Haber

Domain Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Domain Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Günümüzde bundan böyle bütün sektörlerin çevrimiçi dünyada da varlık göstermesi gerekiyor. sosyal ağ hesapları ile birlikte kullanabileceğiniz en özgün ve en manâlı çevrimiçi varlık, standartları olan bir internet sitesidir. İnternet sitesi için bölge adı yani domain yeğlemek, markalaşma yolunda atılacak birincil ve en etkin adım. Çünkü dürüst bir domain seçerek markanızın kurumsal kimliğinin çevrimiçi dünyada, cümbür cemaat tarafından görülmesini sağlayabilirsiniz.

Böylece çok ayrı bölge adı satışı yapan şirket veya diğer adıyla bölge tescil operatörü bulunuyor. Bu şirketler, genellikle 1 yıllığına size seçmiş olduğunuz domain adresini kiralıyorlar. Fakat domain alırken dikkat etmeniz gereken pek çok nokta var. Bilhassa arama motorlarında öne çıkmak için bölge adınızın taşıması gereken birçok kayda değer özellik var. Sizin için domain alırken unutmamanız gereken tavsiyeleri anlattık.

domain

Başlamadan önce: Domain nasıl sorgulanır?

Adım #1: Hosting.com.tr adresine gidin, Adım #2: Domain sorgulama satırına olmak istediğiniz alan adını yazın ve arama yapın, Adım #3: Netice listesinde alan adınızın durumunu görün, Eğer istediğiniz bölge adı alındıysa aklınızdaki öteki seçenekleri veya uygun uzantıları değerlendirin.

Markanız ya da işletmeniz için seçeceğiniz domaini belirledikten sonra domaininizin daha önce başka biri tarafından alınıp alınmadığını teftiş etmeniz gerekir.  Hosting.com.tr gibi web sitelerini kullanarak yapabileceğiniz domain sorgulama işlemi ile istediğiniz domainin herhangi birine ait olup olmadığını görürsünüz.

Domain sorgulama işlemini yerine getirmek için ‘Domain Sorgulama’ aracına belirlediğiniz domain fikrini yazmanız gerekir. Mesela “apple.com” gibi popüler bir domain için bir bölge adı araması yaparsanız, alan adının alındığını görürsünüz. ‘Domain Sorgulama’ aracı sonuçlarında, domainin alındığını görüyorsanız, yapacağınız en iyi şey alternatif bir ad aramaktır.

Domain (bölge adı) alırken uyarı edilmesi gerekenler:

Rahat ücretlere uyarı edin. Verilerinizin gizliliğini koruyun. .com uzantısından şaşmayın. Nokta atışı bir domain alın. Bölge adınız kısa olsun. Okunması ve yazması basit olsun. Markalaştırılabilir bir ad seçin. Noktalama işaretlerinden ve rakamlardan kaçının. Yanyana gelen harflere uyarı edin. Domain alırken geleceğinizi de düşünün. Araştırmadan domain almayın. Elinizi ivedi tutun.

Dar ücretlere uyarı edin:

domain

Alan adı satışı yapan öyle fazla şirket başlangıçta son derece yerinde fiyatlara domain adresleri verirler. Fakat hizmet şartlarını iyi okumanız gerekiyor. genel olarak 1 yıl sonra sözleşmeyi bakım yapmak istediğiniz süre yüksek fiyatlarla karşılaşabilirsiniz. Aynı şekilde yalnızca domain yok, tam bir hizmet paketi satın alıyor olabilirsiniz.

Web tasarım desteği gibi bambaşka hizmetlerin de olduğu ve her yenileme esnasında fiyatı artacak olan bir paket satın alıyor olabilirsiniz. Bu duruma benzer olarak bambaşka gizlilik noktalarında alacağınız hizmetler için de fazladan aidat ödemediğinizden kesin olmalısınız. Bütün bu manâlı noktalar hizmet şartlarında yazıyor olacak. Dikkatli okumanızda fayda var.

Verilerinizin gizliliğini koruyun:

veri gizliliği

Karşınıza meydana çıkan her şirketten domain almayın. Çünkü büyük kampanyalar ile yerinde fiyata bölge adı satan öyle çok şirketin sonradan sizden aldığı verileri üçüncü kişilere sattığı biliniyor. Bölge bilgileriniz WHOIS ve RDAP dizinlerine herkese açık olarak kaydediliyorsa bireysel verilerinizi gizlemeniz öneriliyor. Konu ile ilgili tüm bilgileri domain alırken onayladığınız hizmet ve emniyet şartları başlığı aşağı görebilirsiniz. 

.com uzantısından şaşmayın:

.com

Eğer daha önce domain aldıysanız veya konuyu araştırdıysanız onlarca öbür uzantı olduğunu görmüşsünüzdür. Bazıları epeyce eğlenceli bile olsa, kurumsal kimliğiniz için yerinde olmayacaktır. Bir kullanıcı olarak .xyz gibi bir uzantıya ne değin güvenebileceğinizi düşünün. Bambaşka uzantılar uygun fiyatlı olsa da internet dünyasının en eski ve güvenilir uzantısı olan .com domain uzantısından şaşmayın. 

