Haber

Dominion, eski Trump avukatına oylama makinesi komplo teorisi nedeniyle dava açtı

Dominion, eski Trump avukatına oylama makinesi komplo teorisi nedeniyle dava açtı

Dominion Voting Systems, Başkan Donald Trump’ın eski avukatı Sidney Powell’ı, seçim ekipmanı hakkında asılsız danışıklı dövüş teorileri yaydığı için dava ediyor. Uzun zamandır beklenen iftira davası, hukuki saldırıların dezenformasyon üzerindeki etkisini test edebilir.

NBC News’in bu sabah bildirdiği gibi Dominion, Powell’a bir dizi “barbar” ve “keskin şekilde yanlış” suçlamalar yaptığı için dava açtı. sağcı medya kuruluşları ve büyük sosyal ağlar. Powell, “kraken” olarak adlandırdığı bir dizi hukuki olarak şüpheli meydan okumadan sorumluydu, ancak iddialarını kanıtlayamadı – Dominion’un merhumla ilgili bir komplonun parçası olarak Başkan göre seçilen Joe Biden’ı lehine oylama makinelerine aldanma yaptığına dair yanlış iddialar da dahil. Venezuela cumhurbaşkanı Hugo Chávez.

Powell iddialarını Fox News ve One America News Network dahil elde etmek üzere dağıtılmış sağcı haber kaynakları aracılığıyla duyurdu. Şikayet, “Sayısız medya kuruluşu ve sosyal ağ kullanıcısı, Dominion hakkındaki viral dezenformasyon kampanyasını öngörülebilir bir şekilde bitmiş yayınladı ve yaydı,” yazıyor. Bu, ilk elden tehditler de dahil edinmek üzere Dominion çalışanlarının öldürülmesi veya hapsedilmesi çağrılarına yol açtı. Şirket, “Viral dezenformasyon kampanyasının başlangıcından bu yana, Dominion, halkının korunması için özel güvenliğe 565.000 dolardan artı para harcadı” dedi. Ayrıca, itibarının zedelenmesi için 1,1 milyon dolardan fazla para harcadığı da bahis ediliyor.

Dominion, geçen yıl entrika teorisinin savunucularının birçoğuyla temasa geçerek geri çekilme talebinde bulundu. Powell’a, “Powell’ın hatalı suçlamalarının bir sonucu olarak, Dominion’un çok büyük zarar gördüğünü ve çalışanlarının takip edildiğini, tacize uğradığını ve ölüm tehditleri aldığını” söyledi. Bazı haber kaynakları, yasal tehditlere sağduyu görünüyordu. Mesela Fox News, Dominion hakkındaki iddialarının hiçbir kanıtı olmadığını kabul eden bir birim yayınladı. Oysa şikayetin ifadesiyle, Powell saldırılarını “ikiye katladı” ve “hiçbir şeyi geri çekmediğini” tweetledi.

Trump yönetimi, Biden’ın tercih zaferini baltalamaya çalışan bir dizi yanlış anlatı yaydı. Bu iddiaların çoğu çürütüldükten sonradan da uzun vakit devam etti ve bu haftanın başlarında, bir polis memuru da dahil almak üzere en az beş kişinin ölümüne yol açan bir Trump destekçisinin ABD Kongre Binası’nı işgal etmesine yol açtılar.

Birli New York Times gazetesi köşe yazarı Ben Smith, Aralık ayında, Dominion’un davasının yüksek profilli şahsiyetlerin temelsiz entrika teorilerini bile bile ve her zaman yaymasını daha tehlikeli ışık halkası getirebileceğini yazdı – bilhassa bu teoriler internette kontrolden çıkarsa.

Dominion istek ediyor. 1.3 milyar dolar tazminat ve Powell’ın iddialarının kaldırılması. Davası, Trump kampanyasının hatalı iddiaları nedeniyle tacize uğrayan bir Dominion çalışanının benzer bir şikayetini peşine düşüp takip ediyor.

Comments
To Top