Haber

Depremzedelerin Üzerine Örtülen Sarı Örtünün Ne İşe Yaradığı Açıklandı

Depremzedelerin Üzerine Örtülen Sarı Örtünün Ne İşe Yaradığı Açıklandı

30 Ekim’de gerçekleşen 6,9 büyüklüğündeki İzmir Seferihisar depremi sonrasında arama kurtarma çalışmaları devam ediyor. Umutlar, bundan böyle yavaş yavaş tükeniyor olsa da arama kurtarma ekipleri, bir cana daha ulaşabilmek için elinden geleni yapıyorlar. Oysa arama kurtarma çalışmalarını yakından peşine düşüp takip eden kamuoyu, son günlerde bir detaya yoğunlaşmış durumda. Bu ayrıntı, ilgi çekici altından çıkarılan yaralıların üzerine örtülen sarı renkli bir örtü. Peki bu örtü ne işe yarıyor?

Acil Tıp Uzmanı Dr. Sarper Yılmaz, yaralıların üzerine örtülen o sarı örtü ile ilgili bir takım açıklamalarda bulundu. Söz konusu örtünün alüminyum yanık örtüsü olduğunu söyleyen Sarper Yılmaz, bu örtünün kullanış amacını da açıkladı. Yılmaz’a göre sarı renkli örtü, hastanın cisim sıcaklığını sabit tutuyor, muhtemel yaralanma durumlarında vücudun akıcı kaybetmesini engelliyor ve yanık durumlarında, karoser ağrılarının engellenmesini sağlıyor.

İzmir depremi

Sarper Yılmaz’ın Twitter’dan yaptığı açıklamalara tarafından bu örtünün üstteki taraftaki rengi sarıyken daha aşağı tarafı beyaz. Hem renklerin de bir önemi var. Şöyle oysa sarı renk vücudun ısıtılmasını, soğuk renk renk ise vücudun soğutulmasını sağlıyor. Arama kurtarma ekipleri, yalnızca bu deprem için değil tüm durumlarda hastanın durumuna göre örtünün duruşunu belirliyorlar. 

Örtünün adının daha fazla yanık battaniyesi olarak da bilindiğini söyleyen doktor, bu isimden dolayı içinde yün ya da kumaş gibi maddelerin bulunduğunun düşünüldüğünü oysa böyle bir şeyin olmadığını söylüyor. Keza Yılmaz’a tarafından bu mahsul, iş yerleri ve deprem çantalarında bulunmalı. Yanık battaniyesi ile ilgili küçük bir Google araması gerçekleştirdiğimizde ise bu ürüne erişmenin fazla basit olduğunu görüyoruz…

Comments
To Top