Haber

Depremler Yakamızı Bırakmıyor: Bu Kez Antalya 5,2 ile Sallandı

Depremler Yakamızı Bırakmıyor: Bu Kez Antalya 5,2 ile Sallandı

Ülkemiz bir zelzele kuşağının üstünde yer alıyor. Bu yüzden de sıkça orta ve yüksek şiddette yer sarsıntıları yaşanıyor. Geçtiğimiz günlerde İzmir’de yaşanan deprem yürekleri dağlamış, ardındaki da Şırnak’tan bir deprem haberi gelmişti.

Bugün de yaklaşık 10 saniyelik bir deprem yaşandı. Adana, Antalya, Marmaris ve çevre ilçelerinde de hissedilen sarsıntının peşinde kısa süreli bir panik yaşandı. AFAD zelzele verilerini paylaşırken sarsıntının şiddetinin 5,2 olduğunu duyurdu.

Merkez üssü Akdeniz

antalya deprem

Yapılan açıklamalarda AFAD yetkilileri deprem hakkındaki bilgileri de paylaştı. Merkez üssü Antalya açıklarında Akdeniz tabanı olan yer sarsıntısı, 38,5 kilometre derinlikte gerçekleşti. Depremin şiddeti ise Kandilli’ye kadar 5,4 oldu.

Google, depremin şiddetini 5,3 olarak açıklarken depremin merkezinin de büyük kasaba merkezinden 60 kilometre uzakta olduğunu belirtti. CNN Türk’e konuşan Gazipaşa Belediye Başkanı Mehmet Ali Yılmaz, şimdi ilçede olumsuz bir durum olmadığını, herhangi bir zarar bilgisinin kendilerine ulaşmadığını ifade etti. 

Sarsıntı Konya ve Mersin’den de hissedildi. Zelzele esnasında ve ardından bir takım vatandaşların sokağa çıkma yasağına rağmen kendilerini sokaklara ve açık alanlara attığı kameralara yansıdı. Depremden etkilenen bölgelerde kısa süreli de olsa panik yaşandı.

Bir ayda üçüncü ciddi yer sarsıntısı

sismograf

Bir aydan birazcık daha uzun bir sürede ülkemizde üçüncü önemli deprem yaşanmış oldu. İlk olarak İzmir’de yaşanan depremde onlarca insanımız hayatını kaybetmişti. 3 Aralık’ta da Siirt ve çevresi, 5.0 şiddetindeki depremle sallanmıştı. 

Ne eyvah ama depremler ülkemizin bir gerçeği ve bu gerçeğin bilincinde olmamız gerekiyor. Bunun için bir zelzele çantası planlamak ve yer sarsıntısı gibi durumlarda yapılması gerekenleri titiz şekilde öğrenmek gerekiyor. Umuyoruz ancak Antalya’dan herhangi bir can ve mal kaybı haberi gelmeyecek. 

Comments
To Top