Haber

Digitürk, Kemal Sunal’ın Ailesine 100.000 TL Tazminat Ödeyecek

Digitürk, Kemal Sunal’ın Ailesine 100.000 TL Tazminat Ödeyecek

Digitürk, geçtiğimiz yıllarda ressam oyuncu Kemal Sunal’ın filmlerinin HD kalitesinde kanallarında her yerde gösterime gireceğini duyurmuştu. Şirket, Kemal Sunal’ın karikatürize edilmiş resimlerini, bu reklam kampanyası için kullanmaya başladı.

Kemal Sunal’ın ailesi Ezo, Ali ve Gülderen Sunal, bu karikatürlerin izinsiz bir şekilde kullanıldığını ve resimlerin Kemal Sunal’ın itibarını zedelediğini dile getirip, Digitürk’e dava açmıştı. 2019 yılında temyize dışarı giden dava, geçtiğimiz günlerde sonuçlandı. Dava sonucunda Digitürk’ün, Keman Sunal’ın ailesine 100 bin lira fiziki tazminat ödemesine karar verildi.

Digitürk, Sunal ailesine yalnızca somut tazminat ödemesi yapacak

kemal sunal

Kemal Sunal’ın ailesi, bahsi geçen karikatürlerin kullanılmasının ardındaki, şirketin izinsiz bir şekilde reklam yaptığı gerekçesiyle Digitürk’e keza maddesel hem de manevi tazminat davası açmıştı. Savcılığa verilen dava dilekçesinde, şu ifadelere yer verildi; “Kemal Sunal filmlerini HD kalitesiyle yeniden yayınlayacağı hususunda reklam yaptığı, bunun için murisin karikatürize edilmiş, küçümseyen bir görüntü verilmiş resimlerinin billboardlarda ve Digitürk’ün web sitesinde gösterildiği, resimlerdeki karikatürlerin murisin hatırasına hakaret içerdiği, ölenin yakınlarının da şahsiyet haklarının ihlal edildiği” ileri sürülerek, fiziksel ve manevi tazminat istek edildi.”

Digitürk, bahşedilen dilekçeye karşılık karikatürlerin Kemal Sunal’ın itibarını zedelemek için değil, başrol oyuncusu olduğu filmlerin tanıtımlarının yapılması için kullanıldığını belirtti ve şahsiyet haklarını ihlal etmediklerinin altını çizdi. 

Yargıtaya dışarı giden dava, yerel duruşma kadar onaylandı. Dava sonucuna kadar izinsiz bir şekilde Kemal Sunal’ın resimlerini kullandığı gerekçesiyle, Digitürk’ün Sunal ailesine 100.000 TL maddi tazminat ödemesine karar verildi. Duruşma, karikatürlerin Kemal Sunal’ın oynadığı komedi filmlerini temsilcilik ettiğini ve apaçık Sunal’ın itibarının zedelenmesi gibi bir durumun olmadığını belirterek, manevi ödeme yapılmasına lüzum duyulmadığını belirtti.

Comments
To Top