Haber

Dolby, dizüstü bilgisayarınızın video görüşmelerinin ses kalitesini artırmak istiyor

Dolby, dizüstü bilgisayarınızın video görüşmelerinin ses kalitesini artırmak istiyor

Lenovo’nun yakında çıkacak dizüstü bilgisayarlarından ikisi, konferans görüşmeleri esnasında insanların işitilmesini kolaylaştırmayı amaçlayan bir ses teknolojisi olan Dolby Voice özelliğini ilk kullanan bilgisayar olacak. Dolby, bu nitelik toplantıların “daha net, daha doğal ve daha az yorucu” olmasını temin etmek için arka plan gürültüsünü azaltma ve enerjik dengeleme gibi unsurları birleştiriyor, diyor. Lenovo’nun yakında çıkacak ThinkPad X1 Carbon Gen 9 ve X1 Yoga Gen 6 dizüstü bilgisayarlarının her ikisi de teknolojiyi içerecek, ancak Dolby gelecekte başka hangi dizüstü bilgisayarlara gelebileceğini söylemeyi reddetti.

Dolby Voice tam olarak bir marka değil. -yeni bir teknoloji parçası. Dolby daha önce, her ikisi de meslek odaklı konferans çözümleri olan Dolby Konferans Telefonu ve Dolby Ses Odası için aynı temel teknolojiyi kullanmıştı. Aradaki fark, bundan böyle farklı Dolby donanımına gereklilik duymadan aracısız olarak bir çift dizüstü bilgisayarda sunulacak olmasıdır.

Niyet, aramaların “daha net, daha doğal ve daha eksik yorucu” duyulmasını sağlamaktır

Teknoloji, arama sesini daha kolay dinlemek için hoparlörleriniz ve mikrofonlarınızla birlikte çalışan birkaç öbür nitelik içerir. “Tam oda idrak ve enerjik eşitleme”, bir aramanın sesini mikrofondan daha sessiz ya da daha uzaktaki şahısların işitilmesini kolaylaştıracak şekilde ayarlar. Ses hem, yankıyı ve arkadaki plan gürültüsünü ortadan uyandırmak için şamata azaltmayı da içerir. Son olarak Dolby, “ses ayırma” özelliği sayesinde aynı görüşmede birden fazla birey konuşurken Ses’in konuşmayı duymayı kolaylaştırdığını söylüyor.

Teknoloji ayrıca gelen hem de dışarı giden ses üstünde çalışır, bu nedenle konuştuğunuz kişilere daha net konuşmanız gerekir ve ayrıca bir faydası da duyarsınız. Dolby Voice’un özellikleri, Dolby Access uygulaması yoluyla denetleme edilebilir.

Ekipman ve yazılım kombinasyonunuz, bu özelliklerden hangisinin kullanılabileceğini belirleyecektir. Dolby, hangi yazılımın kullanıldığına bakılmaksızın, bütün oda alma, enerjik dengeleme ve şamata azaltmanın tümünün iki dizüstü bilgisayarla “kutudan çıktığı gibi” çalıştığını söylüyor. Bir dizüstü bilgisayara takılan harici 3,5 mm mikrofonlar, gürültü çökme ve devingen dengelemeden de yararlanabilir. Ama, ses ayırma özelliği için gereksinimler birazcık daha yüksektir ve bu nitelik sadece dizüstü bilgisayarın oturmuş mikrofonlarını Zoom dahil elde etmek üzere belirtilmiş hizmetlerle kullanırken çalışacaktır.

Birçok insan evde uzun zaman kaldığı için Geçen yıl, aramalar esnasında ses kalitesini iyileştirmek için yazılım kullanmaya yönelik bir ilgi arttı. Discord ve Google Meet gibi bir takım sohbet hizmetleri, ilk elden hizmetlerine arka plan gürültüsü azaltma teknolojisi eklerken, Nvidia’nın Yayın yazılımı, doğru (Nvidia) donanıma sahip olduğunuz sürece farklı sohbet uygulamalarında çalışır.

Dolby Voice, iki yaklaşımın en iyi kısımlarını birleştirebilir. Özellikleri herhangi bir sohbet hizmetiyle sınırlı değildir ve ışın izleme özellikli bir grafik kartı gerektirmez. Şubat ayında Lenovo’nun iki ahenkli dizüstü bilgisayarı piyasaya sürüldüğünde ne değin iyi performans gösterdiğini bilmeliyiz.

Comments
To Top