin kamusal söylemlerin sağlığını gözetmek amacıyla Trump’ın tweetlerini platformdan kaldırmamış ve yalnızca dikkat bayrağı eklemekle yetinmişti. Bir Twitter sözcüsü, Business Insider’a yaptığı açıklamada, bir hesabın kamu yararına değerlendirilebilmesi için üç kritere uyması gerektiğini belirtti: bir hükümet / seçilmiş yetkili veya devir için namzet olan biri olması, 100.000’den pozitif takipçisinin olması ve doğrulanmış hesap olması.

Trump’ın hesabı acilen kamu yararına data yayınlamanın her üç ilkesine de yerinde. Bu da başkanın paylaşımlarına dikkat konulmuş olsa bile platformun “dünya lideri” muafiyetleri dahilinde tutulduğu anlamına geliyor.

Fakat Trump mevcut makamını kaybederse, hesabı şüphesiz Twitter’ın dünya lideri kriterleri göre korunmayacak. Bu da platformun kurallarını ihlal etmeye devam ederse başkanın Twitter hesabını kaybedebileceği anlamına geliyor.

Comments
To Top