Haber

Dizüstü Bilgisayarınız Çok Isınıyorsa Nasıl Soğutabilirsiniz?

Dizüstü Bilgisayarınız Çok Isınıyorsa Nasıl Soğutabilirsiniz?

Dizüstü bilgisayarlar, çoğalan teknoloji ile birlikte daha önce hiç olmadıkları dek enerjik ve portatif hâle geliyorlar. Lakin her ne değin bunlarla aynı zamanlı olarak yeni soğutma sistemleri entegre edilse de ısınma sorununu bir türlü geride bırakamıyoruz.

Bu ısınma problemi ise bir zaman sonra bilgisayarın performansına da hasar vermeye başlıyor, çünkü fanlara aktarılan ekstra kuvvet tekrar neticede işlemci ve ekran kartının enerjisinden çalınıyor. Bu içeriğimizde eğer laptop fazla ısınıyor diyorsanız, uygulayabileceğiniz bazı yöntemleri sizlere aktarıyoruz.

Laptop çok ısınıyor diyenler için çözüm yöntemleri:

Usul #1: Dizüstü bilgisayarınızı değişmez ve yüksek bir yüzeyde kullanmaya çalışın. Usul #2: Soğutucu fanlarını ahenkli olarak temizleyin. Yöntem #3: Termal macunu yenileyin. Usul #4: Laptop soğutucu pad modellerine göz gezdirin.

Usul #1: Dizüstü bilgisayarınızı sabit ve yüksek bir yüzeyde kullanmaya çalışın:

laptop ısınma problemi çözümü

Dizüstü bilgisayarların en fazla tercih edilme sebeplerinden biri de bütün işlerinizi halledebildiğiniz bir cihazı her yere taşıyabilme imkânı oluyor. Natürel bu şart evlerimizde de geçerli oluyor. Birçoğumuz evde dizüstü bilgisayarlarımızı kucağımızda gittiğimiz her yere taşıyoruz. Bu durum ise gerçekte fanların düzgün çalışmasını engelleyebiliyor. Bilhassa yatağın ve güya sabit olmayan yüzeylerde laptop uygulamak, bilgisayarın hava antre çıkışlarının kapanmasına ve sıcak havanın laptopın içerisinde sıkışıp kalmasına niçin olabiliyor.

Bunun önüne geçmek için özellikle sistemi yoran işlemler gerçekleştirirken dizüstü bilgisayarlarımızı değişmez yüzeylerde kullanmamız tartı taşıyor. Hatta her ne dek ilkel bir yöntem gibi görünse de dizüstü bilgisayarınızın altına birkaç kitap koyarak veya bunun için özel tasarlanmış ayakları tercih ederek bilgisayarınızın daha iyi hava dolaşımı yapmasını sağlayabilirsiniz. Bu sayede hava girişleri hiçbir engelle karşılaşmayan laptop, daha iyi bir soğutma performansı gösterecektir.

Yöntem #2: Soğutucu fanlarını düzenli olarak temizleyin:

laptop fanları nasıl temizlenir

Adım #1: Başta bilgisayarınızın bataryasını çıkarın. (Dışarıdan erişilebiliyorsa) Adım #2: Bilgisayarınızın arkasından bulunan vidaları sökün. (Bataryayı çıkarmayı unutmayın) Adım #3: Fanın şiddet kablosunu dikkatlice çıkarın. Adım #4: Fanı ve soğutma sistemini tutan vidaları dikkatlice sökün. Adım #5: Fanı diş fırçası, alkollu kulak arıtma çubuğu ve sanki aletler ile temizleyebilir ve yeniden hafif alkollü bezle sistemin tozunu alabilirsiniz.

Laptop çok ısınıyor diyorsanız, bunun önüne geçmek için yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri uyumlu temizliktir. Birkaç ayda bile fanların ne kadar toz ve leke topladığını bakmak sizi şaşırtacaktır. böylece 1-2 ayda bir kere fan temizliği gerçekleştirmek yararınıza olacaktır. Bu işlem birincil başta göz korkutucu ve karışık gelebilir.

laptop fan temizleme

Ama yapmanız gerekenler sahiden bir dizi vidayı sökmekten ibaret. Bilgisayarın arkasını bir kere açtıktan daha sonra işlemci ve varsa harici ekran kartı üzerindeki üzerindeki soğutucu bakır boruları tutan vidalar neredeyse her bilgisayarda numaralandırılmıştır. Bu numara sırasına tarafından rahatlıkla vidaları sökebilirsiniz. Uyarı etmeniz gereken son manâlı nokta ise sistem parçalarının üzerindeki alkol kurumadan sistemi birleştirip çalıştırmamak olacaktır.