Nokta atışı bir domain alın:

anahtar kelime

Alan adınız, arama motorlarına internet sitenizin içeriği hakkında bilgi verir. böylece nokta atışı bir anahtar kelime seçmeniz, internet sitenizin SEO uyumu açısından son derece önemlidir. İçerik temanızı tam olarak yansıtan, nokta atışı bir anahtar kelimeye sahip bölge adı olan bir internet sitesi, ilgili anahtar sözcük ile arama yapıldığı vakit alternatiflerine kadar daha üst sırada yer alacaktır.

Bölge adınız kısa olsun:

alan adı

Domain alırken dikkat etmeniz gereken en manâlı noktalardan biri alan adının uzunluğudur. Ola Ki arama motorları için daha kavranabilir olan uzun bir bölge adı, sitenizin ziyaretçileri için akılda kalması güç olabilir. bu nedenle alan adının maksimum 15 kişilik olması öneriliyor. Akılda kalması, göze hoş gelmesi, güvenilir olması ve imlâ hatalarını engellemesi için kısa bir alan adı en içten tercih olacaktır. 

Okunması ve yazması kolay olsun:

domain uzantı

Alacak olduğunuz domain sonuç olarak sizi yansıtacak. böylece herkes kadar anlaşılması mümkün olması son derece kayda değer. İnsanlar site hakkında konuşurken ya da yazarken zorluk çekmemeliler. Özellikle alan adınız üzerinden e-posta hizmeti de düşünüyorsanız, bölge adının kolay okunabilir, yazılabilir kısaca kolay anlaşılabilir olması son derece önemlidir.

Markalaştırılabilir bir isim seçin:

domain marka

Aldığınız domain eşsiz, markalaştırılabilir ve üstüne kurumsal kimlik oluşturulabilir olmalıdır. İnternet sitenizde sunduğunuz içerik veya temsilcilik ettiği kurum ne olursa olsun, basit birkaç sözcük yerine insanlarda unutulmaz etki yaratacak bir bölge adı seçmelisiniz. Bu konuda seçim yaparken meşhur markalardan ilham edinmek için internet sitelerini ziyaret edebilirsiniz.

Noktalama işaretlerinden ve rakamlardan kaçının:

markalaşma

İnternet sitenizi ziyaret eden insanların yasadışı film, dizi sitelerini ziyaret ediyor gibi hissetmemeleri için içinde kısa çizgi veya rakam olmayan domain adreslerini tercih etmelisiniz. İçinde noktalama işareti veya rakam yer alan alan adları, eğer köklü bir markaya ait değilse, genellikle insanlarda güvensizlik duygusal yaratacak ve tatbik esnasında o kadar çok imlâ hatasının yapılmasına niçin olacaktır.

Yanyana gelen harflere dikkat edin:

alan adı uzantı

Bölge adınız tek bir kelimeden oluşuyorsa bu sözcük üstünde değişim yapamazsınız fakat bölge adı iki ya da daha fazla kelimeden oluşuyorsa uyarı etmelisiniz. Yan yanlamasına gelen sesli ve sessiz harfler ile bilhassa ast yana gelen aynı harfler, yazım ve okuma hatalarına niçin olacaklardır. Özetle domain adresiniz keza göze ayrıca de kulağa güzel gelen, ziyaretçileri yormayan bir ada sahip olmalıdır.

Domain alırken geleceğinizi de düşünün:

http

Alacak olduğunuz bölge adı, sitenizin içeriğini bütünüyle yansıtmalıdır oysa ileride neyin ne olacağını, işlerin daha da genişleyip genişlemeyeceğini bilemezsiniz. böylece tek bir spesifik konuya odaklanmış bir domain yerine, içeriği belirli eden ama ileride benzer alan adı altında oluşturabileceğiniz işleri de yansıtma şansı olan bir domain seçin. Böylece işlerinizi ayrı bölge adları olan sitelerde yayınlamak yerine, tek bir internet sitesi üzerinden kurumsal bir kimlik edinebilirsiniz.

Araştırmadan domain almayın:

www

Ola Ki de domain almadan önce uyarı etmeniz gereken en manâlı nokta, bölge adınız hakkında araştırma yapmaktır. Özgün bir isim bulduğunuzu düşünebilirsiniz fakat belki ayrı bir şehirde, lokal bir dükkanın adı olabilir. böylece alan adınız hakkında ticari marka ve sosyal ağ incelemesi yapmalısınız. Böyle karışıklıklar hukuki sorunlara bile niçin olabileceği için son derece itinalı olmalısınız.

Elinizi çabuk tutun:

domain

Hayalimizdeki kullanıcı adlarının sosyal medyada başkalarının elinde olduğunu gördüğümüz gibi, hayalimizdeki bölge adlarının da başkaları kadar küskün olduğunu görebiliriz. bu nedenle, özellikle güncel konularla ilgili araştırmalar için alacağınız alan adları konusunda elinizi ivedi tutmalısınız. Hatta adınız ve soyadınızdan oluşan temel alan adlarını çoktan alarak ileride muhtemel çevrimiçi çalışmalarınızın temellerini atabilirsiniz.

Bir domain olmak, çevrimiçi dünyada markalaşmak ve kurumsal kimlik meydana getirmek için atacağınız en önemli adımlardan bir tanesidir. Yukarıdaki tavsiyeleri aklınızda bulundurarak bölge adı satışı yapan şirketleri inceleyin ve hayalinizdeki bölge adına başka biri kapmadan, güvenli bir şekilde sahip olun.

Comments
To Top