Haber

DirectX 12 ve DirectX 11 Arasındaki Tüm Farklar

DirectX 12 ve DirectX 11 Arasındaki Tüm Farklar

Windows 7 versiyonu ile birlikte gelen DirectX 11, Vista versiyonuna da kurulabilen bir DirectX sürümüydü. DirectX 12 ile Windows 10 ile geldi ve beraberinde böylece fazla öbür yenilik getirdi. gerçi bütün kullanıcıların Windows 10 versiyonuna geçmemesi veya dinmek istememesi nedeniyle hala DirectX 11 API yazılım programlama arayüzüne sahip öyle fazla bilgisayar kullanıldığı biliniyor.

DirectX 11 ve DirectX 12 gibi bütün API yazılım programlama arayüzleri için; bilgisayarınızda oyunların açılmasını sağlarlar çağrıda bulunmak yanlış olmaz. Oyun ile grafik şoför aralarında bir köprü vazifesi görerek bilgisayarınızda oyun açılmasını ve oynamanızı sağlayan DirectX API programlama arayüzünün son sürümü olan DirectX 12 ve bir önceki sürümü olan DirectX 11 aralarında ne fark var sorusunu sizin için tüm detaylarıyla yanıtladık.

DirectX 11 ve DirectX 12 karşılaştırma videosu:

DirectX 11 ve DirectX 12 arasındaki farklar:

Çok çekirdekli işlemci performansı Verimli ekipman kullanımı Oyun geliştiricilere kontrol imkanı PSO kullanımı Komut akış modeli Kaynak bağlama

Çok çekirdekli işlemci performansı:

directx 11, directx 12

DirectX 9 ve 11 tabanlı oyunlar 2 ve 4 çekirdek kullanıyor hatta bazen bu rakam bir adetle sınırlı olabiliyordu. DirectX 12, oyun açılan bilgisayarda ne kadar çekirdek varsa gücü bu duruma kadar eşdeğer olarak dağıtıyor ve kullanıcıya fazla daha güçlü bir performans sunuyor. Bilhassa çok çekirdekli CPU kullanıcıları için dikkat çeken bir nitelik.

Verimli donanım kullanımı:

directx 11, donanım

NVIDIA çok daha iyi bir sürücü desteğine sahiptir, AMD donanımı ise bu konuda her zaman eksiktir. DirectX 12 böyle sorunları aşacak bir teknoloji eklemesi ile geliyor. Buna göre DirectX 12 hesaplama ve grafik gibi aşamaların benzer anda yürütülmesine izin veriyor ve böylece sürücü desteğini çok daha dinç bir şekilde görmenizi sağlıyor.

Oyun geliştiricilere teftiş imkanı:

directx 11, oyun geliştirici

Oyun geliştiricilerin oyun üstünde donanımı nasıl kullanacağı sürücüler ve API yazılım programlama arayüzleri üzerinden kontrol ediliyordu. DirectX 12 ile bu durum değişti. Artık oyun geliştiriciler DirectX 12 ile oyunlar üstünde tam denetleme sahibi olabiliyor ve bu nedenle kendi istedikleri optimizasyon işlemlerini gerçekleştirebiliyorlar.

PSO kullanımı:

directx 11, pso

DirectX 11 üstünde bulunan GPU birbirini izleyen nesneleri Vertex Shader, Hull Shader, Geometry Shader gibi öbür durumlarda ve birbirine yan olarak bulunuyor. ayrı olarak tanımlamalar gerektiren bu durum DirectX 12 ile değişti. DirectX 12 bu durumları, oluşturulduktan sonradan sonlandırılan PSO ile değiştiriyor. PSO az miktarda data aktarımı yaparak dinamik geçiş ve tam verim sunuyor. 

Komut akıntı modeli:

directx 11, komut

DirectX 11’de GPU’ya giden tek bir komut sızıntı sırası bulunur ve bu şart CPU üzerine binen yükü arttırarak negatif sonuçlara niçin olur. DirectX 12 farklı komut listeleri ve çoklu iş parçacık imkanı olan yeni bir modele sahip. Model, bütün bu yükü bambaşka kaynaklara gereksinim duyan küçük parçalara bölerek eşzamanlı yürütmeyi sağlıyor. Böylece çok daha süratli ve bereketli sonuç alınabiliyor.

Kaynak bağlama:

directx 11, kaynak

DirectX 11 kaynak bağlama pek fazla kullanıcı göre kullanışlı olarak görülse de teçhizat kullanımı açısından yetersizdi. Böylece ama hiç kullanmadığı teçhizat parçaları bile vardı. DirectX 12 betimsel yığın ve tablolara sahip. Verileri saklayan ve aranjör bu yığın ve tablolar GPU göre kullanılır. Yeni ihtiyaç halinde oluşturulan yeni tablolar tamamen fazla daha verimli kaynak bağlama oluşturulur.

DirectX 12’nin DirectX 11’e göre öne çıkan diğer özellikleri:

DirectX 12, DirectX Raytracing özetle DXR isimli bir API desteği ile birlikte geliyor.  Istikrarsız çabuk gölgeleme özelliği ile GPU’nun ekranın görünür olan orta noktasına odaklanmasını ve fazla daha kaliteli bir görünüm sunmasını sağlar. DirectX 12 ile ekranın çerçeve noktalarındaki gölgeleme azalır ancak esas odak noktasındaki görsel kalite artar.  CAS özelliği ile 16 x 16 ekran döşemelerinde tanesine bambaşka gölgelendirme imkanı sunar.  Harekete uyarlamalı gölgeleme özelliği ile mesela bir yarış oyununda arabanın her karede gölgesi değişirken, yanlarda duran ağaçlar değişmez kalabilir. Çoklu GPU desteği ile ayrı GPU’ları daha iyi bir şekilde ölçeklendirme, karıştırma ve eşleştirme imkanı sunar. Doku önleyici geri bildirim özelliği ile oyunda kullanılmayan dokular bellekten çıkarılır ve bu durum VRAM gücünü 2,5 kat arttırır. Çoğunluğu sabit bir görünüm üstünde sadece kayıtlı nesneler üzerinde gölgelendirme yaparak VRAM gücü verimli bir şekilde kullanılır. DirectX 12 ile bambaşka GPU güçleri VRAM üzerine odaklanarak video belleğini ikiye katlayabilir. DirectX 12 oyunların yazılım yönünü güçlendirmeyi amaçlar. DirectX 12 yükseltmesi olan DirectX 12 Ultimate ile oyunlar ayrı platformlar için kolayca optimize edilebiliyor. 

directx 11, directx 12 ultimate

Sizin için Microsoft’un API yazılım programlama arayüzü olan DirectX’in son sürümü olan DirectX 12 ve bir önceki sürümü olan DirectX 11 arasındaki farkları ve her iki sürümün de öne çıkan özelliklerini anlattık. İki sürümün de farklarını gördükten daha sonra tercih yapmak ayrıntılarıyla kullanıcının tercihine kalmış bir durumdur.

Comments
To Top