Usul #3: Termal macunu yenileyin:

laptop termal macun

Adım #1: Ilk Önce bilgisayarınızın bataryasını çıkarın. (Dıştan erişilebiliyorsa) Adım #2: Bilgisayarınızın ardındaki bulunan vidaları sökün. (Bataryayı çıkarmayı unutmayın) Adım #3: Fanın zorlama kablosunu dikkatlice çıkarın. Adım #4: Fanı ve soğutma sistemini tutan vidaları dikkatlice sökün. Adım #5: Alkollü bir bez yardımıyla işlemci ve varsa harici ekran kartı üzerindeki termal macun kalıntılarını dikkatlice temizleyin. Adım #6: Termal macunu işlemci ve ekran kartının bütün ortasına gelecek şekilde uygulayın. Adım #7: Soğutma sistemini macunu dağıtmadan yerleştirin önce çapraz kenarlardan başlatmak üzere dikkatlice vidalayın.

Fan temizleme için bilgisayarı açtığınızda zaten termal macun bakım yapmak için gerekli tüm ön işlemleri yapmış oluyorsunuz. Bu yüzden dizüstü bilgisayarın soğutmasındaki en manâlı bileşen termal macunu başkalaştırmak, ısınma problemini çözebilecek en sağlam yöntemlerden biridir. Her ne dek teknoloji gelişse de laptop işlemcileri ve ekran kartları epeyce artı ısınabiliyor. Bu yüzden uygulanan termal macun yüksek ısıdan iletkenliği kaybederek kuruyor. Termal macunu ahenkli olarak bakım yapmak, ısınmanın da büyük ölçüde önüne geçmenizi sağlayacaktır.

laptop termal macun nasıl yenilenir

Termal macunu uygularken uyarı etmeniz gereken en önemli nokta ise macunu kararında kullanmak olacaktır. Zira macunu fazla sürmek soğuk havanın çiplere ulaşmasını zorlaştıracak, eksik sürmek ise ısınan işlemcinin bakır boruları da ısıtmasına neden olacaktır. Bu yüzden diş macunu kullanır gibi az kalsın nohut tanesi büyüklüğünde macun göstermek yeterli olacaktır.

Laptop soğutucu pad modellerine göz gezdirin:

laptop soğutucu modelleri

Eğer fan temizliğini ve termal macun değişimini uyumlu aralıklarla gerçekleştiremiyorsanız, yaptığınız temizliğin ömrünü uzatmak için laptop soğutucu padleri seçim edebilirsiniz. Ama soğutucu pad almadan önce bilgisayarınızın soğutma sistemine ve hava ızgaralarına uyarı etmeniz faydanıza olacaktır. Eğer bilgisayarınız ortadan hava alıyorsa fanı merkezde bulunan soğutucuları yeğlemek faydalı olacaktır.

laptop vakum soğutucu

Eğer hava ızgaralarınız ortadaysa ve iki yana hava üfleyen bir soğutucu seçim ederseniz, bu normalde yanlardan meydana çıkan sıcak havanın efektif dışarı verilmemesine ve neticede bilgisayarınızın daha çok ısınmasına yol açacaktır. Ayrıyeten sıcak hava çıkışlarına monte edilen hava emicileri de tercih edebilirsiniz. Bu soğutma yöntemi bilgisayardaki sıcak havanın daha çabuk dışarı atılmasını ve temiz soğuk havanın daha süratli sisteme girmesini sağlar.

Bonus: Laptop sehpası modellerine bir göz atabilirsiniz:

laptop sehpası modelleri

Hava akışının laptoplar için ne değin önemli olduğundan ve yatakta, dizde veya koltukta kullanımın bu hava akışını engelleyebileceğinden bahsemtiştik. “Ben rahatımı bozamam fakat ısınmayı da bir ölçüde alıkoymak isterim” diyorsanız, laptop sehpalarını tercih edebilirsiniz.

Özel olarak laptoplar için tasarlanmış bu sehpalarda hava akışının sağlanması için boşluklar bulunur. Bu yüzden istediğiniz yerde bilgisayarınızı kullanırken, bilgisayarın ihtiyacı olan hava akışını da sağlamış olursunuz.

Laptop fazla ısınıyor diyorsanız uygulayabileceğiniz bazı yöntemleri ve kullanabileceğini bir takım ürünleri sıraladığımız içeriğimizin sonuna geldik. Bu içerikteki laptop soğutucu ya da laptop sehpası gibi ürünleri kimsesiz kullanmak ne yazık ama ısınma problemini çözmeyecektir. Fakat siz zorunlu bakımı yaptıktan daha sonra bu bakımı korumanıza büyük ölçüde muavin olacaktır. neticede ısınma probleminin en büyük düşmanı; uyumlu temizlik, bakım ve düzgün hava dolaşımı olarak değerlendirilebilir.

Comments
To Top